Temizlemesi Zor Yüzeyler İçin 7 İpucu

Talk pudrasının döşemelerdeki yağ kalıntılarını çıkarmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Sadece 30 dakika bekletin ve kirlerin yok olduğunu görün.
Temizlemesi Zor Yüzeyler İçin 7 İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Ev temizliği, özellikle zor yüzeyler söz konusu olduğunda can sıkıcı bir iş hâlini alabilir. İşte bu yazımızda işinizi kolaylaştıracak ipuçları paylaşıyoruz.

Piyasada işinizi kolaylaştıran, neredeyse bütün yüzeylerden kirleri çıkartan içeriklerle formüle edilmiş bir çok ürün vardır. Fakat bunların çoğunluğu hem aşırı pahalıdır hem de çok sert kimyasallarla üretilmiştir. Bu kimyasallar da sağlığınıza ve çevreye çok zararlı olabilir.

Bu sebepten dolayı bir süredir ekolojik temizleme ürünleri daha çok öneriliyor. Her çeşit kiri yok edebilen, ve temizlemesi zor materyalleri temizleyebilen doğal içerikler kullanılıyor.

Bugün sizinle, temizlemesi zor yüzeyler için 7 ipucunu paylaşacağız. Sakın kaçırmayın!

Zor yüzeyler için temizlik sırları: Mutfaktaki kap kacakları temizleyin

mutfak malzemesi

Demlikler ve diğer metal mutfak malzemeleri çok sık kirlenir, zamanla ve sürekli kullanmaktan dolayı da oksitlenir.

Bu malzemeleri çöpe atılma kaderinden kurtarmak için karbonat ve hidrojen peroksit ile bir karışım hazırlayın, kirli demliklerinizi ve mutfak malzemelerinizi bu karışım ile bir sünger yardımıyla ovun.

Elde edeceğiniz sonuç sizi çok şaşırtacak!

Çamaşır makinesini temizleyin

Çamaşır makinelerinizin fonksiyonu çamaşırlarınızı yıkamak olsa da, çamaşır makinesi zamanla kiri biriktirir ve bu da çamaşırlarınızın düzgün temizlenememesine sebep olur.

Bunun bir problem olmasını önlemek istiyorsanız, yıkama programınıza karbonat ve sirke karışımını da düzenli olarak ekleyin.

Yağ kalıntılarından kurtulun

temizlenmesi zor yüzeyler için karbonat

Yağ kalıntısı genelde yüzeylere yapışır ve bundan kurtulmak için iyi bir temizlik formülü gerekir.

Kıyafetlerinizden yağ kalıntılarını çıkarmak için, karbonat ve limondan oluşan bir karışım hazırlayıp bir fırça yardımı ile kıyafetlerinize uygulayın.

Eğer kalıntılar döşemelerde ise yağı emmesi için bir kağıt havlu kullanın. Ardından lekenin üzerine talk pudrası veya mısır unu serpiştirin. Yarım saat bekletin ve elektrik süpürgesi ile çekin.

Cam ve kapı çerçevelerini temizleyin

Bu alanlar kiri ve tozu biriktirmeye çok meyillidir ve eğer temizlenmezse, alerjilere sebep olabilir.

Düzgünce temizlemek için bir miktar karbonatı ve sirkeyi karıştırın, bir fırça veya bez yardımı ile kiri çıkarın.

Ahşap yüzeylerdeki kalıntıları temizleyin

ahşap yüzeyler

Ahşap kapı, mobilya ve zemindeki kalıntılar için, diş macunundan daha çok işe yarayan bir ürün yoktur.

Tek ihtiyacınız olan şey, temizlemek istediğiniz yüzeyi bir miktar diş macunu ile ovmaktır. 30 dakika bekledikten sonra, bir fırça ile veya ıslak bir süngerle fırçalayın.

Mikrodalga fırınınızı temizleyin

Bu aleti düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir çünkü kiri ve yemek kalıntılarını biriktirmeye çok yatkındır ve bu da sağlığınız için çok zararlıdır.

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için bir kabı 2 bardak su ile doldurun ve sirke ekleyin. Bunu fırının içine koyun, 3-4 dakika için çalıştırın ki bu karışım buharlaşabilsin.

Kapağını açmadan önce 10 dakika bekleyin, böylelikle buhar mikrodalga fırının her yerine ulaşsın.

Kabı dikkatlice çıkartın, ardından bir sünger yardımıyla küçük bir miktar karbonat ile fırının duvarlarını silin.

Son olarak, duvarları temiz ve ıslak bir kumaşla silin.

Mutfak tezgahınızı dezenfekte edin

tezgah

Bu tür zor yüzeyler her gün ve bazen hatta günde birden fazla kez temizlik ve dezenfektasyon gerektirir çünkü fazla miktarda bakteri, yiyecek kalıntısı ve kir biriktirebilir. Bu hem zararlı böceklerin dikkatini çeker, hem de sizin sağlığınızı riske sokar.

Bu görevi kolaylaştırmak ve mikroorganizmaları öldürebilmek için sirke, su ve limon suyunu karıştırıp ıslak bir bez ile yüzeyi ovun. Yüzeyin her noktasına ulaştığından emin olun.

Eğer kir gerçekten yapışmış ve çıkarmakta çok zorlanıyorsanız, limon suyu ve karbonattan bir karışım yapıp kirlerden kurtulana kadar yüzeyi fırçalayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.