Saçınızı Güçlendirmek için Evde Geliştirebileceğiniz Çözümler

Saçınızı güçlendirmek, parlak ve sağlıklı gözükmesi açısından biraz daha fazla dikkat isteyen bir iştir.
Saçınızı Güçlendirmek için Evde Geliştirebileceğiniz Çözümler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Saçınız, sadece vücudunuzdaki eksiklikler nedeni ile zayıflamaz aynı zamanda, hava kirliliği gibi diğer nedenlerden ötürü de bu durum meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda, saçınızı güçlendirmeniz gerekebilir.

Aslında, birçok ürün ve alet, saçınız için harikalar yaratabileceğinizi iddia ediyor. Saç düzleştiriciler, kurutucular, spreyler, kremler, maskeler, köpükler ve daha birçokları. Burada kesin olan şey ise, saçınız için en iyi olanını seçip en yararlı sonuçlara doğru yönelmektir.

Bugünlerde fiziksel görünüş hiç olmadığı kadar önem kazandı. Sadece sosyalleşmek için değil aynı zaman bir iş sahibi olmak içinde durum aynı. Bu sebeple, aslında çok zararlı olan bir şekilde saçımıza şekil vermeye çalışıyoruz.

Sıcaklığın ve saç ürünlerinin kafa derisinde bir etkisi olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu bölgeye dikkat etmemek kullanmak, kuruluğa, kırılganlığa ve son olarak dökülmeye kadar gidebiliyorum.

İyi haber şu ki, saçınıza tekrar canlılık kazandırmak için zararlı kimyasal maddelere ihtiyacınız yok. Aşağıda, kısa bir süre içerisinde saçınızı güçlendirmenize yardımcı olacak bazı ev yapımı formülleri kullanabilirsiniz.

Biraz Kahve Çekirdeği

bir kase kahve

Kafein, size sadece sabahları enerji veren bir birleşen değildir. Aslında, içeriği sayesinde saçın dökülmesini engelleyip, uzamasını sağlar ve saç derisini daha sağlıklı bir hale getirir.

Tarifi oldukça basittir: üç yemek kaşığı kahve çekirdeğini su dolu bir kapa boşaltıp bir güzel karıştırın. Duş alıyorken önce saçınızı şampuan ile yıkayıp biraz kuruttuktan sonra hala nemliyken bu karışımı kullanın.

Oda sıcaklığında uygulayın. Saçınızda en az 20 dakika dursun. Ardından yine şampuan kullanın. Bu tedavi yöntemi, esmer saçları olanlar için ve kahve saçınızı kapatabileceği için de açık renge boyamayın.

Çuha Çiçeği Yağı Karışımı

Çuha çiçeği yağı, aynı isimli çiçekten elde edilir. Tohumlarındaki doğal yağ asitlerinin zenginliği, bu çiçeği özel kılıyor. İltihaba ve saç kaybına neden olan çok fazla omega 6 ile omega 3’ü değiştirmiş oluyoruz.

Bu yağ, duş almadan önce kullanılabilir. Saç kaybını engelleyen bir tedavi için, bir yemek kaşığı cocoba ağacı yağı, 40 damla havuç esansı yağı, 10 damla lavanta yağı, papatya ve biberiye kullanabilirsiniz. Sadece tek bir kaçık çuha çiçeği yağı yeterli olur.

Bu malzemelerin hepsini kaynatın ve bir çam kavanozda ya da şişede saklayın. Son olarak, saç derinize bir damlalık yardımı ile uygulayın, her üç günde bir birkaç damla yeterli olur.

Doğal Yağ Maskesi

bir kase yağ

Bu tarif, gerekli malzemelerinin şu an büyük ihtimalle mutfağınızda olduğunu düşündüğümüzden hazırlaması oldukça kolaydır. Tek ihtiyacını olan, bir yemek kaşığı zeytin yağı, bal ve konyaktır. Buna yumurtanın sarısını ekleyin. Bir tür mayonez gibi bir karışım ortaya çıkar.

Saçınızı yıkayıp kurutucuyu kullandıktan sonra, bu besleyici karışımı ellerinize sürüp saçınıza masaj yapar gibi uygulayın. Akabinde, saçınızı plastik bir duş şapkası ile kapayıp sıcak nemli bir havlu ile sarın.

İdeal olarak, maskenin 30 dakika beklemesi gerekir, akabinde yıkayabilirsiniz. Kırılgan saçlar yeteri kadar su alamayan ve beslenmeyen saçlardır. Bu nedenle, saçınızı beslemeniz gerekmektedir.

Hint Yağı

Bu ürünlerin sınırı olmayan bir iyileştirme etkisi vardır. Herhangi bir eczanede ya da aktarda uygun fiyata bulabileceğiniz Hint yağı için de aynı durum geçerlidir.

Bu ürün, saç derisinin sağlığını geliştiren, saç dökülmesini engelleyen ve etkin bir biçimde saçın uzamasını sağlayan doğal yağlar ve vitaminler açısından zengindir. Tek yapmanız gereken, duş aldıktan 15 dakika sonra saçınıza uygulamaktır. Birkaç dakika bekletin ve daha sonra durulayın.

Eğer saçınız yağlı ise, parlaklığını tekrar elde etmek için sadece saç uçlarına uygulamanızı öneriyoruz. Çok yoğun ve yapışkan bir yağ olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle durulama esnasında çok fazla ılık su ve şampuan gerekir. Uygulama süreci zor olabilir ama bu ürünün etkisi muazzamdır.

Saçınızı Güçlendirmek için Zeytin ve Tarçın

bir kaşık tarçın

Bu tedavi yöntemi, sadece bir yemek kaşığı zeytin yağı ve bir yemek kaşığı tarçın tozu gerektirir. Macun kıvamına gelene değin ikisini karıştırıp, akabinde steril bir cam kavanoza yerleştirin.

İster nemli ister kuru saça, karışımı olabildiğince tüm saça yayıp, 30 dakika boyunca bekletin. Akabinde, karışımı saçınızdan çıkarana kadar şampuan ile güzelce yıkayın.

Bazı insanlar, iltihap önleyici özelliği sayesinde bu karışıma bal da eklerler. Şu kesindir ki, tarçın saç derisindeki hücreleri koruyan ve yenileyen antioksidanları sağlayan tarçındır. Bu besleyici ürün, saçınızı uzaması sürecini hızlandıracaktır.

İlginizi çekebilir ...
Saç Uzamasına Yardım Etmesi İçin Atkuyruğu Nasıl Kullanılır
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Uzamasına Yardım Etmesi İçin Atkuyruğu Nasıl Kullanılır

Her ne kadar diüretik özellikleriyle daha iyi bilinse de, atkuyruğu kılcal damarlarımızın sağlığı için büyük bir dosttur, ve saç uzamasına yardım e...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morales, Albert Ronald. Frutoterapia y belleza. Vol. 203. Edaf, 2004.
  • Neyra, Lidia Cruz. “Alimentos funcionales.” Biotempo 7 (2007): 46-54.
  • Ormaza Moran, Belgica Katiuska. Metodología didáctica en tratamiento de cabello en madres de familia de la escuela de Educación Básica 17 de mayo del cantón Quevedo provincia de los Ríos, 2017. BS thesis. Babahoyo: UTB, 2017, 2017.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.