Partnerim Alkolik: Ona Nasıl Yardımcı Olabilirim?

İyileşme sürecine başlamak tamamıyla bağımlı olan kişiye ait olan bir karardır. Bundan dolayı onların yanında olabilirsiniz, onları destekleyebilir ve bir problemleri olduğunu anlamalarına yardımcı olabilirsiniz; ancak karar her zaman onlarındır.
Partnerim Alkolik: Ona Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Alkolizm, pek çok insanı etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Ciddi sağlık sorunlarına ek olarak, genellikle alkolik olan kişinin hayatının iş, kişisel yaşam, aile ve benzeri gibi diğer alanlarındaki problemleri de içerir. Bu nedenle, bir alkolik sorununu fark edip tedaviye başlamaya karar verdiğinde, etraflarındaki insanların yardımına ihtiyaçları vardır; onların tüm desteğine, empatisine, anlayışına ve sabrına ihtiyaç duyarlar. Peki, eğer partneriniz alkolik ise, ona nasıl yardım edebilirsiniz?

Alkolizm

Alkol alan bir adam.
Bu durum, alkol tüketimine yönelik hem fiziksel hem de psikolojik bakımdan güçlü bir bağımlılık ile karakterizedir.

Alkolizm, alkol bağımlılığına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu anlamda, spesifik bir zamanda meydana gelebilecek alkolü kötüye kullanım ile aynı şey değildir.

Gerçekte, doktorlar alkolizmi bir hastalık olarak kabul eder, çünkü güçlü bir fiziksel bağımlılığa neden olur, yani yoksunluk sendromu bunu engellediği için kişi içmeyi bırakamaz. Alkolik olan kişi, vücudu alkol alımına uyum sağladıkça aynı etkiyi hissedebilmek için giderek daha da fazla içmeye ihtiyaç duyar.

Öte yandan, alkolizm psikolojik bağımlılığa da neden olur, bu nedenle bu bağımlılığı bırakmanın nitelikli profesyonellerin yardımı olmadan başarılması gerçekten zor hale gelir.

Herhangi bir bağımlılık gibi alkolizm de ciddi sağlık problemlerine ve ayrıca alkoliklerin yaşamında problemlere neden olabilir. Gerçekte, alkolizmin fiziksel, ve aynı zamanda psikolojik, etkileri vardır ve bu etkiler sadece bağımlı kişiye değil, aynı zamanda etrafındakilere de yansır.

Bu nedenle; problemi tanımanız, yardım aramanız ve terapiye başlamanız son derece önemlidir. Peki, partneriniz alkolik ise ne yapabilirsiniz? Onlara nasıl yardım edebilirsiniz? Aşağıda size bu konuda bazı ipuçları vereceğiz.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Alkolik Hepatit: Semptomları, Nedenleri ve Tedavileri

Alkolik Kişinin Fark Etmesine Yardım Edin

Sadece bağımlı kişi tedaviye başlama ve iyileşme kararını verebilir. Bu nedenle çevrenizdeki insanlar sizi uyarabilir, ancak sizi hiçbir şey yapmaya zorlayamazlar.

Bu nedenle, her zaman empatik bir şekilde olmak üzere, alkolün bir sorun olduğunu anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu yaklaşım her zaman bir yardım ve destek noktasından olmalı ve asla bir saldırı ya da bağımlıyı suçlama amacıyla olmamalıdır.

Örneğin, “İçtiğin zaman dayanılmazsın ya da kendini aptal durumuna düşürüyorsun” gibi şeyler söylemekten kaçınmalısınız. Aksine, onlara empati ve incelik ile, doğrudan saldırılar olmadan yaklaşmalısınız. Bu nedenle, “Zor olduğunu biliyorum…”, “Seni anlıyorum, ama…” gibi bir şey söylemek daha iyidir.

Bir barda içen bir adam.
İlk adım, bir problem olduğunu fark etmektir; bu, bağımlıyı anlamak için empati kurarak hakkında konuşabileceğiniz bir şeydir.

Bunlara ek olarak, bağımlılık hakkında konuşmak için bu yaklaşımın her zaman bir ayıklık anında gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Onlar alkolün etkisi altındayken bunu yapmanın faydası yoktur.

