Şişe Sudan Kaçınmanız İçin 5 Neden

Su yaşamın temelidir. Su vücudumuz ve vücut fonksiyonları için önemli bir rol oynar. Suyun vücudumuz için bu kadar önemli olması sebebiyle birçok şirket onu müşterilerini onlarca yıllardır yanıltan bir iş modeline dönüştürdü. “10 doktordan 9’u bunu önerdi” gibi sloganlar kullanarak birçok kurum şişe suyu musluk suyundan daha sağlıklı olduğu iddiasıyla satmaya başladı. Görünürde sağlıklı olmasına rağmen bazı şirketler tüketiciler için oldukça yüksek fiyatlarda yetersiz kalitede su satmaya devam ediyor.

Şişe su, her ne kadar şirketler bizi aksine inandırmaya çalışsa da sürdürülebilir bir alternatif değildir. Birçok şirketin plastik şişelerin geri dönüşümü ve yeniden kullanımı için mevcut politikaları olduğu doğrudur, ancak çoğu örnekte, şişeler çöpe atılır ve doğayı kirletmeye terk edilir. Musluk suyunun kullanılmasının %100 güvenli olduğunu iddia etmiyoruz, çünkü her şey insan tüketimi için uygun olması adına ne gibi arıtma işlemleri yapıldığına bağlıdır. Bununla birlikte işte size şişe su içmemeniz için 5 sebep.

Plastik su şişeleri sürdürülebilir değildir

su-içmek

Yukarıda belirttiğimiz üzere, şirketler tüketicilerin plastik şişelerin biyoçözünebilir ve çevre dostu olduğuna inanmalarını istemektedir. Ancak, bu şişeler doğada parçalanması yüzlerce yılı bulan malzemelerle imal edilmektedir.

Plastik şişelerin çevre üzerindeki etkisini azaltan birçok geri dönüşüm şirketi bulunmaktadır, ancak bu çevre kirliliğini ancak minimum ölçüde etkilemiştir. Birçok çalışmaya göre, doğaya atılan plastik şişeleri geri dönüştürülenlere göre çok daha fazladır. Buna ek olarak, “biyoçözünür” şişeler etiketlerinde belirtildiğinin aksine kolayca çözülmemektedir, sadece diğerlerine göre daha az plastik kullanılarak imal edilmişlerdir.

Şişe suyunun çoğunluğu yüksek fiyatlara satılan musluk suyuyla aynıdır

Su şişesinin üzerinde huzurlu bir pınar veya dere resmedilebilir, ancak bu suyun en yüksek kalitede saflaştırıldığının göstergesi değildir. Aslında, şişe suyunun yalnızca çok küçük bir yüzdesi pınarlardan veya yeraltı kaynaklarından elde edilmektedir.

Tüm şişe suyunun %25’ine yakın bir kısmı kalite bakımından musluk suyuna eşdeğerdir. Tabii ki, bazı şirketler satışa çıkarmadan önce doğrudan musluktan gelen su miktarının 100 katı daha fazla maliyete suyu ultraviyole ışınıyla filtrelemektedir. Ayrıca, birçok çalışma şişe su numunelerinin içinde ftalat, küf, mikrop, benzen, trihalometan ve hatta arsenik dahi tespit etmiştir. Bu açıdan uzmanlar belediye su şebekesinde kullanılan arındırma sürecinin de dikkate alınması gerekmesine rağmen musluk suyunun daha güvenilir olduğuna inanmaktadır.

Birçok şişe suyun içinde toksin bulunur

su-şişeleri

Şişe su için kullanılan plastik sadece gezegenimiz için değil aynı zamanda vücudumuz için de tehlike teşkil eder. Şişe su şirketleri diğer plastik türlerine göre daha az toksik olduğu anlamına gelen BPA’sız bir plastik çeşidi kullanmaktadır. Ancak, şişenin uzun süre boyunca ısıya maruz kalması sonucu sızabilecek diğer kimyasal bileşenler hala plastiğin bir parçasını oluşturur. Bu kimyasal ürünlerden bazıları olası endokrin bozucularıdır, ancak bu bilgi henüz bilimsel çevrelerce teyit edilmemiştir.

Yerel sular organik gıda için mükemmel bir takviyedir

Organik gıdanın tarım ilaçları ve diğer kimyasallara maruz kalmış gıdalara göre çok daha sağlıklı olduğu tespit edildikten sonra giderek popülerliği artmıştır. Organik gıdalardan yemek yaparken musluk suyu kullanmak sağlıklı ve sürdürülebilir gıdayı desteklemenin bir yoludur.

Şişe suyun alternatifleri mevcuttur

İstediğiniz boyutta ve tarzda yeniden kullanılabilir bir şişe satın alarak hem tasarruf edebilir, hem sağlığınızı koruyabilir, ve hem de çevreye yardım etmiş olursunuz. Piyasada evde suyla doldurabileceğiniz birçok yeniden kullanılabilir şişe mevcuttur.

Ayrıca musluk suyuna güveninizi arttıracak birçok ev tipi yenilikçi ürün geliştirilmiştir. Biyoçözünür filtreli cam bir sürahi daha güvenilir suyu size garanti edecek harika bir seçenektir. Diğer bir seçenek ise musluğunuza filtre eklemektir; montajları oldukça kolaydır ve su kalitenizi arttırırlar.