Paslı Takılar Nasıl Temizlenir

Evinizde olan ürünleri kullanarak pası temizleyin ve takılarınıza yeni bir yaşam verin. Sonuçlar sizi şaşırtacak!
Paslı Takılar Nasıl Temizlenir

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Favori takılarınız pas izleri mi taşıyor? Sakinleşin ve derin bir nefes alın, çünkü bu biraz yetenek ve sabır ile düzeltilebilir. Bu yazımızda sizinle paslı takılar için temizlik hakkında bazı ipuçları paylaşacağız ve bu onları yeni gibi yapacak. Bunu kaçıramazsınız!

Takı Bakımı

Takılarınızı harika bir durumda daha uzun tutabilmek için aşağıda paylaşacağımız ipuçlarına dikkat edin.

Paslı Takılar İçin Temizleme İpuçları

Takılardan aşındırıcı (ve pahalı) ürünler kullanmak zorunda kalmadan pas izlerini temizlemenize yardım edecek pek çok ev hileleri biliyoruz. Fazla para harcamadan takılarınızı yeni gibi göstermeye yardım edecek farklı fikirler keşfetmek için okumaya devam edin!

1. Karbonat

Bir kavanoz karbonat.
Karbonatı evinizde pek çok yerde kullanabilirsiniz.

Bu evinizde her zaman olan o ürünlerden biridir. Karbonat tezgahlardan kıyafetlerdeki lekelere pek çok yüzeyi temizlemek için mükemmeldir ve elbette paslı takılar temizlenirken de kullanılabilir!

Bir bezi ıslatın ve üstüne biraz karbonat koyunTakıyı hafifçe ovun, durulayın ve iyice kurulayın. Süreci gerekli olduğu kadar tekrarlayın.

Not:  Bu seçenek altın takılar için uygun değildir çünkü renge hasar verebilir.

2. Diş Macunu

Bu bir kocakarı hilesidir ve mükemmel bir şekilde işe yarar! Kolyelerinizi ve diğer metal takılarınızı diş macunu ve bir bez kullanarak cilalayın. Durulayın ve nem ve parlaklığı ortadan kaldırmak için kuru bir bez ile ovun.

3. Aspirin

Toz haline getirilmiş ve tam bazı aspirinler.
Suda çözünen aspirin takılarınızdaki pasın seyrelmesine yardımcı olabilir.

Bir bardak su alın ve içine iki suda çözünen aspirin koyun. Takılarınızı karışıma batırın ve 10 dakika kadar beklemesine izin verin. Takılarınızı çıkardığınızda artık hiçbir pas izi taşımayacaklar!

4. Kola

Kola pası temizlemek için başka bir harika seçenektir. Süreç, takıyı bir bardak kolaya batırıp birkaç dakika beklemek kadar basittir. Sonrasında bardağı boşaltın ve her parçayı bir bez ile cilalayın.

Not:  Bu tarifi altın takılarınızı temizlemek için kullanmayın, çünkü bu takılarınızın görüntülerini etkileyebilir.

5. Karbonat ve Sirke

Eğer pas çok dayanıklı ise bir kasede biraz sirke ile bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırmayı deneyebilirsiniz. Baloncuklar görmeye başladığınızda takılarınızı birkaç dakikalığına bu karışıma batırın. Takıları çıkarın, bir bez ile kurulayın ve voila!

Takılarınızın Zarar Görmesini Nasıl Engellersiniz

Bazı takılar.
Takılar nemden etkilenebilir, renkleri değişebilir ve oksitlenebilirler.

Şimdi takılarınız yine parlıyor olduğuna ve herhangi bir pas izi taşımadığına göre takılarınıza uygun şekilde bakmaya başlamalısınız! Kararmalarını ve parlaklıklarını kaybetmelerini engellemek için bazı basit önlemler alabilirsiniz:

  1. Aksesuarlarınızı karıştırmaktan kaçının: İdeal olarak takılarınızın yaşamını uzatmak ve pas belirmesini engellemek için onları ayrı ayrı muhafaza etmelisiniz. Takı keseleri genellikle iyi bir seçenektir.
  2. Aksesuarları materyallerine göre ayırın: Altınlar altınlar ile birlikte, gümüşler gümüşler ile birlikte ve diğer takılar diğer aksesuarlara hasar vermekten kaçınmak için ayrı bir şekilde muhafaza edilmelidir.
  3. Aksesuarlarınızın tuzlu su, sabun, klor ve diğer aşındırıcı elementler ile temasa geçmesini engellemeye çalışın. Takılarınızı plajda kullanmamalısınız ve ayrıca duş alırken çıkarmayı da hatırlamalısınız.
  4. Takılarınızı egzersiz yaparken kullanmayın, çünkü ter eşyanızın rengini etkileyebilir.
  5. Görüntülerinin etkilenmesinden kaçınmak için takılarınızın parfüm ya da kremlerle temasa girmesine izin vermemelisiniz.
  6. Oksidasyon riskini en aza indirmek için takılarınızı serin ve karanlık bir yerde saklamalısınız.
  7. Takılarınızı şeffaf oje ile koruyun.

Takılarınızı sadece üstünde biraz pas olduğu için atmayın. Keşfettiğiniz gibi, paslı takılar için temizlik o kadar zor değildir. Bu hilelerin sizin için kullanışlı olduğunu ve takılarınızın yeni gibi göründüğünü umuyoruz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.