Sağlığınız için İyi ve Kötü Yemeklik Yağlar

Yıllardır kötü bir ün edinmiş olsa da Hindistan cevizi yağı beyninize enerji sağlar ve vücut sağlığını korumanıza yardımcı olur.

Son yıllarda yağlar sağlığı kötü etkilemenin yanı sıra aşırı kilo ve obezitenin de önemli etkenlerinden olmak gibi oldukça kötü bir ün kazandılar.

Ancak çeşitli çalışmalar vücut ve organların düzenli işleyebilmeleri için belli bir miktar tüketilmesi gereken sağlıklı yağlar da olduğunu ortaya çıkarmıştır. 

Beslenmenizdeki yağın en önemli kaynaklarından biri yemek yaparken kullandığınız yağdır. Bir çok yemeklik yağ sebze temellidir ama bazıları hayvanlardan da elde edilir ve bunların genelde sağlık için zararlı oldukları bilinmektedir.

Bir çok insan sebze yağlarının sağlık için kesinlikle iyi olduğuna inanır. Ancak gerçek şu ki; bazıları önerilse de diğerleri maruz kaldıkları işlenme yöntemleri nedeniyle vücuda zarar verirler.

Yemek yapmak için hangi yağı kullanacağı konusunda endişe duyanlar için bugünün makalesinde sizlere en iyi ve en kötü yemeklik yağlar arasındaki farkı açıklayan çok güzel bir liste sunuyoruz. Okumaya devam edin! 

Sağlığınız için en iyi yemeklik yağlar

Vücuda zararlı olmayan yemeklik yağlar çoklu doymamış ve mono doymamış yağlardır. Bunlar iyi yağlar olarak bilinirler. 

Zeytinyağı

zeytinyağı
Şüphesiz ki en sağlıklı yemeklik yağ zeytinyağıdır. Bu yağ Akdeniz diyetinin demirbaşıdır ve kardiyovasküler sağlık için mükemmel bir mono doymamış yağdır.

Bulabileceğiniz en iyi zeytinyağı saf ve rafine edilmemiş olandır. Bu soğuk baskı zeytinyağıdır. Soğuk baskı içinde sağlığımız için yararlı olan polifenollerin korunmasına yardımcı olur.

Lütfen okuyun: Zeytinyağı ile ev yapımı tedaviler

Hindistan cevizi yağı

Yüksek oranda doymuş yağ oranı yüzünden adı kötüye çıkmıştır ama son çalışmalar Hindistan cevizi yağının bizim için çok ama çok faydalı olduğunu ortaya koydu.

Hindistan cevizi yağındaki doymuş yağların çoğunluğu trigliserit olarak bilinir, vücut bunları yağa dönüştürmek yerine enerji olarak kullanabiliyor.

Hindistan cevizi yağı antibiyotik ve antimikrobik özellikler taşır ve vücudu patojenlere karşı korur. Ayrıca beyin için bir enerji kaynağıdır ve genel vücut sağlığına faydalıdır. Hindistan cevizi yağını aşırı ısıtmaktan kaçının veya onu başka yağlarla karıştırmayın.

Susam yağı

susam yağı
Bu yağ Asya mutfağında sıkça kullanılır ve mono doymamış yağlar arasındadır. Ana faydalarından biri yüksek oranda antioksidan içermesidir, bunlar ısıya maruz kaldığında bile korunur.

Susam yağı ayrıca fosfatilkolin içerir, bu besin ögesi beyin sağlığı ile bağlantılıdır. Yine de susam yağı kullanımınız kısıtlı olmalı çünkü ayrıca omega-6 yağ asitleri içerir.

Sağlığınız için en kötü yemeklik yağlar

Marketlerde ucuza satılan bir çok sebze yağı kötü yağlardan oluşur; bunlar doymuş yağ veya trans yağ olarak da bilinir.

Bu yağların kullanımı ayrıca yüksek kolesterol problemlerinin kaynağı olarak da bilinir. 

Soya fasulyesi yağı

soyayağı
Soya fasulyesi yağı raf ömrünü uzatmak ve tadını dengelemek için hidrojenleştirme sürecinden geçirilir. Maalesef bu süreç onu pişirmede kullanmak için oldukça kötü yağlar listesine sokar.

Bunun sağlığa zararlı olmaması için organik soya fasulyesi yağı tüketilmelidir.

Margarin

Bir zamanlar margarinin tereyağından daha iyi olduğuna dair bir efsane vardı, bunun sebebi de sebze temelli olmasıdır. Ama bir çok çalışma bunun içeriğindeki trans yağlar yüzünden sağlık için çok kötü olduğunu ortaya koymuştur. 

Margarin yapmak için yağlar hidrojenleştirme sürecinden geçirilir, böylece margarin taze, krema gibi ve lezzetli olur. Bu aynı zamanda margarini sağlık için çok zararlı yapar. Özellikle yüksek ısıda pişirildiğinde tehlikelidir.

Önerdiğimiz bir yazı: Şekeri Bırakınca Hayatınızda Değişecek 7 Durum

Kuyruk Yağı

tereyağı
Kuyruk yağı dünyanın bir çok bölgesinde yemeğe verdiği tat için kullanılır. Buna rağmen listedeki en kötü yağlardan biridir, çünkü içindeki yüksek oranda doymuş yağlar damarları tıkar ve kolesterolün artmasına sebep olur.