Diş Macunu Tüplerindeki Rengin Anlamı Nedir?

Çoğu zaman diş macunları üstündeki renk kodlarına dikkat etmeyiz, bunlar marketlerde satılan pek çok ürünün üstünde yer alır. Bu kodlar bir çok ürünün üstünde olsa da, diş macununun üstündeki renk kodlarının içindekileri tanımladığına dair bir şehir efsanesi vardır. 

Uzun süredir bu şehir efsanesi internet forumlarında tartışılıyor, diş macunu tüpünün altındaki bu renk kodlarının ne olduğuna ve sağlığa zararlarına dair bir çok başlık var. Ama yorum ardına yorum, hep yanlış anlatımlar var; bugünün makalesinde sizlere bu kodların ne anlama geldiğini açıklayacağız ve neden sadece sıradan renkler olmadığını anlatacağız.

İnternetteki yanlış bilgilere bakılırsa diş macunları kapağının tam tersi yönde tüpün en altında kare veya dikdörtgen renkli baskılar olduğu söyleniyor. Bu renkler markadan markaya değişik oluyor ve öyle ki içindeki maddeleri açıklıyor:

  • Yeşil = Doğal ürünler
  • Mavi = Doğal ve tıbbi ürünler
  • Kırmızı = Doğal ve kimyasal içerikler
  • Siyah = Tamamen kimyasal içerikler

Peki. Bu makalenin başında da belirttiğimiz gibi internetteki bu bilgi tamamen yanlış ve insanları korkutmak için üretilmiş bir şehir efsanesi. Bu internet sitesinin amacı sizlere sağlık hakkında olabildiğince doğru bilgiler vermek olduğu için, sizlere burada bu renkli işaretlendirmenin ne anlama geldiğini anlatmak ve internetteki endişe veren yorumlara ve makalelere daha dikkatle bakmanızı sağlamak istiyoruz.

Diş macunu tüpündeki renk kodları

diş
Farklı marka diş macunu tüpleri üzerindeki bu renkler aslında ticari tüketim maddelerini tanımlar, mesela süt kutuları, gevrek kutuları, kurabiye paketleri gibi. Bu işaretler üretim sırasında basılır. Göz damgası, renk damgası veya kayıt damgası olarak bilinir. Bunların amacı paketin nasıl kesileceğini, büküleceğini veya katlanacağını taşıyan bilgiyi robotik sensörlere vermektir. Bu renkler genelde paketin geri kalanına göre daha farklı renktedir, böylece makine onları daha rahat okur.

Konu diş macununa gelince, bu tüpler dolduruldukları yerden başka bir lokasyonda üretilir. Tüpler uzun ince kayışlar üzerinde yapılır. Hacimlerine ve uzunluklarına göre farklı bölmelerde üretilirler. Bu süreç içinde işte bu renkler anlam kazanır, böylece makinenin tüpün ucunu nereden ve nasıl keseceğini söylerler.

diş fırçası
Ama neden farklı renkler? Açıkçası renk çok da fark etmemektedir. Bunlar markaya ve üreticiye göre değişir. Her marka veya üretici kendi renk kodlarını yapar ve bunlar kalite kontrolde defolu malların belirlenmesini kolaylaştırır.

Böylece diş macunları hakkında internette yayılan bir şehir efsanesi daha biraz araştırma ile ortadan kalkmış oldu. Bu efsane öyle yaygınlaştı ki, dişçiler için problem haline geldi, çünkü hastalar diş sağlıklarından endişe duymaya başladılar. Her durumda daha fazla kanıt isterseniz, marketlerdeki diş macunu tüplerini inceleyin. Sizlere garanti veriyoruz farklı renklerde bir sürü marka bulacaksınız.