Prospantus: Etkili Bir Öksürük Şurubu

Prospantus, özel Hedera helix (duvar sarmaşığı) içeriğiyle öksürük ve bağlantılı tüm rahatsızlıklar için kapsayıcı bir tedavi seçeneği sunmaktadır.
Prospantus: Etkili Bir Öksürük Şurubu

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2021

Prospantus, mukolitik ve balgam sökücü etkiye sahip bir şuruptur. Hedera helix ya da diğer adıyla duvar sarmaşığı bitkisinin kurutulmuş özünü içerir. Mukusun ortadan kalkmasını sağladığı için öksürüğün tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Hedera helix ilaç üretiminde kullanılan ve halk arasında daha çok duvar sarmaşığı olarak bilinen bir bitkidir. Bu bitkinin özünün antik çağlardan bu yana solunum yolundan balgam sökülmesi gereken hastalıkların tedavi süreçlerinde kullanıldığı bilinmektedir.

Hedera helix Nedir?

hedera helix

Duvar sarmaşığı Arialaceae ailesi içinde bulunan medikal bir bitkidir. Farklı kıtalarda yetişebilen bu bitki birkaç metre yükseğe kadar uzayabilir.

Bu bitkinin koyu yeşil yaprakları, yeşilimsi sarı renkte çiçekleri ve hoş bir kokusu bulunur. Sarmaşık çok hızlı büyüyen, çok farklı iklimlere ve değişik ortamlara hızlıca uyum sağlayan bir bitkidir.

Bu bitkinin faydaları arasında en fazla ön plana çıkanı balgam sökücü özelliğidir. Buna ek olarak kuru öksürüğün balgamlı öksürüğe dönüşmesini ve bu sayede biriken balgamın sökülüp atılmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı antik çağlardan günümüze dek solunum yollarının etkilendiği soğuk algınlıkları ile öksürük sorunlarının tedavisinden kullanılmıştır.

Hedera helix ve aktif maddeleri

Bu bitkide farklı aktif bileşenler bulmak mümkündür. Bunların her biri de solunum yolu sorunlarının tedavisinde faydalı maddelerdir. Duvar sarmaşığının bileşenleri arasında şunlar ön plana çıkmaktadır:

 • Tanen.
 • Folikülin.
 • İnositol.
 • Glükosit.
 • Hederin.
 • Organik asitler.
 • Yodo.
 • Saponin: Spazm giderici ve balgam söktürücü özelliği nedeniyle sarmaşıkta bulunan en önemli maddelerden biridir.

İçeriğindeki bileşenler nedeniyle sarmaşık özünün bronşları açıcı ve balgam sökücü özellikleri ve etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle yaprakları solunum hastalıkları ve öksürük problemlerinde kullanılmaktadır.

Bununla birlikte her ne kadar solunum problemlerini azaltıcı bir etkiye sahip olsa da meyveleri insanlar için son derece zehirlidir.

Sarmaşık Özünü Çıkarma İşlemi

tohum ekimi

Prospantus’ta bulunan sarmaşık özü uygun bir ayıklama prosedürü ile elde edilir. Bu noktada bilinmesi gereken şey, şurupta bulunan sarmaşığın etkinliği toplama süreci ile yakından ilgilidir.

Prospantus şurubundaki sarmaşığın toplama ve özünü çıkarma sürecinin patentli olması sayesinde en son elde edilen öz EA 575® olarak adlandırılır ve kendine özgü özelliklere sahiptir. Paketin üzerinde patentli öz çıkarma metodu ile elde edildiğini gösteren bir mühür bulunmaktadır.

Özel olarak elde Hedera helix özü EA 575®, sahip olduğu özellikler nedeniyle öksürüğün ortak tedavisinde kullanılmaktadır. Sarmaşık özünün bileşenleri mukusun çözülmesine ve bronş spazmının azalarak öksürük ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur.

Günümüzde Prospantus’un etkilerinin bir bölümünün temel olarak α-hederin adı verilen ve şurubun içindeki sarmaşık özünün aktif bileşenlerinden biri olan maddeden kaynaklandığı bilinmektedir.

Prospantus Şurubu Nasıl Etki Gösterir?

Prospantus, içeriğindeki patentli öz ile öksürüğün üç temel semptomuna karşı savaşır. Bu nedenle en temel anlamda üç farklı etkiye sahiptir.

 • Mukolitik etki: Sarmaşık özü mukusun viskozitesini azaltır ve bu sayede daha akışkan bir şekle dönüşerek daha kolay bir biçimde atılmasına yardımcı olur.
 • Balgam sökücü etkisi: Prospantus bronşların genleşmesini sağlar ve bu sayede daha kolay nefes alıp vermeye yardımcı olur.
 • Antitüsif (öksürük geçirici) etki: Diğer iki etkinin birleşimi ile, yani bronşları açması ve akışkanlık sağlayarak balgam sökücü olarak işlev görmesi sonucunda öksürüğü azaltır.

Prospantus Şurubunun Ölçüsü ve Kullanım Miktarı

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu şurup balgamlı öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bağlamda, iki yaşından itibaren her yaş için uygun bir balgam sökücüdür. Yaşlara göre kullanım dozajı şu şekilde belirlenmiştir:

 • 12 yaş üstündeki hastalarda: Her gün üç kez 5 ml.
 • 6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklarda: Her gün iki kez 5 ml.
 • 2 ila 5 yaş aralığındaki çocuklarda: Her gün iki kez 2,5 ml.

Sonuç

Prospantus, öksürük tedavisinde doğal ve güvenli bir seçenektir. Bronş sıvısının temizlenmesine ve solunum yollarındaki enflamasyonun azalmasına yardımcı olur.

Eğer bu ilaçla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza ya da bir eczacıya başvurun. Eğer öksürük birkaç gün içinde geçmiyorsa başka bir hastalığın ya da problemin işaretçisi olabilir. Bu yüzden de başka bir ilaç kullanmanız gerekebilir.

İlginizi çekebilir ...
Soğuk Algınlığına Bağlı Öksürük
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Soğuk Algınlığına Bağlı Öksürük

Soğuk algınlığına bağlı öksürük son derece rahatsız edici olabilir ve kuru, balgamlı ya da karma öksürük şeklinde ortaya çıkar. • Metcalfe, D. J. (2005). Hedera helix L. Journal of Ecology. https://doi.org/10.1111/j.1365-2745.2005.01021.x
 • Lutsenko, Y., Bylka, W., Matlawska, I., & Darmohray, R. (2010). Hedera helix as a medicinal plant. Herba Polonica.

 • Mendel, M., Chłopecka, M., Dziekan, N., & Wiechetek, M. (2011). The effect of the whole extract of common ivy (Hedera helix) leaves and selected active substances on the motoric activity of rat isolated stomach strips. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2011.01.036


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.