Diş Macunu Tüplerindeki Renkli Baskıların Anlamı Nedir?

Diş macunlarının üstündeki renk kodlarına pek dikkat etmeyiz. Bu kodlar, birçok ürünün üstünde olsalar da, diş macununun üstündeki renk kodlarının içindekileri tanımladığına dair bir şehir efsanesi vardır. 
Diş Macunu Tüplerindeki Renkli Baskıların Anlamı Nedir?

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bu şehir efsanesi uzun zamandır internet forumlarında tartışılıyor. Diş macunu tüpünün altındaki bu renk kodlarının ne olduğuna ve sağlığa zararlarına dair birçok başlık var. Yalan yanlış yorumların sonu gelmiyor. Bugün,  sizlere bu kodların ne anlama geldiğini ve neden öylesine belirlenmiş renkler olmayabileceklerini anlatacağız. 

İnternette dolaşan bilgilere bakılırsa diş macunlarında, kapağın tam tersi yönde, tüpün en altında kare veya dikdörtgen renkli baskılar mevcut. Bu renkler markadan markaya değişiyor. Seçilen baskı renklerinin macunların içerdiği maddeleri yansıttığı söyleniyor:

  • Yeşil = Doğal ürünler
  • Mavi = Doğal ve tıbbi ürünler
  • Kırmızı = Doğal ve kimyasal içerikler
  • Siyah = Tamamen kimyasal içerikler

Bu makalenin başında da belirttiğimiz gibi internetteki bu bilgi tamamen yanlış ve insanları korkutmak için üretilmiş bir şehir efsanesi.

Bu internet sitesinin amacı sizlere sağlık hakkında olabildiğince doğru bilgiler vermek. Size bu renkli baskıların ne anlama geldiğini anlatmak istiyoruz. Umarız bunları öğrenince internetteki endişe verici yorumları ve makaleleri dikkate almazsınız.

Diş macunu tüplerindeki renkli baskılar

dişler ve diş fırçası

Farklı marka diş macunu tüpleri üzerindeki bu renkler aslında ticari tüketim maddelerini tanımlarlar; 

Göz damgası, renk damgası veya kayıt damgası olarak bilinir. Bunların amacı paketin nasıl kesileceğini, büküleceğini veya katlanacağını taşıyan bilgiyi robotik sensörlere vermektir. Bu renkler genelde paketin geri kalanına göre daha farklı renktedir. Böylece makine onları daha rahat okur.

Konu diş macunu olunca, bu tüpler dolduruldukları yerden başka bir lokasyonda üretilirler. Tüpler, uzun ince kayışlar üzerinde yapılır. Hacimlerine ve uzunluklarına göre farklı bölmelerde üretilirler. İşte bu süreç içinde bu renkli baskılar anlam kazanırlar. Makine böylece tüpün ucunu nereden ve nasıl keseceğini anlar. 

diş macunlu diş fırçası

Peki, neden farklı renkler kullanılır? 

Böylece diş macunları hakkında internette yayılmış  bir şehir efsanesi daha ortadan kalkmış oldu. Bu efsane o kadar yayıldı ki dişçiler için problem haline geldi. Çünkü hastalar diş sağlıklarından endişe duymaya başladılar.

Daha fazla kanıt istiyorsanız marketlerdeki diş macunu tüplerini inceleyin. Size garanti veriyoruz farklı renkteki baskıları kullanan pek çok markaya rastlayacaksınız.
İlginizi çekebilir ...

Diş Eti Enfeksiyonları İçin 5 Etkili Tedavi Yöntemi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Diş Eti Enfeksiyonları İçin 5 Etkili Tedavi Yöntemi

Diş etleri ağzın en önemli bölümüdür. Diş bakımına yeterince dikkat edilmediğinde diş eti enfeksiyonları ortaya çıkabilir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.