Menstrual Kap Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha önce menstruel kabı duymuş muydunuz? Bugünkü yazımızda bu konuyla ilgili her şeyi öğrenin!
Menstrual Kap Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Ülkemizde popüler bir uygulama olmasa da, menstrual kap pek çok ülkede oldukça popülerdir. Menstrual kap hakkında kafanızda soru işaretleri mi var?

Bugünkü yazımızda adet dönemlerinizde işinizi kolaylaştıracak alternatif bir yöntemden bahsedeceğiz ve avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz.

Menstrual kap hakkında bilmek istedikleriniz

Bu, fincan şeklinde bir kaptır. Akıntıyı biriktirmek için adet döneminde vajinaya yerleştirilir. Tamponlar gibi kanı emmez bunun yerine siz kabı boşaltana kadar kanı içeride tutar.

Bu yeni bir icatmış gibi görünse de ilk olarak 1876’da ortaya çıkmıştır. Üretimi 1930’a kadar uzanmaktadır. Ancak, kültürel sorunlar nedeniyle 1960’lı yıllarda bazı yerlerde satışı yasaklanmıştır. Bunun nedeni ise, vajinal ve adet dönemi akıntıları için bunun uygun olmadığının düşünülmesiydi.

1987’de menstrual kaplar lateksten yapılıyordu ve kadın anatomisine daha uygun olan iki adet menstrual kap boyutu vardı. Son yıllarda, alerjik reaksiyonları önlemek adına silikon seçenekler piyasaya çıkmıştır. Ayrıca farklı renklerde, formlarda ve fiyatlarda çeşitleri vardır.

 • Kullanmak için bükerek vajinanızın içine yerleştirmeniz gerekmektedir.
 • Bıraktığınızda, orijinal haline geri döner ve akıntıyı toplar.
 • Tamponlardan “daha alta” yerleştirilir. Başka bir deyişle, serviks yakınına vajinanın alt kısmına değil üst kısmına yerleştirilir.
 • Yaklaşık sekiz saatte bir temizlemelisiniz. Menstrual kaplar günlük rutininizde herhangi bir değişikliğe neden olmaz.

Menstrual kapların avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Ucuzdur

menstrual kap

Maliyeti diğer ürünlere kıyasla biraz daha pahalı olsa da, bu ürün uzun yıllar kullanılabildiği için aslında daha tasarrufludur.

Düzgün bir şekilde kullandığınızda, bu ürünün 10 yıla kadar ömrü vardır.

Konforludur

 • Hem gündüz hem de gece kullanabilirsiniz. Herhangi bir akıntıya neden olmaz ve sizi rahatsız etmez.
 • Akıntının ne kadar yoğun olduğunun ya da yaptığınız aktivitelerin bir önemi yoktur. Bu kaplar hiçbir şekilde sızıntıya neden olmazlar.
 • Spor yapabilir hatta bisiklete binebilirsiniz.

Çevre dostudur

Çevreyi tamponlardan ve pedlerden daha az kirletir.

Menstrual kap aylarca kullanılabilir bu nedenle geri dönüştürülemeyen plastik ya da kimyasal atıkların kullanımını azaltır.

Pratiktir

menstrual kap2

Çok pratik bir alternatiftir. Bir torbaya koyabilir ve istediğiniz yere götürebilirsiniz. Birkaç saat boyunca boşaltmak zorunda kalmadığınız için iş yerinde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Seyahatler için oldukça idealdir

Kadınların seyahat ederken yaşadığı problemlerden biri de genellikle kullandıkları tamponun ya da pedin markasını gittikleri yerde bulamamalıdır.

Bazen de pedleri ya da tamponları valizlerinde taşımak zorunda kalırlar. Menstrual kaplar yer kaplamadığı için oldukça pratiktir.

Mikrop ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır

menstrual kap ve kılıf

Pek çok kadının pedlerdeki ve tamponlardaki kimyasallara alerjisi vardır.

Menstrual kap silikon olduğu için enfeksiyonları önler ayrıca yüzeyde mikrop birikmesine izin vermez.

Menstrual kap hakkında bazı sorunları aşağıda sıralayacağız:

 • Bunları halka açık bir yerde temizlemek zorunda kalırsanız, utanç verici olabilirler.
 • Başlangıçta nasıl yerleştireceğinizi bulmak zor olabilir.
 • Kullandıktan sonra yıkamıyorsanız kirli görünebilir.
 • Doğru boyutu kullanmazsanız düşebilir.

Menstrual kap hakkında: tabular, ön yargılar ve kendini tanıma

Yıllardır tampon ve ped kullanıyorsunuz bu nedenle “devrim” niteliğindeki bu yeni yöntem size garip gelebilir ve doğal olmadığını düşünebilirsiniz. Belki de bu nedenle pek çok ülkede beklenen başarıyı elde edememiştir.

Bu yeni yöntem kadınlar için kadınlar tarafından tasarlanmıştır. Buna rağmen, çok az sayıda kadın tarafından kullanılmaktadır.

Menstrual kabı tasarlayan kadınlar, bu ürüne tepkiyle yaklaşılmasının ardında kadınların genital organlarını tam olarak tanımamalarının yattığını düşünüyor. Onlara göre, insanların üreme organları hakkında daha fazla bilgi edinmeye ihtiyaçları var. Pek çok insan adet kanından rahatsız olur hatta ona dokunmak istemez. Her şeyde olduğu gibi, bunda da avantajlar ve dezavantajlar vardır.

regl

Örneğin, “adet döneminizde olduğunuzu unutmak” iyi de olabilir kötü de.

 • Tampon kullanmaya alıştıysanız bu yöntem de sizin için zor olmayacaktır çünkü mantık aynıdır.
 • Tek fark, menstrual kapların kanınızla temas etmesidir ve her kullanımdan önce kap temizlenmelidir.

Bu ürünü kullananlar arasında en çok rastlanan şikayet sızıntılar olmasıdır. Ancak doğru boyutu kullandığınızda böyle bir problemle karşılaşmazsınız. Kullanmanız gereken büyüklük, doğum yapıp yapmadığınıza, yaşınıza ve kanama miktarınıza bağlı olarak değişir.

Ped kullandığınızda kanamanın çok fazla olduğunu düşünürsünüz. Ancak menstrual kap kullandığınızda kanama miktarını tam olarak görebilirsiniz.

Ayrıca, menstrual kap tamponlar gibi cildinizi tahriş etmez. Herhangi bir limit bulunmasa da, 2-3 saatte bir kabı temizlemeniz önerilir.

Burada en zor kısım, menstrual kabı boşaltmak ve temizlemektir. Evdeyseniz, bu daha kolaydır. Ancak, bunu ortak bir tuvalette yapmanız gerekiyorsa durum karmaşık bir hal alabilir.

 • Kanı boşalttıktan sonra kabı yıkamanız gerekir.
 • Bazıları kaynar suyla temizlerken diğerleri spesifik ürünler tercih eder.
 • Çay ağacı yağı ile durulamayı da seçebilirsiniz. Bu doğal ve dezenfektan bir  antiseptiktir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.