Tavaları İlk Günkü Gibi Korumak İçin Basit Hileler

Bu hileler tavalarınız çok çizik değilse onları yıpranmaktan korumak için çok yararlı olabilir. Aksi takdirde, olası sorunları önlemek için bu tavalardan kurtulmak en iyisidir.
Tavaları İlk Günkü Gibi Korumak İçin Basit Hileler

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kızartma tavaları ve diğer tavalar mutfakta iyi birer arkadaştır. Ancak düzenli kullanım yavaş yavaş bozulmalarına neden olabilir. Bu yüzden, tavaları ilk günkü gibi korumanızı sağlayacak bazı hileler vereceğiz. Kaçırmayın!

Yemekler yanar ve tavaya yapışır, tavalar çizilir ve tüm bunlar hazırladığınız yemeğin kalitesini etkiler.  Kil, seramik, teflon veya dökme demirden yapılmış olması fark etmez. Tüm tavaların bir raf ömrü vardır ve bu onlara nasıl davrandığınıza ve baktığınıza göre değişir.

Ayrıca bir tava tahrip olmuşsa, pişirmekte olduğunuz gıdaların içine toksinler akıtabileceğini hatırlamalısınız. Kullanırken dikkatli olmak önemlidir. Bununla birlikte, onları iyi durumda tutmak için kullanabileceğiniz birkaç hile bilmek asla zarar getirmez.

Sos biraz yanarsa ve pişirdiğiniz pilav tavaya yapışırsa bu önemli değildir. İyi bir temizlik ve uygun bakım ile tavalarınız yepyeni görünebilir. Gelin, açıklayalım.

Tavaları İlk Günkü Gibi Korumak İçin Basit Hileler

Tuz ve patates hilesi ile yepyeni tavalar

Bu size çok şaşırtıcı gelebilir, ama yanmış bir tavayı temizlemek için ihtiyacınız olan sadece tuz ve bir patatestir. Daha önce tuzun ev temizliğinde birçok kullanımından bahsettik. Bu inanılmaz bir üründür. Ucuz olmasının yanı sıra, dezenfekte ederken ve çeşitli yüzeyleri yenilerken kir ve nemi çıkarmak için kullanılabilir.

Tavayı ilk günkü gibi korumada konu patatese geldiğinde bu durum tesadüf değildir. Patates, tuz ile birleştiğinde harika bir söktürücüdür ve tavaların yüzeylerini yenilemek için kullanılabilir. Yağ hemen çıkar ve her şey temiz kalır.

ilk günkü gibi tava elde etmek

İhtiyacınız olan malzemeler

 • 1 yemek kaşığı tuz (12 g)
 • 1 tatlı kaşığı yağ (5 g)
 • patates

Talimatlar

 • İlk olarak bir patates seçin. Dolapta kötüye giden bir tanesini kullanabilirsiniz. Bunu ikiye bölün.
 • Üzerinde kalan yemek veya sosu almak için tavayı silin ve bir yemek kaşığı tuzu ekleyin.
 • Şimdi patatesin yarısı ile tavanın yüzeyini dairesel hareketlerle temizleyin.
 • Sonra tavayı durulayın ve kurumaya bırakın.
 • Son olarak, bir tatlı kaşığı zeytinyağını yüzeyde gezdirerek bir sonraki kullanıma kadar korumaya alın. Bu yöntem her zaman işler!

Demir döküm bir tavayı ilk günkü gibi parlatmak için

Yemek uzmanları demir döküm tavaları ne kadar çok kullanırsak, yemeklerin bir o kadar iyi tadacağını söylüyor. Ancak tavanın sürekli kullanım yemeklerin yine de yapışmasına sebep olur. Daha da kötüsü, bu tavaların temizliğinde su ve sabun genellikle işe yaramaz.

