Saçlarınız Kuru Mu? Bu Harika Doğal Maskeyi Deneyin

11 Ekim, 2017
Muzun yararları ve limon suyundaki vitaminler sayesinde bu maske saçlarınızı yumuşatmaya ve saçlarınızı güçlendirmek için kolejen oluşumunu arttırmaya yardımcı olur. 

Kuru saçlara mı sahipsiniz? Sürekli güneşe maruz kalmak, çevredeki toksinler ve düzenli kimyasal kullanımı saçlarınızı kurutuyor olabilir. Bunlar, saç derinizi ve saçınızı kurutan sebeplerden yalnızca birkaçıdır.

Kuru saç özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın bir durumdur. Saç kökleri nem ve besin açısından yetersiz kaldığı durumda meydana gelir. Saç kökleri güçsüzleşir ve saçın genel haliyle bunu fark edebilirsiniz.

Özellikle doğru bir şekilde tedavi edilmezse, aşırı saç dökülmesi, kırıklar ve saç uzatmada yaşanan sorunlar da bu problemle ilişkilidir.

Neyse ki, bu sorunu ortadan kaldırmak için saçınızı nemlendirici ve canlandırıcı yüzlerce ürün bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, saçınızın parlaklığını arttırır, güçlendirir ve daha sağlıklı bir hale getirir.

Bu ürünlerin en büyük problemi, oldukça pahalı ve çoğu insanın bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmak için bütçe ayıramamasıdır. 

Ancak %100 doğal çözümler de bulunmaktadır. İçerdiği maddeler sayesinde hiçbir zararlı etkiye yol açmadan saçınızı nemlendirip güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Bu seçenekler arasından bir tanesi oldukça dikkat çekiyor. Muz ve limon maskesi saçınızın pH seviyesini kontrol altına almak ve saç köklerini nemledirmek için idealdir.

Deneyin!

Muz ve limonlu saç maskesi

Muz ve limonlu saç maskesinin saçı canlandırıcı bir etkisi vardır. Saç kırıklarını azaltır ve saça parlak, hacimli bir görüntü verir. 

Saç derisini besleyen proteinler ve aminoa asitleri içerir. Bu maske, saç derinizin nemini korurken saçın uzumasını da hızlandırır.

Yüksek miktarda içerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde serbest radikallerin sebep olduğu hücre zedelenmesine karşı mücadele eder. Aynı zamanda, aşırı saç dökülmesini ve erken kelleşmeyi kontrol altına alır. 

Muzun faydaları

Muz

Muz, vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Bu maddelerin hepsi hem cildinize hem de saçınıza yarar sağlaması için bir çok farklı şekilde kullanılmaktadır.

Muzun içinde yüksek miktarda bulunan A, C ve E vitaminlerinin yenileyici etkisi vardır. Bu yüzden aşırı saç dökülmesi ve kırık uçların oluşmasını engellemek için idealdir.

Muz da yanı zamanda kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller bulunur. Bu mineraller saçınız ve saç deriniz tarafından emildiğinde ihtiyaç duydukları nemi kormuş olurlar. 

Bir çok insan, bu mineralleri piyasadaki saç kremlerinin yerine iyi bir alternatif olarak düşünmektedir. Ağır kimyasallar içermediği gibi saçınızı yumuşatır ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. 

Bunun yanında, içerdiği malzemeler ter bezlerinin çalışmasını etkilemez. Hatta, doğru miktarda doğal yağ üretmeleri için yardımcı olur.

Limonun yaraları

Limon suyu

Limon suyu, saç derinizdeki aşırı yağlanmayı kontrol altına almak için kullanılır. Bunun yanında, kuru saça iyi gelen bazı yararları da bulunmaktadır.

Yüksek miktarda içerdiği C ve E vitamini nemi korur ve kolejen oluşumunu arttırır. Bu sayede saçınız güçlü, uzun ve parlak olur.

Limonun aynı zamanda anti bakteriyel ve anti-mantar özellikleri de vardır. Saç derinize uyguladığınızda deri enfeksiyonunu ve kepek oluşumunu önler. 

Antioksidan özellikleri, güneş ve serbest radikallerin sebep olduğu zararlardan korur. Başka bir deyişle, saçın güçsüzleşmesine ve kırılmasına karşı mücadele eder.

Muz ve limonlu saç maskesi nasıl yapılır?

Muz ve limon maskesi

Evde yapabileceğiniz bu maskenin nemlendirici özelliğini arttırmak için muz ve limon kullanarak yaptığınız maskeye biraz hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. 

Hindistan cevizi yağı, esansiyel yağ asitleri ve antibakteriyel özellikler içerir. Bu oldukça önemlidir çünkü, bu özellikler maskenin etkisini arttır.

Malzemeler

  • 1 muz
  • Suyu sıkılmış 1 limon
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

  • Öncelikle muzu soyun ve bir çatal yardımıyla ezin.
  • Kalın macumsu bir kıvam elde ettikten sonra limon suyunu ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını ekleyin.
  • Hepsini iyice karıştırın. Kremsi bir kıvama ulaştığından emin olun böylece uygulaması daha kolay olcaktır.

Nasıl kullanılır?

  • Saçınızı ıslatın ve birkaç parçaya ayırın ardından maskeyi saçınızın dibinden uçlarına kadar uygulayın.
  • Tüm saçınızı maske ile kaplayın. Kafanıza bir bone geçirin ve 30 ila 45 dakika bekletin.
  • Bu sürenin sonunda, sıcak su ile durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Aynı işlemi haftada iki ya da üç defa tekrar edin. 

Fark edeceğiniz gibi, kuru saçlarla mücadele etmek için hazırlaması oldukça kolay nemlendirici bir maskedir.

Bu maskeyi güzellik rutininize ekleyin. Saçınızı güçlendirmek ve parlaklığını arttırmak için çok fazla çaba sarf etmenize gerek olmadığını göreceksiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir