Saç Uzamasını Hızlandıran Otlar Ve Baharatlar

Kişniş çayının hem harici uygulanması hem de kişnişin direkt tüketilmesi, saç uzamasını optimize etmeye ve saç sağlığınıza bakım yapmaya yardım eder.
Saç Uzamasını Hızlandıran Otlar Ve Baharatlar
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Rapunzel gibi uzun, güçlü ve güzel saçlara sahip olmak, bir hayalin gerçekleşmesidir. Öte yandan, eğer endüstriyel ürünlerin çabalarınıza yardım edecek kimyasallarla dolu olduğunu düşünürseniz, yanılırsınız. Bu makalede bazı otların ve baharatların da saç uzamasına yardım edeceğini öğreneceksiniz.

Kimyasal ürünleri unutun ve saçlarınızı daha hızlı uzatmak için size yardım edecek, bulunması kolay ot ve baharatları kullanın.

Saç uzamasını hızlandıran otlar ve baharatlar

Papatya

papatya

Saç uzamasını hızlandırmak için şampuanla yıkadıktan sonra durulama olarak papatya çayı kullanın. Kafa tasınızdaki lifleri ve saç derisini rahatlatır ki bu da saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur.

Biberiye

Yaprakları suda yavaş yavaş kaynatarak kendi biberiye çayınızı yapabilirsiniz. Ya da bunları günlük diyetinize dahil edebilirsiniz.

 • Saçınızı bu çayla yıkamak saç dökülmesinin ana faktörlerinden biri olarak kabul edilen kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

At kuyruğu otu

at kuyruğu

At kuyruğu otu, saçlarımızın daha hızlı uzamasına yardımcı olmak için çok yararlıdır.

 • Diğer bitkilere benzer şekilde, onla bir çay yaptığınızda durulama suyu olarak kullanabilir ya da diyetinizin bir parçası olarak ağızdan alabilirsiniz.
 • İsterseniz, en sevdiğiniz şampuanla karıştırabilir ve saçınızı tamamen karışımla yıkayabilirsiniz.

Ginkgo Biloba

Saç köklerinin tamamen doğal bir şekilde tutuşması söz konusu olduğunda, ginkgo biloba harika bir seçenek olabilir.

 • Bu bitkisel çayı düzenli olarak saç köklerinize uygulamak, kafa derisi boyunca kan dolaşımını artırabilir. Bu, uzamayı önemli miktarda artırır.

Huş ağacı yağı

huş ağacı yağı

Huş ağacı yağı; kepek, kaşıntılı saç derisi, saç derisi enfeksiyonu ve saç dökülmesi gibi problemleri durdurarak saçlarımıza dikkat etmemize yardımcı olan süper bir yağdır.

 • Onu normal saç besleyici yağınızla birleştirin ya da mükemmel sonuçlar elde etmek için şampuanınıza ekleyin.

Kişniş

Kişniş, saçlarınızın sağlığını ve uzamasını iyileştirmek için en etkili baharatlardan biridir. Yaprakları veya tohumları kullanarak diyetinize ekleyin.

Ayrıca, tohum tozunu saç yağınıza ekleyerek ve kafa derisine bu yağ ile masaj yaparak saç foliküllerini önemli ölçüde uyarıp en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Kimyon

kimyon

Biraz siyah kimyon tohumunu suda kaynatıp sıvıyı süzerek ve bir yumurta sarısı ile birleştirerek, doğal saç büyüme toniğinizi hazırlayabilirsiniz.

Bir parça pamuk ile düzenli olarak kafa derisine uygulayın.

 • Bu karışım aynı zamanda, eşit miktarlarda zeytinyağı ve kimyon yağı içeren zengin bir karışımla değiştirilebilir. Kepek kaybolacak ve saç uzaması teşvik edilecektir.

Tarçın

Saçınıza tarçın ve balın uygulanması, saç derisini enfeksiyonlardan koruyacak ve kepek, kaşıntı ve bunun gibi sorunlardan kurtulmanıza yardım edecektir.

Ayrıca baharatı zeytinyağıyla karıştırabilir ve kafa derisindeki kan akışını arttırmak ve saçların uzamasına yardımcı olmak için biraz ısıtabilirsiniz.

Karabiber

karabiber

Karabiber, sindirim işlevlerimizi geliştiren ve kan dolaşımını optimize eden inanılmaz özelliklere sahiptir.

