Pedler ve Tamponlar: Külfetli ve Tehlikeli

· 23 Kasım, 2014

Bir kadının hayatı boyunca yaklaşık 12,000 tampon veya ped kullandığını biliyor muydunuz? Yıkanan pedlerin ne kadar zahmetli olduğu düşünüldüğünde, hijyenik pedlerin keşfi gerçek bir devrimdi.

Ardından, pedlerden çok daha rahat olan tamponlar keşfedildi ama hala günümüzde bazı kadınlar tampon kullanmayı reddediyorlar.

Bu ürünlerin sağlığımız üzerindeki etkilerini bilmemiz önemli.

Pedler ve tamponlar sağlığımız için güvenli mi?

Hijyenik pedler ve tamponlar çok ciddi bir iritasyona neden olabilirler. Geçtiğimiz yıllar içerisinde, bu ürünleri daha da geliştirerek parfüm ve kötü kokuları ortadan kaldırabilen maddelerden oluşan koku hapsetme özelliği kazandırdılar. Hatta bazıları, sıvıyı katılaştırıp, sızıntıyı önleyen bir jel bile içeriyor.

Ayrıca tamponlar kimyasal maddeler de içeriyorlar ve bu iki ürünün ağaçtan elde edilen selülozdan yapıldığını unutmamalısınız. Ham maddesinden dolayı doğal rengi beyaz değil ve bu nedenle pamuk gibi görünebilmeleri için klor ile işlemden geçiriliyorlar.

Tüm bu bileşenler, hassas olan bu bölgede alerjik reaksiyonlara ve ciddi iritasyonlara neden olurlar. Tamponlar vajinal kuruluğa neden olur ve birkaç saat selüloz içinde kalan menstural kan, enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar.

Peki ne kullanmalıyız?

İdeal bir durumda 100% pamuktan üretilmiş ve parfüm içermeyen ürünler kullanmalıyız.  Ama bu tarz ürünleri bulmak çok zor çünkü organik tampon ve pedlerin çok ticareti yapılmıyor. Bu soruna çözüm olacak başka bir çözüm var, mensturasyon kapları. Organik, hijyenik ve makul fiyatlılar.

Mensturasyon kabı nedir?

Menstrual-kap

Mensturasyon kapları 1930’dan beri var olmalarına rağmen yakın dönemde yenilenerek tekrar gündeme geldiler. Kap vajinaya mükemmel bir uyum sağlıyor ve çok rahat. Ayrıca bir damla sıvının bile kaçmasına izin vermediği için çok da güvenilir. Aynı ürünü 12 saat boyunca kullanabilirsiniz ve yine de alerjik bir reaksiyona neden olmaz, bu nedenle hassas ciltler için çok birebirdir.

Mensturasyon kabı, vajinaya yerleştirilerek kullanılır ve kullanmış olan kişiler ürünün çok rahat olduğunu ve asla başka bir ürünle değişmeyeceklerini söylüyorlar.