Yara İzlerini Önlemek için Yaralar Nasıl Tedavi Edilmeli?

Çok az insan cildinde hiçbir yara izine sahip olmayacak kadar şanslıdır. Çoğu zaman, az veya kötü yara bakımı nedeniyle iyileşme süresi gereğinden uzun sürer, zorludur ve cildinizde gözle görülür, estetik olmayan izler kalır.

İyileşme sürecinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmamak gerekir. Ayrıca yaralar da farklı şekilde iyileşir. Çoğu zaman yara izlerini önlememiz mümkün değildir, çünkü bunlar cildin normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Bu tamamen ne tür bir cilde sahip olduğunuza ve aynı zamanda yaranın büyüklüğüne ve derinliğine bağlıdır.

Ancak bu yaraların olabildiğince estetik görünmelerini ve böylece zor fark edilebilir olmalarını sağlamak için müdahalede bulunmak mümkün. Ancak eğer yara oldukça ciddiyse, bir tıp merkezine gitmenizi öneririz. Yaralanmalarda derhal müdahale etmek enfeksiyonları önlemek açısından çok önemlidir.

Yaranızın iltihaplanması durumunda, yara izi çok daha kötü olabilir. Bu nedenle, yaraları etkili bir şekilde tedavi etmek ve yara izlerini önlemek için aşağıdaki ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Öneriler…

  • Yaraların temizliği çok önemidir.  Yaraya temiz bir havlu ile pansuman uyguladıktan ve kanama durduktan sonra yarayı temizleyin. Ellerinizin temiz olduğundan emin olan ve tabi ki dezenfektan kullanın. Eğer dezenfektan yoksa, su ve hafif bir sabun kullanarak bunu kendiniz hazırlayabilirsiniz, ama yara üzerinde asla alkol kullanmayın.
  • Yarayı ona hafifçe dokunarak, kuru bandajla kurulayın. Pamuk kullanmaktan kaçının, çünkü bu geriye yaraya takılmış küçük pamuk parçacıkları bırakır ve bu da iyileşmeyi zorlaştırır.
  • Yara iyileşme aşamasındayken onu güneşe maruz bırakmayın. Yarayı bandajla örtün, ancak bu asla ne çok sıkı, ne de çok gevşek olmalı. Buradaki amaç yaranızı çevreyle doğrudan temas etmesi üzerine oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemektir. Bandajı mutlaka her gün değiştirin. Bandajın nemli olduğunu fark etmeniz durumunda da yine bandajı değiştirin.
  • Yaranın çevresine dairesel hareketlerle masaj hafif bir şekilde masaj uygulamak bu bölgedeki kan akışını arttıracaktır. Bu da faydalı maddelerin bu bölgeye ulaşmasını ve iyileşme sürecini hızlandırmasını sağlayacaktır.
  • Kabuk oluştuğunda bununla oynamayın. Bu yara izinin daha belirgin olmasına neden olur, o nedenle kendi başına düşmesine izin verin.
  • Kuşburnu çekirdeği yağı da iyileşme süreci açısından oldukça faydalıdır. Bunu her gün yaraya uygulayın. Sonuç almak istiyorsanız tutarlı olun.
  • Ayrıca eczanelerde iyileşmeye yardımcı olacak pek çok iyileştirici krem de bulabilirsiniz.
  • Doğru yara iyileşmesinde diyet de önemli bir role sahiptir. Eğer diyetiniz yetersizse, iyileşme süreci için gerekli olan besinleri edinemezsiniz.

soğan

Unutmayın, bu öneriler sadece ufak yaralanmalar için sağlanmıştır. Eğer çok derin ve ciddi bir yaranız söz konusuysa veya kanama birkaç dakika süresince durmazsa vakit kaybetmeyin ve derhal bir sağlık merkezine başvurun.

Belirtilmesi gereken bir diğer durum, ufak yaraların genelde herhangi bir yara izi bırakmayabileceği, ancak bunun cilt türünüze de bağlı olduğudur. Bazı kişiler için yara ufak olsun veya olmasın, iyileşme süreci daha zor olur.

Yukarıda sağlanan bakım gözle görülür yara izlerinin kalmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda yaralarda enfeksiyon oluşumunu da önler. Yaranın iyileşmesi ne kadar uzun sürerse, kalan iz de o kadar gözle görülür olur.

Herhangi bir sorunuz varsa bir profesyonele danışmanızı öneririz. Günümüzde yara izlerini azaltmak için pek çok yol bulunmaktadır. Eğer eski yara izleriniz varsa, onların daha az belirgin olmasını sağlamak için bazı çözümler bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda örneğin daha iyi bakımla daha iyi iyileşen yeni bir yara oluşturmak için cerrahi işlemden de faydalanılabilir.