Diş Macunu Tüplerindeki Renkli Baskıların Anlamı Nedir?

22 Eylül, 2018
Diş macunlarının üstündeki renk kodlarına pek dikkat etmeyiz. Bu kodlar, birçok ürünün üstünde olsalar da, diş macununun üstündeki renk kodlarının içindekileri tanımladığına dair bir şehir efsanesi vardır. 

Bu şehir efsanesi uzun zamandır internet forumlarında tartışılıyor. Diş macunu tüpünün altındaki bu renk kodlarının ne olduğuna ve sağlığa zararlarına dair birçok başlık var. Yalan yanlış yorumların sonu gelmiyor. Bugün,  sizlere bu kodların ne anlama geldiğini ve neden öylesine belirlenmiş renkler olmayabileceklerini anlatacağız. 

İnternette dolaşan bilgilere bakılırsa diş macunlarında, kapağın tam tersi yönde, tüpün en altında kare veya dikdörtgen renkli baskılar mevcut. Bu renkler markadan markaya değişiyor. Seçilen baskı renklerinin macunların içerdiği maddeleri yansıttığı söyleniyor:

  • Yeşil = Doğal ürünler
  • Mavi = Doğal ve tıbbi ürünler
  • Kırmızı = Doğal ve kimyasal içerikler
  • Siyah = Tamamen kimyasal içerikler

Bu makalenin başında da belirttiğimiz gibi internetteki bu bilgi tamamen yanlış ve insanları korkutmak için üretilmiş bir şehir efsanesi.

Bu internet sitesinin amacı sizlere sağlık hakkında olabildiğince doğru bilgiler vermek. Size bu renkli baskıların ne anlama geldiğini anlatmak istiyoruz. Umarız bunları öğrenince internetteki endişe verici yorumları ve makaleleri dikkate almazsınız.

Diş macunu tüplerindeki renkli baskılar

dişler ve diş fırçası

Farklı marka diş macunu tüpleri üzerindeki bu renkler aslında ticari tüketim maddelerini tanımlarlar; süt kutuları, gevrek kutuları, kurabiye paketleri gibi. Bu işaretler üretim sırasında basılır.

Göz damgası, renk damgası veya kayıt damgası olarak bilinir. Bunların amacı paketin nasıl kesileceğini, büküleceğini veya katlanacağını taşıyan bilgiyi robotik sensörlere vermektir. Bu renkler genelde paketin geri kalanına göre daha farklı renktedir. Böylece makine onları daha rahat okur.

Konu diş macunu olunca, bu tüpler dolduruldukları yerden başka bir lokasyonda üretilirler. Tüpler, uzun ince kayışlar üzerinde yapılır. Hacimlerine ve uzunluklarına göre farklı bölmelerde üretilirler. İşte bu süreç içinde bu renkli baskılar anlam kazanırlar. Makine böylece tüpün ucunu nereden ve nasıl keseceğini anlar. 

Bunu da okuyun: 

Kutuları Geri Dönüştürmenin 19 Yaratıcı Yolu

diş macunlu diş fırçası

Peki, neden farklı renkler kullanılır? Açıkçası kullanılan rengin pek önemi yoktur. Bu renkler, markaya ve üreticiye göre değişir. Her marka veya üretici kendi renk kodlarını yapar. Bu renk kodları, kalite kontrolde defolu malların belirlenmesini kolaylaştırır.

Böylece diş macunları hakkında internette yayılmış bir şehir efsanesi daha ortadan kalkmış oldu. Bu efsane o kadar yayıldı ki dişçiler için problem haline geldi. Çünkü hastalar diş sağlıklarından endişe duymaya başladılar.

Daha fazla kanıt istiyorsanız marketlerdeki diş macunu tüplerini inceleyin. Size garanti veriyoruz farklı renkteki baskıları kullanan pek çok markaya rastlayacaksınız.