Ancak, pek çok bağımlı kişinin bağımlılığını şiddetle inkar ettiğini bilmelisiniz. Bu anlamda, fark etmelerine yardım etmek, onları suçladığınızı ya da onlara saldırdığınızı düşünmelerine neden olarak size karşı dönmelerine neden olabilir.

Bu nedenle, istemediği takdirde kimseyi kendisini iyileştirmeye zorlayamayacağınızı daima aklınızda bulundurun. Partneriniz alkolik ise, rolünüz bir problemin varlığı hakkında farkındalık yaratmaya yardımcı olmaktır, daha fazlası değildir. Diğer kişi iyileşmek istememekte ya da bir problem olduğunu anlamamakta ısrar ediyorsa, bunun için kendinizi suçlamamalısınız.

Asla Alkolik Birinin İçmesine Yardım Etmeyin

Partneriniz sizden alkol satın almanızı isteyebilir. Belki de insanlar onları birden fazla şişe satın alırken gördüklerinde utandıkları için, belki sarhoş oldukları için ya da başka nedenlerle, alkol almaya giden kişi olmanızı isteyebilirler.

Ancak, bunu kesinlikle reddetmelisiniz. Hatta, onların bağımlılığına katılmadığınızı ve bunu bir problem olarak gördüğünüzü açıkça belirtmelisiniz. Bu nedenle, içmek isterlerse, alkolü kendileri satın almaları gerekecektir. Bağımlılıklarını sürdürmelerine yardım etmemelisiniz.

Benzer şekilde, partneriniz dışarı çıkıp bir şeyler içmek için bahaneler arıyor olabilir. Eğer niyetlerinin içmek olduğunu hissediyorsanız, açık ve girişken olmalısınız ve reddetmelisiniz. Israr ediyoruz: bağımlılıklarını sürdürmelerine yardımcı olamazsınız.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Hamilelikte Alkol Tüketimi

Profesyonel Yardım İsteyin

Bir terapi seansındaki bir çift.
Terapi ve profesyonel yardım ile, alkolik yeniden dolu bir yaşamın tadını çıkarabilecektir.

Profesyonel yardım almadan bağımlılıktan kurtulmayı başaran kronik alkoliklerin oranı çok düşüktür. Öyleyse, partneriniz alkolikse, ve bir sorunu olduğunun farkına vardıysa ve yardım aramaya çalışırsa, onu destekleyin.

Bu büyük adım ve zorlu yolculukta size rehberlik edebilecek bağımlılık terapistleri vardır. Bu tür bağımlılığı olan kişilere destek sağlayan Adsız Alkolikler gibi kuruluşlar da vardır.

Sizin açınızdan, bir uzman arayarak eşinize eşlik edebilir, daha fazla şey öğrenebilir ve iyileşmelerinin başarılı olması için ne yapmanız gerektiği konusunda terapistle konuşabilirsiniz.

Buna ek olarak, içki içmeyi içermeyen, birlikte yapılabilecek aktiviteleri de arayabilirsiniz. Örneğin; birlikte derse, spor salonuna, yürüyüşe gidebilirsiniz. Bağımlı kişinin kendini yeniden eğitmesi gerektiğini, yani alkolsüz eğlenmeyi öğrenmesi gerektiğini unutmayın.

Stresli ya da İçki İçme İhtiyacını Tetikleyen Durumlardan Kaçının

Bu her zaman tavsiye edilir, ancak relapslardan kaçınmak için bağımlı terapideyken çok daha fazla önerilir. Bağımlıyı strese sokan durumları fark edebilmeli ve onlardan kaçınmaya çalışmalısınız. Gerçekte, stres onların içki içmek istemelerine yol açacak ve iyileşmelerini zorlaştıracaktır.

Bu nedenle, alkolik için bu tür durumlardan ya da anlardan kaçınmak için dikkatli ve proaktif olmalısınız. Bu kolay değil. Ancak, partnerinizin tüm desteğinize ve sabrınıza ihtiyacı var. Onu suçlamayın, o hasta. Ona saldırmayın, problemleri var. Yapmanız gereken; onu anlamak ve desteklemek, orada olmak ve iyileşmesinde onunla işbirliği yapmaktır.

Ayrıca, kendine yardım etmek istemeyen birine yardım edemeyeceğinizi de asla unutmayın. Başaramazsanız kendinizi suçlu hissetmeyin, yapabileceğiniz her şeyi yaptınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.