Ped ve Tamponlar: Külfetli ve Tehlikeli

Ped ve Tamponlar: Külfetli ve Tehlikeli

Son Güncelleme: 11 Mart, 2019

Bir kadının hayatı boyunca yaklaşık 12,000 tampon veya ped kullandığını biliyor muydunuz? Yıkanan pedlerin ne kadar zahmetli olduğu düşünüldüğünde, modern hijyenik ped ve tamponlar harika bir keşif olmuştur.

Pedlerin ardından çok daha rahat olan tamponlar keşfedildi ama hala günümüzde bazı kadınlar tampon kullanmayı reddediyorlar.

Böylesine önemli ürünlerin sağlık üzerindeki etkilerini bilmek son derece önemlidir.

Ped ve tamponlar sağlığımız için güvenli mi?

Hijyenik pedler ve tamponlar çok ciddi bir iritasyona neden olabilirler. Geçtiğimiz yıllar içerisinde, üretici firmalar bu ürünleri daha da geliştirerek parfüm içeren ve kötü kokuları ortadan kaldırabilen maddelerden oluşan koku hapsetme özelliği eklediler. Hatta bazıları, sıvıyı katılaştırıp, sızıntıyı önleyen bir jel bile içeriyor.

Ayrıca tamponlar kimyasal maddeler de içeriyorlar ve bu iki ürünün ağaçtan elde edilen selülozdan yapıldığını unutmamalısınız. Ham maddesinden dolayı doğal rengi beyaz değil ve bu nedenle pamuk gibi beyaz görünebilmeleri için klor ile işlemden geçiriliyorlar.

Tüm bu bileşenler bir araya geldiği zaman, hassas olan bu bölgede alerjik reaksiyonlara ve ciddi iritasyonlara neden olurlar. Üstelik tamponlar vajinal kuruluğa neden olur ve birkaç saat selüloz içinde kalan menstrual kan, enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar.

Peki ne kullanmalısınız?

İdeal bir durumda %100 pamuktan üretilmiş ve parfüm içermeyen ürünler kullanmak gerekir.  Ama bu tarz ürünleri bulmak son derece zordur. Çünkü organik tampon ve pedlerin ticareti çok fazla yapılmıyor. Bu soruna çözüm olacak başka bir yöntem ise organik, hijyenik ve makul fiyatlı menstruasyon kaplarıdır.

Menstrual kap nedir?

Menstrual kap

Menstruasyon kapları 1930’dan beri var olmalarına rağmen yakın dönemde yenilenerek tekrar gündeme geldiler. Vajinaya mükemmel bir uyum sağlayan kap çok rahattır. Ayrıca bir damla sıvının bile kaçmasına izin vermediği için çok da güvenilirdir. Aynı ürünü 12 saat boyunca kullanabilirsiniz ve yine de alerjik bir reaksiyona neden olmaz, bu nedenle hassas ciltler için birebirdir.

Menstrual kap, vajinaya yerleştirilerek kullanılır. Ayrıca bunu kullanmış olan kişiler ürünün çok rahat olduğunu ve asla başka bir ürünle değişmeyeceklerini söylüyorlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.