Seni Bir Zamanlar Sevmiştim, Artık Sevmiyorum

Bir ilişkiyi canlı tutmayı bilmek önemlidir ancak artık ortada sevgi kalmadığında nasıl bitireceğini bilmek de önemlidir. Bu gereksiz acı çekmeyi engelleyen zahmetli, ancak gerekli bir yoldur.
Seni Bir Zamanlar Sevmiştim, Artık Sevmiyorum

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2019

Bir ilişki sürekli hareket halinde kalmalıdır, tıpkı okyanusta yüzen balıklar gibi. Onlar sürekli hareket ediyorlar, zıplıyorlar, dalıyorlar… Ancak hareketlerini durdurduklarında ölecekler. Eğer bu noktaya geldiyseniz şunu söyleme zamanıdır: Seni eskiden sevmiştim ama artık sevmiyorum.

Kalp kırıklığı muhtemelen bu hayatta başınıza gelebilecek en acı verici şeylerden biridir. Bazı durumlarda oldukça karışık olabilir, sizin için çok özel olan bir insanı bırakmak zordur.

Bağ kurmak için programlandık

İnsanlar birbirleri arasında bağ kurmak için dizayn edilmişlerdir: aileniz, arkadaşlarınız, partneriniz, çocuklarınız… İşte bu yüzden bu bağların bir gün kırılması oldukça sancılıdır, özellikle eğer başka seçeneğiniz yoksa.

ilişkide artık sevmiyorum demek

Ancak insanların sürekli unuttukları bir şey vardır: ilişkiler canlıdır. Bu onların değişmek zorunda oldukları anlamına gelir ve bu değişim her zaman iyi yönde olmaz.

Yeni birisi hayatınıza girebilir ve olaylara bakış açınızı değiştirebilir. Bütün bunların sonuçları vardır. Öyle ki birlikte olduğunuz kişi için artık sevmiyorum diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

Bu yüzden ” seni artık sevmiyorum” demek zorunda kalacağınız zaman geldiğinde acı, asabiyet, hayal kırıklığı ve terk edilme hisleri ortaya çıkacaktır.

Kendinizi küçük düşmüş ve yaralanmış hissedeceksiniz. İnandığınız bir şey parçalanmıştır çünkü.

Bununla beraber, bazen, katlanılamaz duruma gelmiş bir ilişkiyi sonlandırmak olumlu bir şey olabilir.

D ayanamadığınız bir noktaya gelene kadar mücadele edebilirsiniz. Ama sonunda ızdırabınız o kadar büyüktür ki kaçmaya çalışmaktan başka bir şey yapamayacağınızı anlarsınız.

Kırık kalpler

Ayrılma acısını tarif eden en yaygın mecazlardan birisi kalbinizin kırılıyormuş gibi olması hissidir. 

Bu fiziksel ve duygusal acı, büyük üzüntüye, hayatınızda olan birçok şeye ilginizi kaybetmenize yol açar.

biten ilişki

Neden bu his çok yaygındır? Neden bir ayrılma kalbinizi de kırar?

Çünkü siz aşık olmakla sevginin kendisinin arasındaki farkı anlayamamışsınızdır. Birçok insan bu ikisini karıştırsa da, oldukça farklı kavramlardır.

Aşık olmak, ilgiyi ve o tanıdık midede kelebeklerin uçuşması hissini yaşatan arzuyu işaret eder. Ama bir süre sonra uçup giden bir histir.

İşte o zaman durumunuzu tekrar değerlendirmeniz gerekir. Sevgi elinizden kaçmış mıdır?

Bazen bu durum kafa karışıklığına neden olur, şöyle ki kendinizi artık sevmediğiniz bir insanın yakınında bulabilirsiniz.

Delicesine aşık olmanızın geçici bir durum olduğunu fark edersiniz. Bu geçtiğinde  ” seni artık sevmiyorum” duygusu gittikçe daha güçlü hale gelir.

“Seni artık sevmiyorum” demek

artık sevmiyorum

Birisine artık onu sevmediğinizi söylemek oldukça zor ve karmaşıktır çünkü partnerinizin olumsuz tepki vereceğini bilirsiniz. Buna rağmen, yapabileceğiniz en iyi şey açık ve dürüst olmaktır. Bu kolay değildir ancak gereklidir.

Bunu yüz yüze yapabilmelisiniz ve partnerinizin kafasının karışmaması için kendinizi açık, kısa ve öz bir şekilde ifade etmeniz gerekir.

Genellikle bir tartışma, değerlendirme ve hissettiğiniz öfke ve hayal kırıklığını ağırlaştıracak başka reaksiyonlar olacaktır.

” Seni artık sevmiyorum” demek cesaret gerektirir ve partnerinizle empati kurmak zorundasınızdır. Korkmayın ve ilişkiniz üzerindeki görüşlerinizi paylaşmanın en kibar yolunu bulmak için çaba gösterin.

Bunu yaparken anlayışlı olmalı ve artık neden birlikte olamayacağınızı açık bir şekilde ifade etmelisiniz.

Hiç bu zor zamanlardan geçtiğiniz ve “seni artık sevmiyorum” dediğiniz oldu mu?

Bu, her iki partner için de karmaşık bir durumdur ve öncesinde derin bir düşünme sürecini yaşamanız gerekir.

Yine de kararınızı partnerinize iletmek için çok beklemeyin, çünkü ne kadar çok beklerseniz bu kararı eyleme geçirmek o kadar zor olacaktır.

Önemli olan noktalar olabildiğince erken ve tereddüt etmeden söylenmelidir. Bu daha fazla zarara yol açmanızı önlemeye yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.