İz Kalmaması İçin Yaralar Nasıl Tedavi Edilmelidir?

İz Kalmaması İçin Yaralar Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2018

Çok az insan hiç yara izi bulunmayan bir cilde sahip olacak kadar şanslıdır. Çoğu zaman yetersiz veya kötü yara bakımı nedeniyle iyileşme süreci gereğinden uzun sürer ve zorlu geçer. Sonunda cildinizde gözle görülür ve estetik bakımdan rahatsız edici izler kalır. İşte bu yazımızda yara izlerini önlemek için yapabileceklerinizden bahsedeceğiz.

Yaraların iyileşme sürecinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir. Ayrıca her yara aynı şekilde şekilde iyileşmez.

Çoğu zaman yara izlerini önlememiz mümkün değildir, çünkü bunlar cildin normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bu tamamen ne tür bir cilde sahip olduğunuza ve aynı zamanda yaranın büyüklüğüne ve derinliğine bağlıdır.

Ancak yara izlerinin olabildiğince az kalması ve estetik açıdan sorun oluşturmaması için bazı müdahalelerde bulunmak mümkün. Ne var ki ciddi bir yara söz konusuysa, bir tıp merkezine gitmenizi öneriyoruz.

Yaralanmalarda derhal müdahale etmek enfeksiyonları önlemek açısından çok önemlidir.

Yaranızın iltihap kapması durumunda, yara izi çok daha kötü olabilir. Bu nedenle, yaraları etkili bir şekilde tedavi etmek ve yara izlerini önlemek için aşağıdaki ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yara İzlerini Önlemek İçin Tavsiyeler

  • Yaraların temizliği çok önemidir.  Yarayı temizlemeden önce temiz bir havluyla pansuman uygulayıp kanamanın durmasını bekleyin.  Ellerinizin temiz olduğundan emin olun ve dezenfektan kullanın. Dezenfektan yoksa su ve hafif bir sabun kullanarak bunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Ama yara üzerinde asla alkol kullanmamalısınız.
  • Yarayı hafifçe dokunarak, kuru bandajla kurulayın. Pamuk kullanmaktan kaçının, çünkü pamuk parçaları yaraya takılabilir ve bu da iyileşmeyi zorlaştırır.
  • İyileşme aşamasındayken yarayı güneşten koruyun. Yarayı çok sıkı ya da gevşek olmayan bir bandajla örtün. Buradaki amaç yaranızı çevreyle doğrudan temas etmesi nedeniyle oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemektir. Bandajı mutlaka her gün değiştirin. Ayrıca bandajın nemli olduğunu fark etmeniz durumunda da bandajı yenileyin.
  • Yaranın çevresine dairesel hareketlerle hafif bir şekilde masaj uygulamak bu bölgedeki kan akışını arttıracaktır. Bu da faydalı maddelerin bu bölgeye ulaşmasını ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlayacaktır.
  • Kabuk bağlayan yarayla oynamayın. Bu yara izinin daha belirgin olmasına neden olur, o nedenle kabuğun kendi başına düşmesini bekleyin.
  • Kuşburnu çekirdeği yağı da iyileşme sürecinde oldukça faydalıdır. Bu yağı her gün yaraya uygulayabilirsiniz. Sonuç almak istiyorsanız tutarlı olmanız ve uygulamayı aksatmamanız gerekli.
  • Ayrıca eczanelerde de yaranızın iyileşmesine yardımcı olacak pek çok krem bulabilirsiniz.
  • Yaraların doğru şekilde iyileşmesinde beslenme de önemli bir role sahiptir. Yetersiz beslendiğiniz takdirde iyileşme süreci için gerekli olan besinleri edinemezsiniz.
soğan

Yara İzlerini Önlemek İçin Başvurulacak Diğer Yöntemler

Unutmayın, bu öneriler sadece ufak yaralanmalarda oluşabilecek yara izlerini önlemek içindir. Eğer çok derin ve ciddi bir yara söz konusuysa veya kanama birkaç dakika geçmesine rağmen durmuyorsa vakit kaybetmeden hemen bir sağlık merkezine başvurmalısınız.

Ayrıca belirtmeliyiz ki ufak yaralar ciltte hiç iz bırakmayabilir. Ne var ki bu durum cilt tipinize bağlıdır. Yara ufak bile olsa bazı kişiler için iyileşme süreci zorlu geçebilir.

Yukarıda verdiğimiz tavsiyelere uyarak yara bakımı yaptığınız takdirde yara izlerinin önleyebilir ve aynı zamanda yaralarda enfeksiyon oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Yaranın iyileşmesi ne kadar uzun sürerse, kalan iz de o kadar belirgin olacaktır.

Yaralarınızın iyileşmesi konusunda aklınızı kurcalayan sorular için bir profesyonele danışmanızı öneririz. Günümüzde yara izlerini azaltmak için kullanılan pek çok yöntem mevcut.

Eğer eskiden kalmış yara izleriniz varsa, bunların daha az belirgin olmasını sağlamak için bazı çözümler bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda, mesela çok belirgin yara izlerinde  cerrahi işlemlerden de faydalanılabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.