Ölmeden Önce En Çok Nelerden Pişmanlık Duyuyoruz?

Yapmak isteyip yapamadığımız şeyler yüzünden pişmanlıklarımızın olması ve ölmeden önce bunlara üzülmek bir şey ifade etmemektedir. Hayatımızın hala hayallerimizi gerçekleştirebilmemize olanak tanıyan bir döneminde, yapmak istediklerimizi belirleyip onların peşinden gitmeliyiz.
Ölmeden Önce En Çok Nelerden Pişmanlık Duyuyoruz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Pişmanlık, ölüme yaklaşan pek çok insanın yaşadığı bir şeydir. Bu, bir çeşit boşluk hissi ve geçmişe dönüp eski zamanlardan daha fazla yararlanma isteğidir. Sanki sadece ölüme yaklaştığımızı hissettiğimizde hayatımızın değerini anlıyoruz, değil mi?

Peki, yaşadığımız anın değerin anlamak için gerçekten uzun zaman geçmesi ve artık her şey için çok geç olması mı gerekiyor? Bunun yerine, neden ileride pişmanlık duymamak için hayallerimizin peşinden gitmiyoruz?

Her şey için çok geç olduğunda pişmanlık duymak tamamen anlamsızdır

Ölüme yaklaştığımızda bir şeylerden pişman olmak, bize hiçbir fayda sağlamıyor. Bugünkü yazımızda, bu durumu göz önünde bulundurarak çoğu insanın pişman olduğu bazı şeylerden bahsedeceğiz.

Bunları aklınızda tutmak için bir yerlere not etmek, gelecekte pişman olabileceğiniz şeylere dikkat etmenize yardımcı olabilir. İnsanların en çok pişman olduğu şeylere bir göz atalım:

1. İstediğim hayatı yaşayamadım

Bu en yaygın pişmanlıklardan bir tanesidir. Güvensizlikten kaynaklanır. Bu da karar vermemize ve istediğimiz hayatı yaşamamıza engel olur.

  • “Dikkatli ol bu tehlikeli.”
  •  “Senin yerinde olsaydım, paramı bunlara harcamazdım.”
  • “Bunu yapmayacaksın, değil mi?”
  • …ve bunlar gibi geri adım atmanıza neden olan pek çok güvensizlik hissi.

Kaç kişi hayatı boyunca ebeveynleriyle aynı yaşam biçimini izledi? Kaç kişi daha farklı yollardan gitmenin yollarını araştırdı ve bunu denedi? Hangisi sizi daha mutlu ederdi?

Başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğüne çok fazla önem veriyoruz ve bu nedenle her zaman hayalini kurduğumuz bir hayata sahip olma fırsatını kaçırıyoruz.

bir şeyler düşünen adam

2. Çok fazla çalıştım

Bu pek çok insanın pişman olduğu bir başka şeydir. Yaşamak için çalışmak yerine çalışmak için yaşamak…  İş hayatı, ailelerini ve arkadaşlarını ikinci planda tutan pek çok kişinin önceliğidir.

Zaman geçtikçe, çocuklarının büyümesine tanık olamadıklarını, eşleriyle olan ilişkilerinin zayıfladığını, arkadaşlarına vakit ayırmadıkları için yalnız kaldıklarını fark ederler.

İkili ilişkiler tüm insanlar için çok değerlidir. Bu yüzden sevdiklerimizi ön plana koymak bizim için çok daha iyi olacaktır. İş hayatı önemlidir ancak güçlü bağlar kurmak daha önemlidir.

3. Daha fazla eğlenmeli ve çılgın şeyler yapmalıydım

Geriye dönüp baktığımızda, aklımızdan geçen çılgın şeyleri çekindiğimiz, güvensiz hissettğimiz ve bahanelere sığındığımız için yapmadığımızı fark etmek canımızı sıkabilir. Bungee jumping yapmak mı istiyorsunuz? Yapın! Gezmek mi istiyorsunuz? Bir sırt çantası alın ve dünyayı keşfedin!

Tüm gerçekleştirilmemiş istekleriniz, ileride pişman olmanıza neden olacaktır. Bu çılgın, delice fikirler konforunuzu bir kenara bırakıp cesaretli olmanızı gerektirir. Alışılmışın dışına çıkmamak güvenli ve rahattır ancak aynı zamanda bizi çok fazla sınırlar. Yalnızca bir kez yaşıyoruz, o halde neden isteklerimizin peşinden gitmeyelim?

üzgün kadın

4. Keşke duygularımı ifade etseydim

Çocukluğumuzdan beri insanlar bizi duygularımızı bastırmaya teşvik ediyor. “İnsanların önünde ağlama”, “sesini yükseltme”, “sakin ol” gibi uyarılarla büyüyoruz. Gün geliyor, bütün bunlar duygularımızı kendi evimizde bile serbest bırakamamamıza neden oluyor.

Nasıl hissettiğimizi ifade etmeyi, duygularımızı anlamayı öğrenmek ve onları doğru bir şekilde nasıl yönetebileceğimizi bilmek önemlidir.

  • “Onu sevdiğimi neden söylemedim?”
  • “Keşke ağlayıp rahatlayabilseydim.”

Hayallerinizi gerçekleştirmek için, her şey için çok geç olmasını beklemeyin. Pek çok insanın ölmeden önce pek çok pişmanlık yaşadığını öğrendiğinize göre, hayat tarzınızı değiştirmenin zamanı artık geldi!

Ancak o zaman, yıllarınızı güzel değerlendirdiğinizi bilerek yüzünüzde bir gülümseme ile gözlerinizi kapatabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.