Sağlığınız İçin Faydalı ve Zararlı Olan Yemeklik Yağlar

Yıllardır kötü bir ün edinmiş olsa da Hindistan cevizi yağı beyninize enerji sağlar ve vücut sağlığını korumanıza yardımcı olur.
Sağlığınız İçin Faydalı ve Zararlı Olan Yemeklik Yağlar

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Son yıllarda yemeklik yağlar sağlığımızı kötü etkilemenin yanı sıra aşırı kilo ve obezite gibi problemlerin de tetikleyicilerinden olmak gibi oldukça kötü bir ün kazanmış durumda.

Ancak çeşitli çalışmalar vücut ve organların düzenli işleyebilmeleri için belli bir miktar tüketilmesi gereken sağlıklı yağlar da olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Beslenmenizdeki yağın en önemli kaynaklarından biri yemek yaparken kullandığınız yağdır.

Bir çok yemeklik yağ sebze temellidir ama bazıları hayvanlardan da elde edilir. İşte hayvansal kaynaklı bu  yemeklik yağlar, genelde sağlığımız için zararlıdır.

Bir çok insan bitkisel yağların sağlık için kesinlikle iyi olduğuna inanır. Ancak gerçek şu ki bazı bitkisel yağlar, maruz kaldıkları işlenme yöntemleri nedeniyle vücuda zarar verebilir.

Yemek yaparken hangi yağı kullanacağınız konusunda aklınız karışıksa, bu yazımız tam size göre!

Sağlığımız için en faydalı ve zararlı yemeklik yağlar listesini sunuyoruz. Okumaya devam edin!

Sağlığınız için en iyi yemeklik yağlar

Vücuda zararlı olmayan yemeklik yağlar çoklu doymamış ve mono doymamış yağlardır. Bunlar iyi yağlar olarak bilinirler. İşte iyi yağlardan bazıları:

Zeytinyağı

yemeklik yağlar ve zeytinyağı

Bu yağ Akdeniz diyetinin demirbaşıdır

Tüketebileceğiniz en iyi zeytinyağı saf ve rafine edilmemiş olandır. Ayrıca soğuk sıkım zeytinyağını tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu tür zeytinyağı, sağlığımız için yararlı olan polifenollerin korunmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı

Yüksek oranda doymuş yağ oranı yüzünden adı kötüye çıkmıştır ama son çalışmalar Hindistan cevizi yağının bizim için çok faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağların çoğunluğu trigliserit olarak bilinir, vücut bunları yağa dönüştürmek yerine enerji olarak kullanabiliyor.

Hindistan cevizi yağı antibiyotik ve antimikrobik özellikler taşır ve vücudu patojenlere karşı korur.

Ayrıca beyin için bir enerji kaynağıdır ve genel vücut sağlığına faydalıdır. Hindistan cevizi yağını aşırı ısıtmaktan kaçının ve başka yağlarla karıştırmayın.

Susam yağı

susam yağı ve yemeklik yağlar

Bu yağ Asya mutfağında sıkça kullanılır ve mono doymamış yağlar arasındadır.

Susam yağı ayrıca fosfatilkolin içerir, bu besin ögesi beyin sağlığı ile bağlantılıdır. Yine de susam yağı kullanımınız kısıtlı olmalı çünkü ayrıca omega-6 yağ asitleri içerir.

Sağlığınız için en kötü yemeklik yağlar

Marketlerde ucuza satılan bir çok sebze yağı kötü yağlardan oluşur. Bunlar doymuş yağ veya trans yağ olarak da bilinir.

Bu yağların kullanımı ayrıca yüksek kolesterol problemlerinin kaynağı olarak da bilinir. 

Soya fasulyesi yağı

zararlı yemeklik yağlar

Soya fasulyesi yağı raf ömrünü uzatmak ve tadını dengelemek için hidrojenleştirme sürecinden geçirilir.

Bunun sağlığa zararlı olmaması için organik soya fasulyesi yağı tüketilmelidir.

Margarin

Bir zamanlar margarinin tereyağından daha iyi olduğuna dair bir efsane vardı, bunun sebebi de sebze temelli olmasıydı. Ama bir çok çalışma bunun içeriğindeki trans yağlar yüzünden sağlığımız için zararlı kötü olduğunu ortaya koymuştur. 

Margarin yapılırken yağlar hidrojenleştirme sürecinden geçirilir. Böylece margarin krema gibi ve lezzetli olur. Fakat bu durum, margarini çok zararlı hâle getirir. Özellikle yüksek ısıda pişirildiğinde tehlikelidir.

Kuyruk Yağı

tereyağı

Bununla birlikte, listemizdeki en kötü yemeklik yağlar arasındadır, çünkü içindeki yüksek oranda doymuş yağlar damarları tıkar ve kolesterolün artmasına sebep olur.  İlginizi çekebilir ...

Besin Eksikliklerinin Yüzünüzde Göreceğiniz 7 İşareti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Besin Eksikliklerinin Yüzünüzde Göreceğiniz 7 İşareti

Çeşitli besin eksikliklerinin yüzünüzde kendini gösterebileceğini biliyor muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek için mutlaka yazımıza göz atın!