Sivrisinek Teli Çeşitleri ve Özellikleri

Kovucu kullanmak, dışarıdayken sivrisinekleri uzak tutmak için iyi bir seçenektir, ancak sivrisinek telleri iç mekanlarda daha uygundur. Bu makaledeki türleri, özellikleri ve faydaları hakkında bilgi edinin!
Sivrisinek Teli Çeşitleri ve Özellikleri

Tarafından yazılmıştır Luz Marina Carpio Hernández

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yaz aylarında kapı ve pencerelerinizi evinize sivrisinek teli, ya da diğer adıyla sineklik taktıktan sonra açmanız daha güvenlidir.

Ne de olsa, pencerelerinizi açtığınızda, havadan çok daha fazlasının içeri girmesine izin veriyorsunuz: Sivrisinekler, kara sinekler ve diğer uçan istilacılar. Bir tel, siz odaları havalandırırken onların içeri girmesini engelleyerek sizi koruyabilir.

Birkaç tel türü vardır ve seçim, alanınıza en uygun özelliklere bağlıdır. Bu yararlı koruma hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyun!

Sivrisinek tellerinin özellikleri

Bunlar temelde küçücük deliklere sahip çerçeveli ağlardır. İnsanlar onları evlerini havalandırmak için kapı ve pencereleri açarken haşerelerin girmesine izin vermemek için kullanırlar. Üreticiler bu amaç için birçok farklı malzeme kullansalar da, genellikle PVC ile kaplanmış cam elyafından yapılırlar.

Sivrisinek telleri, kimyasal kovucuların kullanılmasından kaçınmaya ve doğal hava ve ışıktan yararlanmaya yardımcı olur. Ayrıca, bazı modeller evcil hayvanları içeride tutmak için harikadır.

Sivrisinek teli türleri

Dedelerimizin hastalık bulaştıran kan emicilerin sokmasını önlemek için kullandıkları, yatağın üzerindeki tavandan sarkan cibinlikler artık çoktan geride kaldı.

Günümüzde modeller, evinizin kurulumlarını yapmak istediğiniz bölgesine, dekor tercihlerine ve kapsaması gereken ihtiyaçlara göre değişmektedir. İşte en popüler olanlar:

sivrisinekleri evden uzak tutmak
Sivrisinekler hastalık taşır, bu yüzden onların eve girmesini önlemek çok önemlidir.

1. Sürgülü sineklikler

Bunlar en yaygın olarak dış kapılara ve pencerelere monte edilir. Alüminyum çerçeve, kurulacakları çerçeveye uyum sağlar.

İki alt yatak, bu tellerin kaymasını kolaylaştırır ve yatay raylar boyunca hareket eder. Kurulumları kolaydır. Aslında yapmanız gereken tek şey onları ölçmek ve çerçevenize sığdırmaktır.

Isıya maruz kalma veya sürekli kullanım nedeniyle çerçevenin bozulma eğiliminde olduğu zamanlar vardır. Önlem olarak, ayarlanabilir tekerlekler bu tür kusurları düzeltebilir.

2. Sabit teller

Bunlar standart olarak da bilinir ve genellikle en ucuzudur. Başlangıçta sadece pencerelerde kullanılıyorlardı, ancak bazı istisnalar dış erişim kapılarına da yerleştirilmelerini sağladı. Ayrıca, kalıcı oldukları için diğerlerinden farklıdırlar.

Bu tellerde çerçeve profilleri, köşe bağlantıları, kauçuk bağlantı elemanları ve cam elyafı bulunur. Filtre ilavesiyle kirliliğe karşı faydalıdırlar. Ayrıca, görünümleri sürgülü olanlara benzer, ancak yatakları yoktur.

Sabit olduklarından, onları taşımak zorunda kalmayacağınız alanlara yerleştirmeye çalışın. Örneğin depo odalarında, bodrumlarda veya garajlarda kullanabilirsiniz. Bunları takmak için tek yapmanız gereken, içeri bastırmak ve vida veya braketlerle sabitlemektir.

3. Makaralı sivrisinek telleri

Bu, belki de piyasada en çok aranan tel türüdür, çünkü bunları yalnızca ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Böylece kış aylarında saklayabilirsiniz.

Bu sivrisinek telleri açılır, bu açıdan panjurlara benzerler ve pencerelerdeki yan çerçevelerden yükselir veya alçalırlar. Her uçtaki kılavuzlar, teli germek için tasarlandıkları için bunu kolaylaştırır.

4. Genişletilebilir teller

Bu tür sineklikler, panjurların rayları boyunca aşağıdan yukarıya doğru uzanır. Böylece, tel aşağıda kalırken panjur yukarı kalkar.

5. Perdeler

Bunlar esas olarak kapılar içindir ve klasik tel, destek ve iki kumaş şeridine bağlı bir oluk ile üretilir. Haşerelerin geçmemesi için tel cırt cırt ile kapatılmıştır.

6. Manyetik veya yapışkan teller

Bu tür yapışkanlı veya mıknatıslı teller, eşiklere yapıştırılır. İç mekan kullanımı içindir ve kurulumu kolaydır. Ayrıca, bir kapıdan geçmek için panelleri açmaya veya hareket ettirmeye gerek yoktur.

