Diş Macununun 12 Sıra Dışı Kullanımı

· 9 Ocak, 2016
Diş macununun ellerinizdeki kokulardan kurtulmak için çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, sarımsak veya soğan doğradıktan sonra kalan kokuları ortadan kaldırabilir.

Diş macunu günlük hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Yıllar geçtikçe diş macunları dişlerimiz ve ağzımızda kalan sağlığımızı negatif etkileyen bakterileri yok etmek için daha da önemli bir faktör haline geliyor. Günümüzde piyasada farklı ihtiyaçlarımıza ve çeşitli oral hastalıklara göre seçebileceğimiz bir çok farklı diş macunu var.

Fakat sağlık ve oral ürün olmasının yanı sıra, diş macununuz evin çeşitli bölgelerinde de kullanılabilir. Bu yazımızda, diş macunun muhtemelen bilmediğiniz 12 sıra dışı kullanım alanından bahsedeceğiz.

Mürekkep ve Boya Kalemlerinden Kalan Lekeleri Çıkartır

leke

Gelişme çağındaki çocuklar, yaratıcılıklarını göstermek için pastel ve diğer boya çeşitlerini evin her yerinde kullanıyorlar. En sevdiğiniz kıyafetlerinizi boyarlar, evdeki halıları ve duvarları çizerler ve bu çizikler giderilmesi zor lekelerdir. Diş macununu bu alanlara sürüp biraz ovup bekletip ardından yumuşak bir sünger ile temizlerseniz, işinize çok yaradığını göreceksiniz.

Aynaları Parlatır

Duş alırken buhar aynalarınızın bozulmasına, makyaj yapmaya çalıştığınızda zorlanmanıza sebep olabilir. Bu problemden kaçınmak için aynanın üzerine bir miktar diş macunu koyup ovun.

Cila Niyetine Kullanılır

Banyo veya mutfağınızdaki metal araç gereçleri diş macunu ile kolaylıkla parlatabilirsiniz. Diş macunu bu ürünleri hem parlatırken hem de dezenfekte etme özelliğine sahiptir. Bir miktar diş macununu parlatmak istediğiniz yere sürün ve birkaç dakika bekletin.

Akneler ve Sivilcelerle Savaşır

sivilce1

Bu diş macununun en bilindik alternatif kullanımlarından birisidir ve bazı insanlar tarafından çok etkili bir yöntem olarak adledilmiştir. Diş macunu akne ve sivilceleri kurutmaya yardımcı olur, rahatsız edici kabartıları ve cildinizde yağı yok eder. Az bir miktar diş macununu bu bölgelere sürün ve birkaç dakika bekletin. Bu uygulama, cildinizin hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir, bu yüzden dikkatli olun.

Tırnaklarınızı Temizler

Tırnaklarınız ne çeşit bir iş yaptığınıza bakmaksızın her türlü mikrobu ve kiri arasında barındırabilir. Eğer tırnaklarınızı temizlemek ve aralarındaki bakterileri öldürmek istiyorsanız bir miktar diş macunu kullanın ve görün! Çok güzel tırnaklarınız olacak.

Kokuları Yok Eder

Eğer elinizde sarımsak, soğan veya benzeri yiyeceklerden kalan keskin kokular varsa, bol miktar diş macunu ile ellerinizi ovun, ardından kokuların tamamen ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Takılarınızı Temizler

takı

Diş macununun içerdiği maddeler takılarımızı parlatmak ve temizlemek için harikadır, metallere iyi geldiğinden zaten bahsetmiştik. Bir miktar diş macununu takınızın üzerine sıkın ve ovun, ardından ılık su ile yıkayın.

DVD’leri Eski Haline Getirir

Zaman geçtikçe, DVD ve CD’lere daha dikkatsiz davranırız ve bu da üzerinde çizikler oluşturarak onları kullanılmaz hale getirir. DVD ve CD’leri yumuşak bir bez ve diş macunu ile silmek onları yenilemek için hiç de fena olmayan bir hiledir.

Araba Bakımına Yardımcı Olur

Arabanızda herhangi bir çizik veya çentik varsa diş macunu bu boşlukları doldurabilir.

Yara, Yanık ve Kesiklere İyi Gelir

kızarıklık

İlk yardım çantanızda 1 tüp diş macunu bulundurmak her zaman iyi bir seçenektir, çünkü yenileyici içeriği yanıklar, kesikler, ısırıklar ve yaraları rahatlatmaya yardımcı olur ve hatta bazı kızarıklıklara bile iyi gelebilir.

Piyanoyu Temizler

Toz elinizdeki yağ ile birleşerek, piyano tuşlarınızın parıltısını kaybetmesine ve hatta sarımtırak bir görüntü oluşturmasına sebebiyet verir. Piyano tuşlarınızın parlaklığını korumak istiyorsanız, bir miktar diş macunu ile onları cilalayın.

Evcil Hayvanlarınızı Kokulardan Arındırır

Evcil hayvanların ve onların kürkünün kokusundan kurtulmak çok zordur. Bu kokuları nötrlemek için bir miktar diş macununu suda çözdürün, spreyli bir şişeye koyarak evcil hayvanınıza sıkın. Diğer bir seçenek ise, az bir miktar diş macununu banyoda kullanmaktır, doğrudan uygulayın, ardından da minik dostlarınızın kullandığı normal şampuanları ile yıkayın.