Patates Kabuğu İle Bulaşıkları Yıkayın

Patates kabuğu ile bulaşıkları yıkamanız mümkün! En önemlisi, bu doğal temizlik maddesi tahmin edebileceğiniz gibi doğaya zarar vermiyor. 
Patates Kabuğu İle Bulaşıkları Yıkayın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Patates kabuğu ile bulaşıkları yıkayabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet doğru, bu %100 doğal temizlik ürünü, içinde fosfat bulunan diğer kimyasal temizlik ürünlerinden çok daha kullanışlı olabilir. Kimyasal maddeler sadece sağlığınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda su kaynaklarına da büyük zarar verir.

Çoğu insan bunu bilmiyor, ancak patates doğal bir yağ gidericidir. Bu yüzden kirlenmiş her türlü yüzey için kullanılabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Patates kabuğu ile nasıl bulaşık yıkanır?

Marketlerde bulabileceğiniz temizlik ürünlerinin aksine, organik patates kabuğunda hiçbir kimyasal bulunmaz. Bu yüzden patates kabuğu kullanarak doğaya zarar vermemiş olacaksınız. Buna ek olarak, sert kimyasalların neden olduğu alerjik reaksiyonlardan da korunmuş olacaksınız.

Aklınızda tutmanızda fayda var, bu yazıda bahsedeceğimiz doğal temizleyici uzun ömürlü değildir. Bu nedenle hazırladıktan sonra hemen kullanmanız gerekiyor. Yani her bulaşık yıkama işleminden önce yeniden hazırlamalısınız.

Peki patates kabuğu nasıl kirleri çıkarabiliyor?

Bulaşık kirlerinden kurtulmak için patates kabuğu

soyulmamış taze patatesler

Patates kabukları kiri ve yağı gidermede oldukça kullanışlıdır. Bu yüzden her türlü kirli yüzeyi patates kabuğuyla temizleyebilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, patates kabuğunun içinde bulunan bileşenler farklı yüzey türleriyle uyumludur ve bu nedenle mutfakta geniş bir ölçekte kullanılabilir. Tencerelerinizdeki, tabaklarınızdaki ve hatta kıyafetlerinizdeki yağ lekelerini bu doğal deterjanla çıkarabilirsiniz. 

Örneğin ev sevdiğiniz kıyafetinizde bir yağ lekesi keşfettiniz ve nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsunuz. Endişelenmenize hiç gerek yok! Bir parça patates kabuğunu kıyafetinizdeki lekeli bölgeye sürün ve ne kadar hızlı temizlendiğini gözlemleyin. Ancak özel yıkama gerektiren kıyafetleriniz varsa, mutlaka etiketinde belirtilen yıkama talimatlara uyun.

Patates kabukları kararmış mutfak aletlerini temizlemenize de yardımcı olabilir.

 • Birkaç parça patates kabuğu ile kuvvetli bir şekilde kirlenmiş yüzeyleri ovun.
 • 2-3 dakika boyunca ovmaya devam edin ve arkasından durulayın.

Patates kabuğu: Kirli bulaşıklar için harika bir çözüm

Patates kabuğu, kimyasal deterjanlar yerine kullanılabilen harika bir temizleyicidir ve birçok avantajı vardır. Öncelikle içinde fosfat ve diğer zararlı kimyasallar olmadığı için doğa dostudur. Ancak kimyasal madde içermemesine rağmen son derece etkileyici bir kir ve yağ çıkarıcıdır. 

Nasıl kullanılır?

bulaşık tencere ve patates kabuğu

Patates kabuğu ve tuzdan oluşan bir karışımla mutfak aletlerinizde biriken yağı ve kiri çıkarabileceksiniz.

İçinde patates pişirdiğiniz su, tavalarınızda, tencerelerinizde ve diğer mutfak gereçlerinizde biriken yapışmış haldeki yağı yumuşatır. 

 • Geniş bir kabın veya lavabonun içine (gider kısmı kapalı haldeyken) hala sıcak haldeyken bu suyu dökün.
 • Kirli bulaşıklarınızı bu suyun içine daldırın ve yaklaşık 15 veya 20 dakika boyunca bu şekilde kalmasına izin verin.
 • Sonrasında ise bir süngerle bulaşıkları silin ve ardından durulayın.

Taze patates kabuklarını kaynar suyla karıştırmak da alternatifleriniz arasında.

 • Kabukları 30-40 dakika boyunca kaynar suyun içinde bekletin ve sonra bu karışımı kuvvetli bir şekilde karıştırın. Köpüklü bir karışım elde edeceksiniz.
 • Karışım soğuduğu zaman buzdolabına koyun ve bir gece bekletin. Leke çıkarıcınız ertesi gün kullanıma hazır hale gelecek.

Tuz ve patates kabuğu karışımı

Eğer patates kabuklarıyla elde ettiğiniz formül yeteri kadar güçlü değilse, içine biraz tuz ekleyerek güçlendirmeniz mümkün. Bu karışım, yanmış veya yağlanmış tavalar gibi temizlemesi zor olan yüzeylerde daha etkili olacaktır. Bu formül ile fırınınızı, fayanslarınızı ve kesme tahtanızı da temizleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • Tuz (ihtiyacınız kadar)
 • Patates kabukları

Hazırlanışı

 • Temizlemeyi planladığınız mutfak gerecini birkaç dakika boyunca ısıtın.
 • Temizlenmesi gereken yüzeye bol miktarda tuz serpin. Yanmamak için bu işlemi dikkatli bir şekilde yapın.
 • Ardından kirli bölgeleri patates kabukları ile birkaç dakika boyunca dairesel hareketlerle ovun.
 • İyice temizlendiğini düşündüğünüz zaman durulayın.

Yağ kirlerini gideren bu doğal yöntem, piyasada bulabileceğiniz kimyasal ürünler kadar güçlü olmayabilir. Ancak yine de birçok lekeyi çıkarabilecek güçtedir ve verimli bir yöntemdir.

Çevreci (Yeşil) Temizlik Yaklaşımı

Çevreci (yeşil) temizlik yaklaşımı, doğayı ve insanı korumayı amaçlar. Eğer çevreyi ve doğayı önemsiyorsanız, insan sağlığını koruyan çevre dostu temizlik ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Doğal ürünleri kullanmayı tercih ederek birçok solunum ve cilt problemine neden olan kimyasallardan da uzak durmuş olacaksınız. Doğal ürünler çevre dostudur çünkü %100’ü toprakta çözünebilir.

Bunun ne kadar önemli olduğunu anlamak zorundasınız. Gezegenimize daha fazla zarar veremeyiz ve iyileştirmek için de elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz, umarız bu yazıyı beğenmişsinizdir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.