Saç Uçlarındaki Kırıklar Kestirmeden Nasıl Düzeltilir?

Uzun saçlara sahip olmayı seviyor ama sık sık kuaföre gitmek zorunda kalmak istemiyor musunuz? Saç uçlarındaki kırıkları saçınızı kestirmeden de düzeltmeniz mümkün. 
Saç Uçlarındaki Kırıklar Kestirmeden Nasıl Düzeltilir?

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uzun saçlara sahip olmayı seviyor ama kuaförünüze sık sık gitmek istemiyor musunuz? Durum böyleyse saç uçlarındaki kırıklar çoktan saçınızın ihtişamına gölge düşürmüştür. Bu durum kaçınılmazdır çünkü saç uzadıkça zayıflar ve kırılgan hale gelir. Ancak saçınızı kestirmeden uçlarındaki kırıkları düzeltmek mümkündür.

Saç uçlarındaki kırıklar güzel ve uzun saçlara sahip olmak isteyen kadınların korkulu rüyasıdır. Saçınız en uzun halini alır almaz, siz kendinizi güzel ve özgüvenli hissederken, mutlaka uçlarda kırıklarda ortaya çıkar ve her şeyi mahveder.

Endişelenmeyin: Kuaföre gitmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken şey saç uçlarınızdaki kırıkları kuaföre gitmeden nasıl düzeltebileceğinizi öğrenmek.

Saç uçlarındaki kırıklar neden ortaya çıkarlar?

saç uçlarındaki kırıklar

Trikoptilozis de denen kırıklar saçlarınızın uçlarındaki kırılmalar veya ayrışmalardır. Saçlarınızın kuru olduğunu, onlara kötü davranıldığını ve korunmadıklarını gösteren belirtilerdir.

Kuaföre gittiğinizde kuaförünüzün size saçınızın ucundan birazcık keseceğim deyip sonra da saçınızı aşırı kısaltmasına yol açan sebep onlardır. Ancak kuaförünüzü suçlamayın. O yalnızca saçlarınızın sağlıklı görünmesini istiyor. Bu yüzden de kırıkları başlangıç noktalarından itibaren kesiyor.

Peki saç uçlarındaki kırıklar neden oluşur? İşte bu duruma yol açan sebeplerden bazıları:

 • Kuruluk
 • Saçların yeterince nemli olmaması
 • Sıcaklıkta beklenmedik değişimler
 • Kimyasallar
 • Tuzlu su
 • Klorin
 • Aşırı şampuan kullanımı
 • Çok sert bir şekilde taramak veya fırçalamak

Maşa, saç kurutma makineye veya saç boyası kullandığınızda, denize veya havuza yüzmeye gittiğinizde saçlarınız zayıflar. Biliyoruz, saçlarınızı sağlıklı tutmak için bunların hepsinden vazgeçmeniz çok zor olurdu ancak endişelenmeyin; böyle bir şeye gerek kalmayacak.

Elbette tüm bunları aşırı bir şekilde yapmaktan kaçınmalısınız ki saçlarınız bunun bedelini ödemek zorunda kalmasın. Ancak gereken bakımı ve onarımı yaptığınız sürece güzellik rutinlerinizi uygulamaya da devam edebilirsiniz.

Saç Uçlarındaki Kırıklar Kestirmeden Düzeltilebilir Mi?

Elbette düzeltilebilir!

İlk yapmanız gereken şey saçınıza nasıl baktığınıza dikkat etmeniz. Böylece ona zarar verebilecek kötü alışkanlıklardan kaçınabilirsiniz.

İkincisi de saçlarınızın güzelliğini onarmak için işe koyulmanız! Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

1. Her 15 günde bir saçınızı nemlendirin

Saç uçlarındaki kırıkların temel nedeni kuruluktur. Bu nedenle saçınızın kurumasını engellemek için çabalayın.

İki haftada bir saçınızı nemlendirmek için doğal bir maske uygulayın. Böylece güçlü ve sağlıklı kalırlar.

2. Daha fazla su için

Su, saçınız da dahil, vücudunuzun tamamı için çok önemlidir. Eğer yeterince sıvı almıyor veya bol su içmiyorsanız, vücudunuzun hidrasyonu yetersiz olduğu için bu durum saçınıza da yansıyacaktır.

Su içmek cildinizin, saçlarınızın ve vücudunuzun tüm fonksiyonlarını iyileştirir.

3. Sıkı saç tokaları takarak saçınızı çekiştirmeyin

saç maske bitkisel

Saçınızı çekiştirerek arkada toplamak kırılmasına yol açabilir. Metal parçaları olan, saçın çok gerilmesine yol açan tokalardan veya saça çok fazla zarar veren her tür saç aksesuarından uzak durun.

Saç zarar görüp kırıldığında saç uçlarındaki kırıkların da ortaya çıkması yakın demektir. Bu yüzden saçınızı çok sıkı bir şekilde toplamayın.

Ayrıca tokaları saçınıza çok sıkı bir şekilde tutturduğunuzda onları çıkarması da zor olacaktır. Bu yüzden bazen tokayı çıkarabilmek için saçınızı biraz çekiştirmek zorunda kalırsınız.

4. Her gece esansiyel yağlar sürün

Saçınızı onarmak için her gece esansiyel yağ kullanmak gibi bir rutin edinin. Tıpkı uyumadan önce dişlerinizi fırçaladığınız veya tuvalete gittiğiniz gibi saçlarınızla da birkaç dakika ilgilenmelisiniz.

 • Saçınızı çözün ve nazikçe tarayın. 
 • Sonra uçlarına esansiyel yağ uygulayın. Badem yağı, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı olabilir. Sadece uçlara sürmeniz gerektiğini unutmayın ki sonunda saçlarınız çok yağlanmasın.

5. Üç ayda bir kestirin

Evet, biliyoruz, saçınızı kestirmeden uçlarını onarabileceğinizi söylemişken yine kestirme tavsiyesi vermek kulağa biraz saçma geliyor. Ancak saç uçlarınızı sık sık kestirme alışkanlığı edinmeniz gerekli.

Saç her iki ayda bir kendi kendine 3-5 santimetre uzar. Uçlarını temiz tutmak için ise yalnızca birkaç milimetre kestirmeniz yeterli olacaktır.

 • Saçınızı kestirdikten sonra hemen nemlendirici maskeler uygulamaya başlayın. Onarıcı terapiyi ve sürekli bakım yapmayı da ihmal etmeyin.
 • Saç uçlarında kırıkların oluşmasını önlemek için sağlıklı saçlara iyi davanmak en iyisidir.

Bu basit tavsiyeleri uygulayın, saçlarınızın uçlarındaki kırıkların günden güne yok olduklarını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Suro RJÁ, Gutiérrez FLM, Ruiz ÁJ, et al. El pelo. Generalidades y funciones. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2007;5(4):218-223. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=55952.
 • Molero Palancar C, Aguado Cabellos E, Arranz Sanz MJ y Molero Palancar A. “Procesos de Peluquería; volumen II”. Editorial Síntesis. Madrid.1997.
 • Encarnación María Pérez Ruiz (2010). Cuidados estéticos para el embellecimiento capilar. WEB de la Federación de Enseñanza de CC.OO. de Andalucía – Trajano, 1, 7º – Sevilla. https://www.feandalucia.ccoo.es/indcontei.aspx?d=5342&s=5&ind=233.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.