Sinekleri Uzaklaştıran 10 Aroma

6 Mart, 2019
Bu yazımızda sizi sivrisinek ısırıklarından korumak için sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olacak aromalardan bahsedeceğiz.

Hepimiz yazın en sinir bozucu kısımlarından biri olan sivrisinek ısırıklarından muzdarip olmuşuzdur. Bunun nedeni, bu tür böceklerin yüksek sıcaklıklardan dolayı yaz mevsiminde daha sık ortaya çıkma eğiliminde olmalarıdır. Sıcak havalar sivrisineklerin üremesi için ideal ortamı sağlamaktadır.

Sivrisinek ısırıkları da çok can sıkıcı bir durumdur. Bu yüzden hepimiz sivrisineklerle savaşmak istiyoruz. Bu makalede, bunu nasıl yapabileceğinizi anlatacağız!

1. Vanilya

vanilya esansiyel yağı

Sivrisinek öldürmeye yardımcı olabilecek kokulardan bir tanesi vanilyadır. Kokuyu etkili hale getirmek için vanilyayı kokusuz bir bebek kremi ile 1’e 10 oranında karıştırmalısınız.

Bebek kremi ile bu vanilya esans karışımına sahip olduğunuzda, vücudunuzun her yerine uygulayarak sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Yapmanız gereken başka bir vanilya bazlı karışım da vanilyayı suda çözdürerek vücudunuza püskürtebilirsiniz.

2. Anason, karanfil ve fesleğen esans yağı

Diğer bitkilerin yanı sıra, sivrisinekleri uzak tutmak ve öldürmek için yardımcı olan bir diğer aroma, anason, karanfil ve fesleğen esansiyel yağlarıdır. Bu esans yağlar, bir bardak su içinde 5 veya 10 damla oranında karıştırılabilir ve deri üzerine püskürtülebilir. Kamp ateşi etrafında veya açık havada ızgara yaparken sizi sineklerden korumaya yardımcı olabilir.

Bu yöntemi evde de kullanabilirsiniz çünkü bu karışıma batırılmış bir bezi pencereye yerleştirebilirsiniz. Bu, sivrisineklerin eve girmesini engelleyecek ve hatta yaklaşanları öldürecektir.

3. Mürver ağacı dalı

mürver ağacı çiçeği

Bunların yanı sıra, taze mürver dalları sivrisinekleri öldürmek için idealdir. Bu dallar yatak odasına yerleştirilmelidir ancak dikkatli olmalısınız çünkü bu ağacın dallarının sağlığınız için tehlikeli olabilecek ve uykunuzu etkileyebilecek çok güçlü bir kokusu vardır. Bu yüzden onları gece boyunca dışarıda tutmak gerekiyor.

4. Karanfil

Sivrisineklerle savaşmak ve öldürmek için yardımcı olan bir başka aroma da karanfil aromasıdır.

  • Bir bardak suya 5 gram karanfil esansiyel yağı damlatarak 15 dakika kaynatabilirsiniz.
  • Su kaynadığında, 10 damlasını bir kaşıkla vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sürün.
  • Bu çözüm iki saat sizi korur.

Ayrıca okuyun: Elma, Tarçın, Anason ve Karanfilden Şifalı Çay Yapımı

5. Ardıç ağacı dalı

ardıç ağacı tohumu

Bu çözüm özellikle kamp yaptığınız zamanlarda idealdir çünkü birkaç ardıç dalıyla tüm gün boyunca sivrisinekleri kendinizden uzak durabilirsiniz.

6. Sedir ağacı yağı

Sedir ağacı yağı sivrisineklerin yanı sıra sinekler ve hamam böcekleri gibi diğer böcekleri de korkutup öldürmeye yardımcı olduğu için en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

7. Papatya

doğada papatya

Sivrisinekleri korkutmak ve öldürmek için en eski ve en etkili yöntemlerden biri papatya kullanmaktır. Bunun nedeni, kuru çiçekler, saplar ve papatya bitkisinin yapraklarının doğrudan bu böcekleri etkilemesidir.

Papatya sinekleri nasıl uzak tutar? Papatya, sinir hücreleri sayesinde sineklerin yaklaşmasını engeller.

Bu yazımızı da okuyun: Papatyanın 6 Tıbbi Özelliği

8. Fesleğen yaprakları

Fesleğen yaprakları pek çok yemeğin içerisinde kullanılır. Ayrıca, sivrisinekleri korkutmak ve öldürmek söz konusu olduğunda da çok etkilidirler. Yapmanız gereken tek şey, vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine sürmektir. Ayrıca fesleğenleri yatak odanıza da asabilirsiniz böylece sivrisinekleri uzak tutarlar ve rahatça oynayabilirsiniz.

9. Zeytinyağı, şampuan ve sirke

bir sürahi beyaz sirke

Sivrisinekleri uzak tutmak ve öldürmek için en etkili ilaçlardan biri de yağ, şampuan ve sirke karışımıdır.

  • Beyaz bir köpük olana kadar bu bileşenleri eşit oranlarda karıştırmalısınız.
  • Daha sonra, bu karışımı vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine uygulamanız gerekir.
  • Ayrıca sivrisineklerle savaşmak için karışımı evinizde bir kaba yerleştirebilirsiniz.

Tawatsin, A., Wratten, S. D., Scott, R. R., Thavara, U., & Techadamrongsin, Y. (2001). Repellency of volatile oils from plants against three mosquito vectors. Journal of Vector Ecology : Journal of the Society for Vector Ecology. https://doi.org/10.1021/ja063043+