Pankreas Sağlığı İçin Yöntemler

28 Ocak, 2021

Enzim üretimi ve sindirim için temel bir organ olan pankreasın şekli damlaya benzer ve pankreas onikiparmak bağırsağına bağlı bulunur. Eğer pankreas zehirlenirse veya iltihaplanırsa yiyecekleri düzgünce sindirmek oldukça zor bir hal alacaktır.

Bu nedenle ona nasıl bakmanız gerektiğini bilmeniz ve bir süreliğine arındırıcı bir diyet uygulamanız gerekir.

Pankreas için arındırıcı diyet

Pankreas nasıl iltihaplanır veye zehirlenir? Pekala, bir veya daha fazla organınızın çökmesine yol açan bir numaralı sebep beslenme alışkanlığınızdır.

Ayrıca çevresel dış etkenler de pankreasın fonksiyonlarını etkileyebilir. Mesela, bu etkenlerin tamamı hormonal dengesizliklere ve diyabet gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Pankreasınızı sağlıklı tutmak için onu arındırmanız gerekir. Aşağıda bunun nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

1. Tıbbi bitkiler sayesinde toksinlere güle güle deyin

pankreas sağlığı için limon zencefil

Pankreası temizlemeye başlarken ilk yapmanız gerekenler, alkolü ve sigarayı bırakmak ve bütün abur cubur yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarmaktır. Tabii ki, sigarayı bırakmak her zaman zor bir iştir, ancak göstereceğiniz çaba buna değecektir.

Hayatınızın kaybettiğiniz yıllarını tekrardan kazanacaksınız. Ayrıca un, şeker ve tatlı tüketimini de azaltın… Bunların tamamı daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik pankreası arındırmanıza yardımcı olacak birkaç muazzam tıbbi bitkisel çaylar da vardır:

  • Zencefil çayı: İltihabı azaltır, vücudunuzu arındırır, sakinleştirici etkisi vardır ve iyi bir antioksidandır.
  • Yeşil çay: Her gün sabah kahvaltıda ya da öğlenden sonra bir fincan yeşil çay içmeye başlayın. Böylece pankreası arındırmak için yüksek miktarda harika antioksidanlar almış olacaksınız.
  • Meyankökü çayı: Yiyecekleri daha iyi sindirebilmek için safra üretimini tetikleyen ve sindirime yardımcı olan bir köktür. Etkileri harikadır.

2. Pankreas sağlığı için su ve harika meyve sularının etkisi

kivi smoothie

Ayın en az 10 günü boyunca arındırıcı bir diyet uygulamak harika olur. Güne bir bardak limon suyu ve ılık suyla, kiviyle ve bir kase yulaf ezmesiyle başlayın. Özellikle arındırma diyeti uyguladığınız zamanlarda, günde en az iki litre su içmeniz, meyve ve sebze yemeniz gerekir.

B vitamini açısından zengin yeşil yapraklı sebzelerin ve vitamin ve antioksidan yönünden zengin olan papaya, portakal, çilek gibi meyvelerin tüketimini arttırın. Pankreas sağlığınız için en iyi meyvelerden biri kivi olmasına rağmen ananas ve papaya suyu da harikadır.

3. Sıcak bir duşun pankreasa faydaları

rahatlatıcı duş

Bu sizi şaşırtabilir; fakat her gün sıcak bir duş almak sindirimi hareketlendirir ve pankreas sağlığınıza iyi gelir. Organın fonksiyonlarını canlandırır ve harekete geçirir.

Bu nedenle yatağa gitmeden önce sıcak bir duş almak için tereddüt etmeyin. Sizi rahatlatarak daha kolay uykuya dalmanızı sağlar ve pankreas fonksiyonlarını yeniden harekete geçirir.

Bu yazımızı da okuyun : Pankreas Hastalıklarının 6 Belirtisi

4. Pankreas sağlığınız için duygularınıza özen gösterin ve stresi azaltın

uzanarak gazete okuyan kadın ve köpeği

Şaka gibi gözükebilir ama öyle değil. Yaşadığınız endişe ve stres dolu dönemlerin, vücudunuz için çok zararlı olan kortizol hormonu seviyesinin yükselmesine neden olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Örneğin, negatif duygular ve endişeler temel fonksiyonlarınızı değiştirir ve sindirimi etkiler. Bu durum da bağırsakların ve kolonun iltihaplanma riskini arttırır.

Saydıklarımızın tamamı pankreas sağlığınızın kötüleşmesine ve midenize enzimler salgılamasına neden olur. Bu faktörlerin hepsini aklınızda bulundurmanız gerekir. Rahatlamaya çalışın, kendinize zaman ayırın, yürüyüş yapın ve sağlıklı beslenin… Pankreasınıza iyi bakmak aslında o kadar da zor bir iş değil.

  • Madaria, E., & Martinez, J. (2012). Páncreas y vías biliares. Unidad de Patología Pancreática. Unidad de Gastroenterología y Endoscopia Digestiva.
  • Mayorga Luis. (2000). FISIOLOGIA PANCREÁTICA. In Fisiologia de la practica medica.
  • Pancreatic Cancer Action Network. El páncreas. Recuperado el 2 de mayo de 2021. https://www.pancan.org/section_en_espanol/learn_about_pan_cancer/what_is_the_pancreas.php#:~:text=Las%20dos%20hormonas%20pancre%C3%A1ticas%20principales,que%20el%20glucag%C3%B3n%20lo%20aumenta.
  • National Institutes of Health. El poder del páncreas. (2017). Recuperado el 2 de mayo. https://salud.nih.gov/articulo/el-poder-del-pancreas/
  • Cleveland Clinic. The Best (and Worst) Foods for Pancreatitis Pain. (2020). Recuperado el 2 de mayo de 2021. https://health.clevelandclinic.org/best-and-worst-foods-for-pancreatitis-pain/
  • Pancreatic Cancer Action Network. Friday Fix: Here’s the Truth About Cleanses. (2017). Recuperado el 2 de mayo de 2021. https://www.pancan.org/news/friday-fix-heres-truth-cleanses/