Saç ve Cilt İçin Bira Mayası ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Tüm cilt tipleri için uygun olmasının yanı sıra bira mayası ile hazırlanan bu yulaf ezmesi maskesi saçlarınız için de oldukça etkilidir.
Saç ve Cilt İçin Bira Mayası ve Yulaf Ezmesi Maskesi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2022

Bugünkü yazımızda saçınıza ve yüzünüze nem, parlaklık ve gençlik kazandıracak ve bira mayası ile hazırlanan bu basit yulaf ezmesi maskesi nasıl hazırlanır, onu anlatacağız.

Yaşlanma, kötü alışkanlıklar ve beslenme yetersizliği gibi faktörlere ek olarak, hava durumu veya hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin de saçınız ve cildiniz üzerinde önemli bir etkisi vardır.

İşte tam da bu noktada yulaf ezmesi ve bira mayasından yapılan bu maske devreye giriyor.

Saçlarınızda ve cildinizde hasar meydana gelmesini doğal yollardan önleyebilir ve saç ve cilt görünümünüzü iyileştirebilirsiniz.

Maskenin avantajlarından nasıl yararlanabilirsiniz?

Her gün tonik ve nemlendirici kullanıyor olsanız da, bazen cildiniz ekstra bir besleyiciye ihtiyaç duyar çünkü sürekli hasara neden olan faktörlere maruz kalır.

Bu hasar erken yaşlanmanıza neden olur.

 • Maskeler, cildinizi nemlendirirken gözenekleri de açarak besin maddelerinin emilmesine olanak sağlar.
 • Bu süreçte de birkaç dakika boyunca cildinizi dinlendirmiş olursunuz.
 • Buna ek olarak, maskenize günlük cilt bakımınız sırasında kullanmadığınız bileşenler de ekleyebilirsiniz.

Hazır bir maske almak yerine, evde hazırlamak daha iyi bir fikirdir.

Bu şekilde, hem cildiniz için özel olarak hazırlanmış bir maske elde edersiniz hem de katkı maddeleri içermeden doğal ve katkısız bir karışım hazırlamış olursunuz.

Bahsedeceğimiz maskelerden bazıları belirli cilt tipleri için olsa da, diğerleri tüm cilt tiplerine uygundur.

Ayrıca okuyun: Cildi Temizlemek için 8 Doğal Ürün

Yulaf ezmesi maskesi için doğal malzemeler

Ayrıca, doğal malzemeler kullanmayı seçmenin avantajı, sağlığınıza zararlı olabilecek parabenler, parafinler ve petrol türevleri gibi diğer maddelerin vücudunuza vereceği hasarı önleyebilmenizdir.

Yulaf ezmesi maskesi

bir kase yulaf

Müsilaj özelliği sayesinde yulaf, iç organlarınız ve dış görünüşünüz için oldukça faydalı bir besindir.

Bu bileşikler, yumuşatıcı özelliklere sahip olan çözünür bir lif olup, cildi ve saçları nemlendirip korumaktadır.

Böylece cildin ve saçların kurumasını engellemiş olurlar.

Bu, hassas ya da akneli ciltler için oldukça uygundur.

Yulaf ayrıca cilt ve saçları canlandıran, B vitaminleri grubu, E vitamini, çinko, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin pek çok besin içerir.

Öğütülmüş yulaf, cildinizin yüzeyinde biriken ve sizi yaşlı ya da donuk gösteren ölü hücreleri ortadan kaldırmak için cildinizi yeniler.

Bira mayası

Bira mayası, hem organlarınızı hem de cildinizi besleyen, sağlığınız ve güzelliğiniz için faydalı olan mükemmel bir besin takviyesidir.

B vitaminleri ve demir, krom, potasyum, fosfor, magnezyum, sülfür, kalsiyum, çinko, selenyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir.

 • Bira mayası ciltteki pürüzleri ve sivilceleri önlemek için idealdir çünkü içerisindeki sülfür onu çok etkili bir cilt temizleyicisi haline getirir.
 • İçerdiği selenyum da ayrıca hücresel yaşlanmayla mücadele için mükemmel bir antioksidan görevi yapar.

Bira mayasını tükettiğinizde ya da uyguladığınızda, cildinizde daha fazla parlaklık ve nem elde edersiniz.

Saçlarınızın ise dökülmesi azalır ve yulaf ezmesi maskesiyle bir araya geldiğinde saç kökleriniz güçlenir.

Yulaf ezmesi ve bira mayası maskesi

bira mayası ve yulaf ezmesi karışımı

Bu yulaf ezmesi maskesi yağlı, kuru, karma, hassas ya da sivilceli olması fark etmeksizin tüm cilt tipleri için uygundur.

Dengeleyici, temizleyici ve yumuşatıcı olan bu iki bileşen sayesinde, cildinizin doğal yağ içeriği yüzünüzü kurutmayacak veya parlak göstermeyecek şekilde dengelenecektir.

Ayrıca bu maske tüm saç tipleri için çok uygundur çünkü saç dökülmesini önlemek için cilt yağı üretimini kontrol eder ve daha ilk uygulamada saçlara parlaklık ve yumuşaklık kazandırır.

Malzemeler

Bira mayası ile bu yulaf ezmesi maskesini yapmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

 • 2 yemek kaşığı yulaf (20 gr)
 • Bir yemek kaşığı bira mayası (10 gr)
 • Gerektiği kadar su
 • İsteğe bağlı olarak rahatlatıcı etkileri ve maskenin yararlarını arttırmak için seçtiğiniz esansiyel yağdan (lavanta, portakal, nane, limon, gül, tarçın, vb.) üç damla ekleyin.

Ne yapmalısınız?

 • Önce öğütülmüş yulaf ve bira mayası karıştırın. Ardından, homojen bir karışım elde edene kadar suyu azar azar ekleyin.
 • Yulaf ezmesi maskesi çok katı olmamalıdır çünkü bu uygulamayı daha zor hale getirir. Ayrıca maskenin akıp damlamasını önlemek için çok sulu olmadığından da emin olun.

Uygulanışı

Bu yulaf ezmesi maskesinin yavaşça uygulanması gerekir çünkü bu maskenin emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Reynertson, Kurt & Garay, Michelle & Nebus, Judith & Chon, Suhyoun & Kaur, Simarna & Mahmood, Khalid & Kizoulis, Menas & Southall, Michael. (2015). Anti-Inflammatory Activities of Colloidal Oatmeal (Avena sativa) Contribute to the Effectiveness of Oats in Treatment of Itch Associated With Dry, Irritated Skin. Journal of drugs in dermatology : JDD. 14. 43-8.
 • Brewer’s yeast. Health Line. [Online] Avaiable at: https://www.healthline.com/health/brewers-yeast

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.