Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri

Saç Dökülmesini Önleme Yöntemleri

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin şikayet ettiği ortak bir sorundur. Genetik özellikler, vitamin ve mineral eksikliği, anemi, stres, hormonal değişiklikler, çeşitli ilaçlar ve daha başka şeyler neden olabileceği saç dökülmesini önlemek için yapabilecekleriniz var.

Bir insan günde yaklaşık 100 tel saç döker ve bu normal bir rakamdır.

Ancak saç dökülmesinin miktarı artarsa bu bedeniniz ile ilgili bir sorun olduğunu gösteriyor olabilir ve saç dökülmesi ciddi bir soruna dönüşmeden önce önlemler alınmalıdır.

Saçımız neden dökülür?

Saç tellerimiz sinir sistemimize bağlıdır ve sinir uçları güçsüzleştiğinde saç dökülmesi kolaylaşır. Bu güçsüzleşme genelde hava değişikliği, stres, çeşitli hastalıklar, uykusuzluk, hazımsızlık ve benzeri faktörler yüzünden ortaya çıkar.

Saç dökülmesini arttıran diğer şeyler ise saçın yüksek derecede sıcaklığa maruz kalması, kimyasal ürünlerin kullanılması, dengesiz beslenmek, susuz kalmaktır.

Neyse ki çeşitli günlük alışkanlıklar saç dökülmesini azaltıp saçlarınızın kalın ve dolgun olmasını sağlayabilir.

Saç dökülmesini önlemek için öneriler

Genetik veya ciddi bir hastalık nedenli saç dökülmesine karşı etkili bir tedavi bulmak, diğerlerine kıyasla daha zordur.

Ancak bu basit öneriler saç dökülmesinin miktarını azaltacaktır.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin

sağlıklı yiyecekler

Saçlarınızın sağlıklı olması ve dökülmemesi için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Beslenme düzeninize demir açısından zengin yiyecekler eklemeniz, saç foliküllerinin güçlenmesi için çok önemlidir.

Ayrıca A, B, C ve E vitamini tüketiminizi de arttırmalısınız. Aşırı miktarda yağ içeren yiyeceklerden uzak durup daha çok meyve ve sebze gibi çiğ besinler tüketmelisiniz.

Aşırı sıcaktan kaçının

Saç maşası, düzleştirici, kurutma makinesi ve uzun süre güneş altında kalmak saçınızı güçsüzleştirip saç dökülmesini arttırabilir.

Bu tarz aletleri kullanma sıklığınızı azaltıp saçınızın direkt güneş altında kalmasını önleyerek güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için doğru ürünleri kullanın

Piyasada pek çok saç ürünü bulunmaktadır ancak bunların çoğu saçınıza zarar verebilecek kimyasallar içerir. Saçınıza ve kafa derinize iyi gelecek ürünleri diğer ürünlerden ayırmayı öğrenmelisiniz, çünkü tüm saç ürünleri sizin saç sağlığınız için uygun olmayabilir.

Saçınızı boyamayın

saç boyası

Saç boyaları saçı güçsüzleştirip dökülmesine neden olan çeşitli kimyasallar içerir.

Eğer hâlihazırda saç dökülmesinden şikayet ediyorsanız, saçınızı boyamamalısınız çünkü bu saç dökülmenizi ciddi oranda arttıracaktır.

Bol su için

Su içmek en sağlıklı alışkanlıklardan birisidir ve su içmenin yararını saçınızda da görebilirsiniz.

Günlük içtiğiniz su miktarını arttırarak saçınızı güçlendirebilir, nemini ve parlak görünümünü korumasını sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesini önlemek için doğal tedaviler

Doğal tedaviler saç dökülmesini azaltıp önlemek için size yardımcı olabilirler.

Aloe vera

aloe

Aloe vera saç dökülmesini önlemek ve saç uzamasını hızlandırmak için harika bir bitkidir. Aloe vera bitkisinin içindeki jeli kafa derinize sürün ve kurumaya bırakın. Bir kaç saat sonra soğuk suyla durulayın.

Havuç ve Hindistan cevizi yağı

Bu iki malzemenin karışımı saç dökülmesine karşı çok etkili bir sonuç doğurmaktadır.

Eşit miktarda havuç suyu ve Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu karışımı masaj yaparak kafa derinize ve saçlarınıza yedirin, 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Saç dökülmesini önleyen yumurta sarısı

saç dökülmesini önlemek için maske

Yumurtalar saç ve cilt sağlığı için çok önemli olan E vitamini açısından zengindir.

Günlük beslenme düzeninize daha çok yumurta eklemenin yanı sıra, yumurta sarısını direkt olarak kafa derinize uygulayıp 30 dakika beklettikten sonra saçınızı normal şekilde yıkayarak bu besinden faydalanabilirsiniz.

Sarımsak

Gece boyu saçınızda kalacak olan bu tedavi, saçınızı güçlendirip saç dökülmesini azaltacak ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Bir diş sarımsağı ortadan ikiye bölüp dairesel hareketlerle kafa derinize masaj yapın, ardından kafa derinize biraz zeytinyağı sürüp duş bonesi takın.

Ertesi sabah, saçınızdaki yağı temizlemek ve sarımsak kokusundan kurtulmak için az miktarda şampuan ile kafa derinizi yıkayın ve su ile durulayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.