Diş Macununun Farklı Kullanımları: 12 Fikir

Diş macununun ellerinizdeki kokulardan kurtulmak için çok etkili olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, sarımsak veya soğan doğradıktan sonra elinizde kalan kokudan diş macunuyla kurtulabilirsiniz.
Diş Macununun Farklı Kullanımları: 12 Fikir

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diş macununun farklı kullanımları olduğunu biliyor muydunuz? Günlük hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden olan diş macunu, dişlerimiz ve ağız sağlığımızı negatif etkileyen bakterileri yok etmek için önemli bir faktördür.

Günümüzde piyasada farklı ihtiyaçlarımıza ve hastalıklara göre seçebileceğimiz bir çok farklı diş macunu var. Ancak diş macununun farklı kullanımları da söz konusu İşte bu yazımızda diş macununun muhtemelen hiç bilmediğiniz 12 sıra dışı kullanım alanından bahsedeceğiz.

Diş macununun farklı kullanımları: Mürekkep Lekelerini Çıkartır

diş macununun farklı kullanımları

Gelişme çağındaki çocuklar, yaratıcılıklarını göstermek için pastel ve diğer boya çeşitlerini evin her yerinde kullanır.

Bazen de en sevdiğiniz kıyafetlerinizi boyayıp, evdeki halıları ve duvarları çizerler. Bu lekeleri gidermesi oldukça zordur.

Diş macununu bu alanlara sürüp biraz ovup bekletip ardından yumuşak bir süngerle temizlerseniz, işe yaradığını göreceksiniz.

Aynaları Parlatır

Diş macunlarının farklı kullanımları arasında aynaları temizlemeyi sayabiliriz.

Özellikle banyo aynaları buhar yüzünden bozulabilir. Bu problemden kaçınmak için aynanın üzerine bir miktar diş macunu koyup ovabilirsiniz.

Cila Niyetine Kullanılabilir

Banyo veya mutfağınızdaki metal araç gereçleri diş macunu yardımıyla kolaylıkla parlatabilirsiniz. Diş macunu bu ürünleri parlatırken dezenfekte etme özelliğine de sahiptir. Bir miktar diş macununu parlatmak istediğiniz yere sürüp birkaç dakika bekletin.

Sivilcelerle Savaşır

diş macununun farklı kullanımları ve sivilce

Bu diş macununun farklı kullanımları arasında bilinenlerden biridir.  Diş macunu akne ve sivilceleri kurutmaya yardımcı olur,cildinizdeki rahatsız edici kabartıları ve yağı yok eder.

Az bir miktar diş macununu bu bölgelere sürün ve birkaç dakika bekletin. Bu uygulama, hassas ciltlerde ters etkiye yol açabileceği için dikkatli olmanız gerek.

Tırnaklarınızı Temizler

Tırnaklarınız ne çeşit bir iş yaptığınıza bakmaksızın her türlü mikrobu ve kiri barındırabilir.

Eğer tırnaklarınızı temizlemek ve aralarındaki bakterileri öldürmek istiyorsanız bir miktar diş macunu kullanabilirsiniz ! Sonuçtan çok memnun kalacaksınız.

Kokuları Yok Eder

Eğer elinizde sarımsak, soğan veya benzeri yiyeceklerden kalan keskin bir koku varsa, bol miktar diş macunuyla ellerinizi ovun. Kokuların tamamen ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

Diş macununun farklı kullanımları: Takılarınızı temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz

diş macunu ile takı temizlemek

Diş macununun içerdiği maddeler takılarımızı parlatmak ve temizlemek için harikadır. Bir miktar diş macununu takınızın üzerine sıkıp ovun, ardından ılık su ile yıkayın.

DVD’leri Eski Haline Getirir

Zaman geçtikçe, DVD ve CD’lere daha dikkatsiz davranırız ve bu da üzerinde çizikler oluşturarak onları kullanılmaz hale getirir. DVD ve CD’leri yumuşak bir bez ve diş macunu ile silmek onları yenilemek için hiç de fena olmayan bir hiledir.

Araba Bakımına Yardımcı Olur

Arabanızda herhangi bir çizik veya çentik varsa diş macunu bu boşlukları doldurabilir.

Yara, Yanık ve Kesiklere İyi Gelir

diş macunu ve kızarıklık

İlk yardım çantanızda 1 tüp diş macunu bulundurmak her zaman iyi bir seçenektir, çünkü yenileyici içeriği sayesinde yanıklar, kesikler, ısırıklar ve yaraları rahatlatmaya yardımcı olur. H atta bazı kızarıklıklara iyi gelebilir.

Piyanonuzu temizlemek için kullanabilirsiniz

Diş macununun farklı kullanımları arasında hiç aklınıza gelmeyen bir madde var: Evinizdeki piyanoyu temizlemek.

Toz ve elinizdeki yağ birleşerek, piyano tuşlarınızın parıltısını kaybetmesine ve hatta sarımtırak bir görüntü oluşturmasına neden olur. Piyanonuzun parlaklığını korumak için bir miktar diş macunu ovabilirsiniz.

Evcil Hayvanlarınızı Kokulardan Arındırır

Evcil hayvanların tüylerindeki kokudan kurtulmak çok zordur. Bu kokuları nötrlemek için bir miktar diş macununu suda çözdürüp sprey şişesine koyarak evcil hayvanınıza sıkın.

Diğer bir seçenek ise, az bir miktar diş macununu banyoda kullanmaktır. Doğrudan uygulayın, ardından da minik dostlarınızı onlar için kullandığınız normal şampuanları ile yıkayın. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.