7. Pileli teller

Bu tip sivrisinek tellerinin akordeon benzeri şekilleri geri çekmeyi kolaylaştırır ve çerçevenin bir ucuna sıkıca tutunur. Pencere ve kapılar için en yeni modeldir.

Onları geri çekmek veya uzatmak için her zaman kılavuzların yönünde çekmek yeterlidir. Hafiftirler ve onları küçük bir alana katlayabilirsiniz, yani hantal görünümlerinin sizi korkutmasına izin vermeyin.

Bu tip teller, tekerlekli sandalye kullanması gereken insanların evleri veya bebek arabası bulunanlar için mükemmeldir çünkü eşikte engel yoktur.

8. Cırt cırtlı sivrisinek telleri

Her türlü boşluğu kapatmak için cırt cırt kullanabilirsiniz ve kurulumu oldukça basittir. Sadece cırt cırtı gerekli boyutta kesin ve çerçeveye ve tele yapıştırıp ardından birleştirin.

9. Menteşeli kapılar

Bu, menteşeleri dışa doğru açılan ikinci bir alüminyum kapıdır. Kurulum, kalıplama bağlantısına dayanmaktadır.

10. Özel yapım teller

Bunlar pencereye uyacak şekilde yapılmıştır ve çerçeveler standart olmadığında kullanışlıdır. Bunları monte edebilecek uzmanlar vardır, ancak mağazalar bunları kolayca kendiniz yapabileceğiniz kitler de sunarlar.

Sivrisinek tellerinin avantajları

Böcekleri caydırmanın yanı sıra sivrisinek telleri birçok başka avantaj da sunar:

  • Koruma. Bir dairenin pencerelerini çocukları veya evcil hayvanları tehlikeye atmadan açabilirsiniz. Bunun nedeni, tellerin dışarıya erişimlerini sınırlandırmasıdır.
  • Gizlilik. Teller, dışarıdan içerinin görünmesini zorlaştırırlar.
  • Enerji tasarrufu. Yaz aylarında pencerelerinizi ve kapılarınızı açık tutmak klimayı çalıştırma zorunluluğunu ortadan kaldıracaktır.
  • Sağlık. Bu teller, tozu tuttuklarından alerjisi olanlar için harikadır, bu nedenle evin içinde yapılacak daha az temizlik olacaktır.
  • Direnç. Tel üreticileri son derece dayanıklı ve güneş ışığına dayanıklı malzemeler kullanır. Bu nedenle, teller tek seferlik bir yatırımdır ve değiştirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
sineklik takan usta
Sivrisinek tellerinin yerleştirilmesi, kapatmaya çalıştığınız açıklığın türüne ve koşullarına bağlı olarak basit veya zor olabilir.

Sivrisinek tellerinin dezavantajları

Genel olarak, sinekliklerin avantajları dezavantajlarından daha ağır basmaktadır. Ancak, dikkate almanız gereken birkaç nokta vardır.

Telleri ister açık, ister kapalı tutun; ancak hiçbir böceğin içeri girmesini istemiyorsanız, asla yarı açık bırakmayın. Ayrıca, minimum 45 milimetre alana ihtiyaç duyduklarından, küçük boşluklu çift pencerelere monte etmek imkansızdır.

Sivrisinek tellerinin sertifikasyonu ve bakımı

Piyasadaki sinekliklerin özelliklerini ve çeşitlerini bildiğinizde seçim yapmanız artık daha kolay olacaktır. Bu nedenle, ilk bulduğunuz ürünü satın almayın ve ihtiyaçlarınıza göre seçin.

Satış görevlisine sorarak polen önleyici, akar önleyici ve kirlilik önleyici malzemelerden yapılmış bir ürün satın aldığınızı doğrulayın. Ayrıca, ECARF sertifikasına sahip olup olmadığına bakın.

Son olarak, teller temizlik gerektirir. Bunu yapmak için, bir bezi sabun ve suyla nemlendirin, teli silin ve ardından durulayıp kurulayın. Bu, tüm kir tıkanıklıklarını ortadan kaldıracaktır.

Proaktif olun ve sinekliklerinizi önceden uyarlayın. Yaz aylarının ve onlarla beraber gelen can sıkıcı sivrisineklerin size gizlice yaklaşmasına izin vermeyin!

İlginizi çekebilir ...
Geceleri Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunursunuz
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Geceleri Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunursunuz

Bu yazımızda, uyurken sivrisinek ısırıklarından korunabilmek için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerin neler olduklarını öğrenebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Oficina Regional para las Américas de la Organización Panamericana de la Salud. Diez enfermedades transmitidas por vectores que ponen en riesgo a la población de las Américas. OPS. Estados Unidos. https://www.paho.org/hq/index.php?option=com_content&view=article&id=9438:2014-10-vector-borne-diseases-that-put-population-americas-at-risk&Itemid=135&lang=es#:~:text=mediateam%40paho.org-,Diez%20enfermedades%20transmitidas%20por%20vectores%20que%20ponen%20en%20riesgo%20a,el%20virus%20del%20Nilo%20Occidental.
  • González L. Alergias y el sistema inmune: una revisión desde el aula. Revista Facultad de Ciencias de la Salud (Udes). Vol 1. Colombia; 2014. https://journalhealthsciences.com/index.php/UDES/article/view/7

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.