Kuru Saçlar için Bu Harika Doğal Maskeyi Deneyin

Muzun yararları ve limon suyundaki vitaminler sayesinde bu maske saçlarınızı yumuşatmaya ve saçlarınızı güçlendirmek için kolajen oluşumunu artırmaya yardımcı olur. 
Kuru Saçlar için Bu Harika Doğal Maskeyi Deneyin

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2019

Kuru saçlara mı sahipsiniz? Sürekli güneşe maruz kalmak, çevredeki toksinler ve düzenli kimyasal kullanımı saçlarınızı kurutuyor olabilir. Bunlar, saç derinizi ve saçınızı kurutan sebeplerden yalnızca birkaçıdır. Kuru saçlar için bu harika maskeyi deneyebilirsiniz.

Kuru saçlar özellikle kadınlar arasında oldukça yaygın bir durumdur. Saç kökleri nem ve besin açısından yetersiz kaldığı durumda meydana gelir. Saç kökleri güçsüzleşir ve saçın genel haliyle bunu fark edebilirsiniz.

Özellikle doğru bir şekilde tedavi edilmezse, aşırı saç dökülmesi, kırıklar ve saç uzatmada yaşanan sorunlar da bu problemle ilişkili olabilir. Neyse ki, bu sorunu ortadan kaldırmak için nemlendirici ve canlandırıcı yüzlerce ürün bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, bu ürünler saçınızın parlaklığını artırır, güçlendirir ve daha sağlıklı bir hale getirir. Ancak bu ürünlerin en büyük problemi oldukça pahalı olmaları ve çoğu insanın bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmak için bütçe ayıramamasıdır.

Ancak %100 doğal çözümler de bulunmaktadır. Bunlar içerdiği maddeler sayesinde hiçbir zararlı etkiye yol açmadan saçınızı nemlendirip güçlendirmeye yardımcı olur. Bu seçenekler arasından bir tanesi oldukça dikkat çeker. Muz ve limon maskesi saçınızın pH seviyesini kontrol altına almak ve saç köklerini nemledirmek için idealdir.

Kuru Saçlar için Muz ve Limonlu Saç Maskesi

Muz ve limonlu saç maskesinin saçı canlandırıcı bir etkisi vardır. Saçtaki kırıkları azaltır ve saça parlak, hacimli bir görüntü verir. Saç derisini besleyen proteinler ve aminoa asitleri içerir. Ayrıca saç derinizin nemini korurken saçın uzumasını da hızlandırır.

Yüksek miktarda içerdiği antioksidanlar ve vitaminler sayesinde serbest radikallerin sebep olduğu hücre zedelenmesine karşı mücadele eder. Aynı zamanda, aşırı saç dökülmesini ve erken kelleşmeyi kontrol altına alır.

Muzun faydaları

dilimlenmiş muz ve muz kabuğu

Muz vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin bir meyvedir. Bu maddelerin hepsi hem cildinize hem de saçınıza yarar sağlaması için bir çok farklı şekilde kullanılmaktadır.

Muzun içinde yüksek miktarda bulunan A, C ve E vitaminlerinin yenileyici etkisi vardır. Bu yüzden, bu lezzetli meyve, aşırı saç dökülmesi ve kırık uçların oluşmasını engellemek için idealdir.

Muzda aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve demir gibi mineraller bulunur. Bu mineraller saçınız ve saç deriniz tarafından emildiğinde saçınızın ihtiyaç duğduğu nemi korumuş olur.  Birçok insan bu mineralleri piyasadaki saç kremlerinin yerine iyi bir alternatif olarak düşünmektedir.

Bu maske ağır kimyasallar içermediği gibi saçınızı yumuşatır ve daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bunun yanında, içerdiği malzemeler ter bezlerinin çalışmasını etkilemez. Hatta, doğru miktarda doğal yağ üretmeleri için yardımcı olur.

Limonun yaraları

Limon suyu ve kesilmiş limonlar

Limon suyu saç derinizdeki aşırı yağlanmayı kontrol altına almak için kullanılır. Bunun yanında, kuru saçlar için bazı yararları da bulunmaktadır. Yüksek miktarda içerdiği C ve E vitamini saçların nemini korur ve kolejen oluşumunu artırır. Bu sayede saçınız güçlü, uzun ve parlak olur.

Limonun aynı zamanda bakteri ve mantar karşıtı özellikleri de vardır. Saç derinize uyguladığınızda deri enfeksiyonunu ve kepek oluşumunu önler. Antioksidan özellikleri, güneş ve serbest radikallerin sebep olduğu zararlardan korur. Başka bir deyişle, saçın güçsüzleşmesine ve kırılmasına karşı mücadele eder.

Bu maske tariflerine de göz atın: Göz Alıcı Saçlar İçin 5 Mayonezli Saç Maskesi

Muz ve Limonlu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Muz ve limon maskesi

Evde yapabileceğiniz bu maskenin nemlendirici özelliğini artırmak için muz ve limon kullanarak yaptığınız maskeye biraz Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı esansiyel yağ asitleri ve antibakteriyel özellikler içerir. Bu oldukça önemlidir; çünkü bu özellikler maskenin etkisini artırır.

Malzemeler

Hazırlanışı

  • Öncelikle muzu soyun ve bir çatal yardımıyla ezin.
  • Kalın macumsu bir kıvam elde ettikten sonra limon suyunu ve bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyin.
  • Hepsini iyice karıştırın ve kremsi bir kıvama ulaştığından emin olun; böylece uygulaması daha kolay olcaktır.

Nasıl kullanılır?

  • Saçınızı ıslatın ve birkaç parçaya ayırın. Ardından maskeyi saçınızın dibinden uçlarına kadar uygulayın.
  • Tüm saçınızı maske ile kaplayın.
  • Kafanıza bir bone geçirin ve 30 ila 45 dakika bekletin.
  • Bu sürenin sonunda sıcak su ile durulayın ve kurumaya bırakın.
  • Aynı işlemi haftada 2 ya da 3 defa tekrar edin.

Fark edeceğiniz gibi bu maske, kuru saçlar ile mücadele etmek için hazırlaması oldukça kolay, nemlendirici bir maskedir. Bu maske sayesinde saçınızı güçlendirmek ve parlaklığını artırmak için çok fazla çaba sarf etmenize gerek olmadığını göreceksiniz.

This might interest you...
Kuru Saçlar İçin Bakım Tavsiyeleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Saçlar İçin Bakım Tavsiyeleri

Kuru saçlar, çoğu insan için kabustur. Bu konudan yakınan sadece kadınlar değildir. Erkekler de çoğu zaman bu soruna sahiptir.