Şehirde Kendi Organik Sebze Bahçenizi Kurmak

· 31 Mayıs, 2015

Bir organik sebze bahçesi bizlere yememiz için çok çeşitli meyve ve sebze sağlayabilir. Bazı insanlar bunu bir tür terapi, yeryüzüyle iletişim kurmanın bir yolu olarak görürken, başkalarıysa bunu daha sağlıklı beslenmenin ve daha doğal ürünler tüketmenin bir yolu olarak görürler.

Şehirde yaşıyorsanız bile kendi organik sebze bahçenizi kurmanız için aşağıda size bazı önerilerimiz var:

Bir organik bahçe: nereden başlamalı?

Şehirde, ailemizin yiyebileceği sebzeler yetiştirebileceğimiz bir sebze bahçesi oluşturmak için bir terasta, balkonda veya bahçede ufak bir alana ihtiyacımız olacak. Bazı öneriler:

 • Söz konusu alan, bitkilerin iyi bir şekilde büyümesini sağlamak için günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığı almalıdır.
 • Saksılar mümkün olan en fazla miktarda güneş ışığı almalarını sağlamak için güneye bakmalıdır.

sebze-bahçesi-2

 • Eğer bahçede bolca yer varsa, o zaman hayvanların bitkilerinize zarar vermesini önlemek için onların üstünü örtmekte yarar vardır.
 • Bahçenizin kolay sulanması için bir su kaynağına yakın olması işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kullanacağınız saksı sayısı ailenizdeki fert sayısına göre değişecektir.
 • Ailenizin en sevdiği sebze ve meyveleri dikin. Yeter ki bunlar yaşadığınız iklimde yetişebilen türde bitkiler olsun.

Bahçe için uygun kapları/saksıları seçin

Bitki saksıları veya kapları aşağıdaki özelliklerde olmalıdır:

 • Onları kolay bir şekilde taşıyabilmenizi sağlamak için ve ayrıca balkon veya teras için fazla ağır olmaması için hafif olmalıdır.
 • Yağmurdan veya sulamadan kaynaklanan fazla suyun tahliye edilmesini sağlayabilen iyi bir drenaja sahip olmalıdır.
 • Köklerinin gerçek bir bahçede olduğu gibi yeterli bir şekilde büyüyebilmesini sağlamak için mümkün olduğunca büyük olmalıdır. 20 santimetre derinlik önerilir.

sebze-bahçesi-3

 • Yaprak sebzeler ve kök sebzeler için farklı büyüklüklerde saksılar seçin, çünkü bunlar farklı büyüklüklere ulaşacaktır.
 • Materyal: tahta veya seramik saksılar kökleri daha iyi korur.

Sebze bahçenizi tanımlamak

Bahçenizi nereye kuracağınızı bilmek önemlidir. Ardından dikeceğiniz bitkiler hakkında biraz bilgi edinin. Onun ardından ihtiyacınız olacak saksıları ve kapları satın alın. Bahçenizi kuracağınız yer sizin eğilmenizi mümkün kılan ve tüm sebzelere rahatça ulaşabileceğiniz rahat bir ortam olmalıdır. Herhangi bir dükkandan satın alacağınız toprağı kullanabilirsiniz, ancak imkanınız varsa bitkilerin daha iyi yetişmesini sağlamak için bir miktar alt-toprak kullanmak da yararlı olur.

sebze-bahçesi-4

Sebzeler iki şekilde dikilebilir: tohum veya fide olarak. Bu türlerine göre değişecektir. Ayrıca bitkilerin birbirlerinden farklılıklarını bilmekte de yarar var. Örneğin domates ve fesleğeni aynı saksıya dikebilirsiniz ve her ikisi de bunun sonucunda daha güçlü bir şekilde büyür.

Resimler Wicker Paradise, Cali4beach KateMonkey izinleriyle kullanılmıştır.