Sonuç olarak, vücudumuz ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini doğru miktarlarda emebilir. Bu, sonunda, saç uzamasını uyarır.

Susam

Susam tohumları, kafa derimizdeki liflerimizin büyümesi ve sağlığı için hayati önem taşıyan iki temel mineralle, yani kalsiyum ve magnezyumla doludur.

Bu nedenle susam tohumları yemek de uzun, güçlü saçlar için etkili olarak kabul edilir.

Ek ipuçları

Dengeli bir diyet takip edin

Vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri verdiğinizden emin olmak, sağlıklı saçlara sahip olmanın anahtarıdır.

Vücudunuz doğru beslenmediği sürece saçınıza ne koyduğunuz önemli değildir. Her gün doğru miktarda yağ, protein ve besin aldığınızdan emin olun.

Doğru ürünleri seçin

şampuan

Sülfat gibi agresif kimyasallar içermeyen doğal ve bitkisel şampuanlar kullanmak, saçlarımızın sağlığı açısından çok yararlı olabilir.

Sülfatlar, tüm doğal yağları saçlarımızdan alır.

Silikon içermeyen iyi bir kreme yatırım yapmak da iyi bir fikir olacaktır.

Geniş odun dişli bir tarak ve domuz kılından bir fırçaya yatırım yapın

 • Geniş dişli tarak, saç kırılmasını ve statik enerjiyi önlemenize yardımcı olur. Saçınızı çözerken kullanacağınız ideal taraktır.
 • Saçlarınız çözüldükten sonra, bir domuz kıllı fırça, saçınızın köklerinden temizlenmesine ve saçınızın iyi beslenip korunmasına yardımcı olur.
 • Islakken saçınızı fırçalamaktan kaçınmak da önemlidir. Saçın kırılmaya en hassas olan hali budur.

Saç kreminizi terk etmeyin

Saç sağlığı söz konusu olduğunda saç kremi çok önemlidir.

Saçınızı en az haftada bir kez ev yapımı bir maske ile beslemek iyi bir fikir olacaktır. Bu saçlarınızı aşırı derecede nemlendirir.

Her zaman saçlarınızı soğuk suyla yıkayın

Soğuk su, saç keselerini kapatmaya yardımcı olur ve böylece saçınız yumuşak ve ipeksi bir şekilde kalır. Bu ayrıca saçınızın nemi kaybetmesini önlemeye yardımcı olur.

Saçınızı düzenli olarak kestirin

saç taramak

Saçlarınızı 6 ila 8 haftada bir kestirmek çok önemlidir. Bu, kırık uçlardan kurtulmanıza yardımcı olur, böylece hasar yukarı doğru yayılmaz.

Sıcak şekillendirme araçlarını kullanmayı bırakın

Düzenli olarak sıcak aletler kullanmak saçınıza çok fazla zarar verebilir. Saç kurutma makinenize bağımlıysanız, ısıya ihtiyaç duymayan diğer stilleri denemek ve diğerine ara vermek iyi bir fikir olacaktır.

Saçınızın hava ile kurumasına izin verin

Saç kurutma makinesi kullanmak yerine, saçınızın hava ile doğal yoldan kurumasına izin verin. Saçınızdan fazla suyu nazikçe bir havluyla sıkarak ve kuruyana kadar havlunun saçlarınızda kalmasını sağlayarak bunu yapın.

Saçınıza havlu ile sert bir şekilde ovmayın, çünkü bu saçlarınıza zarar verebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Murata, K., Noguchi, K., Onishi, M., Watanabe, N., Okamura, K. & Matsuda, H. (2013, February). Promotion of hair growth by Rosmarinus officinalis leaf extract, Phytotherapy Research, 27(2), 212-217
 • Oh, J. Y., Park, M. A., & Kim, Y. C. (2014, December). Peppermint oil promotes hair growth without toxic signs. Toxicological Research, 30(4), 297-304
  •  Youngchul Kim et al. “Promotion Effect of Black Sesame Oil on Hair Growth in an Alopecia Model of C57BL/6 Mice”, Journal of Biomedical Research Vol.11 No.2 pp.103-116
  • Pasupuleti Visweswara Rao et al. “Cinnamon: A Multifaceted Medicinal Plant”, Evid Based Complement Alternat Med. 2014; 2014: 642942.
  • Ahmad M. Eid et al. “A Review on the Cosmeceutical and External Applications of Nigella sativa”, J Trop Med. 2017; 2017: 7092514.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.