Ayrıca bakınız: Maytlara karşı sprey

Normal yıkamadan sonra tavada kalan nem yemeklerin tadını değiştirir. Şimdi sizlere en sevdiğiniz yemeklerinizi hazırladığınız değerli demir döküm tavaları nasıl ilk günkü gibi koruyabileceğinizi anlatacağız.

tuzla tavayı ovmak

İhtiyacınız olan malzemeler

 • Alüminyum folyo
 • 1 yemek kaşığı tuz (12 g)

Talimatlar

 • Bu yöntem bir önce patatesle yaptığınıza benzer. Sadece bu sefer, alüminyum folyo herhangi bir şekilde zarar vermeden tava yüzeyinde daha fazla güç uygulamak için yardımcı olacaktır.
 • Tamamen kaplanana kadar sadece birkaç dakika folyo ve tuz yardımı ile yüzeyi fırçalayın. Son olarak, tavayı durulayın ve kalan tuzu alın. Göreceksiniz, sonuçlar harika olacak.

Tavalarınızı sirke ve karbonatla temizleyin

Bu çok eski bir yöntemdir. Bildiğiniz gibi, iş ev temizliğine gelince sirke de karbonat da çok önemli malzemeler olarak öne çıkıyor.

Bu iki malzeme de dezenfekte eder, yağı ortadan kaldırır, kirleri çıkarır ve hatta karbonat nemi emmeye yardımcı olur. Bu basit hileyi nasıl uygulayacağınıza bir göz atın.

temizlik ürünleri

İhtiyacınız olan malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat (10 g)
 • 2 yemek kaşığı beyaz sirke (20 ml)
 • 1 bardak ılık su (200 ml)

Talimatlar

 • İlk olarak bir bardak suyu ısıtın. Kullanacağınız miktarı tavanın boyutuna göre değiştirebilirsiniz.
 • Isındığı zaman tavaya dökün ve iki yemek kaşığı sirkeyi ekleyin. 5 dakika bekleyin.
 • Bu süre sonunda suyun yarısından fazlasını alın.
 • Sonra karbonatı ekleyin ve bir fırça ile ovarak sert yağları çıkarın.
 • Son olarak tava içindeki kirli suyu dökün ve her zamanki gibi deterjan ve suyla yıkayıp durulayın.

Mükemmel olduğunu göreceksiniz. Ancak, eğer tavalarınız ve demir döküm tavalarınız çok yanmış ve zarar görmüşse, yenileri ile değiştirmenizi öneririz. Yoksa, toksinler ve diğer zararlı ögeleri yemeklerinize aktarma riski taşırsınız.

İlginizi çekebilir ...
Yemeklerin Tavaya Yapışmaması İçin 9 Yöntem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yemeklerin Tavaya Yapışmaması İçin 9 Yöntem

Her yemek sonrası temizlik işlemi bizi çok yorar. Gelin, yemeklerin tavaya yapışmaması için 9 yöntemden bahsederek işinizi kolaylaştıralım!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Miyamoto, M., Ueyama, S., Hinomoto, N., Saitoh, T., Maekawa, S., & Hirotsuji, J. (2007). Degreasing of solid surfaces by microbubble cleaning. Japanese Journal of Applied Physics, Part 1: Regular Papers and Short Notes and Review Papers. https://doi.org/10.1143/JJAP.46.1236
 • Yildirim, A., Budunoglu, H., Daglar, B., Deniz, H., & Bayindir, M. (2011). One-pot preparation of fluorinated mesoporous silica nanoparticles for liquid marble formation and superhydrophobic surfaces. ACS Applied Materials and Interfaces. https://doi.org/10.1021/am200359e
 • Anding, A. L., & Baehrecke, E. H. (2017). Cleaning House: Selective Autophagy of Organelles. Developmental Cell. https://doi.org/10.1016/j.devcel.2017.02.016
 • Folbre, N. (1986). Cleaning house. New perspectives on Households and Economic Development. Journal of Development Economics. https://doi.org/10.1016/0304-3878(86)90051-9
 • Lee, S., & Elimelech, M. (2007). Salt cleaning of organic-fouled reverse osmosis membranes. Water Research. https://doi.org/10.1016/j.watres.2006.11.043

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.