Siyah Noktaları Ortadan Kaldıran Süt ve Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır

Siyah noktalardan kurtulmak konusunda ticari markaların maskeleri olsa da, bu doğal içerikleri kullanabileceğiniz tarifimiz, hem size daha fazla yarar sağlayacak hem de cildinize daha nazik davranacaktır.
Siyah Noktaları Ortadan Kaldıran Süt ve Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siyah noktalar cildiniz çok fazla yağ ürettiğinde ve ölü deri hücrelerini biriktirdiğinde ortaya çıkar. Gözeneklerinizde sivilce gibi küçük tıkanıklıklar oluşur. Genellikle yüzünüzün “T” bölgesinde (alın, burun ve çene) ve yanaklarınızda ortaya çıkarlar.

Siyah noktaların ortaya çıkması, yüz hijyeni eksikliğiyle ilgilidir. Bununla birlikte, hormonal dengesizlikleri olan kişilerde daha yaygındır. Çoğu zaman, günlük kullanılan kozmetik ürünlere karşı bir reaksiyon olarak da çıkarlar. Her zaman görünmese de, makyaj genellikle cildinizin yüzeyinde kimyasal kalıntı bırakır.

Her durumda, onlardan kurtulmanızı, yumuşak ve sağlıklı görünen bir yüze sahip olmanızı sağlayan çareler vardır.

Bu yazıda jelatin ve süt maskesi için bir reçete paylaşmak istiyoruz. Özellikleri, cildinize sağlıklı besinler verirken siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Bu tarife bir şans verin!

Siyah noktaların giderildiği jelatin ve süt maskesi

Jelatin ve süt maskesi doğal bir çaredir. Siyah noktaların, ölü deri hücrelerinin ve diğer yabancı maddelerin çıkarılmasını teşvik eder. Bu, cildinizin yüzeyinde saklanan her şey anlamına gelir.

Bu maskenin bileşenlerinin kombinasyonu, ter bezlerinin aktivitelerindeki dengeyi iyileştirir. Bu, ter üretiminizi azaltmanın anahtarıdır.

Cilt güzelliğini destekleyen vitaminler, mineraller ve antioksidan maddeler içerir. Bunı, kırışıklıkların erken görünümünü ve akne gibi sorunları önleyerek yapar.

Düzenli olarak uygulamak cildinizi pürüzsüzleştirip ve nemlendirir. Bunun nedeni, aynı hedefle satılan diğer peeling ürünlerine benzer şekilde davranmasıdır.

Jelatinin faydaları

jelatin maskesinin hazırlanışı

Jelatin, genellikle tatlılarda temel olarak ve bazı tariflerde kalınlaştırmak için kullanılan doğal bir maddedir. Özellikle proteinler olmak üzere temel besin maddelerinin yüksek içeriği ile bilinmektedir. Bunlar size birçok sağlık yararı sağlar.

Bazı kişilerin bilmediği şey, cildiniz için de yararlıdır. Bu sadece cildin yenilenme sürecini desteklediği için değildir. Ayrıca, cildinizin kolajen seviyelerini korumaya yardımcı olur. Bu erken yaşlanma belirtilerini önler.

Sıkılaştırıcı, temizleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden dolayı jelatin cildinizi şekillendirerek gözeneklerinizde oluşan kirleri temizler.

Bunun büyük bir kısmı kalın dokusu sayesindedir. Jelatin sorun çıkarmadan yapışır. Aynı zamanda, siyah noktaların çıkarılmasına yardımcı olur.

Sütün faydaları

bir bardak süt

Sütün yüzünüze düzenli olarak uygulanması cildinizin pH’ını dengelemenize yardımcı olur. Ayrıca, aşırı yağ üretimini ve ölü deri hücrelerinin birikmesini de azaltır. Yüksek laktik asit, vitaminler ve minerallerden oluşan içeriği, hücresel yenilenme sürecine yardımcı olur. Ayrıca, tıkalı gözenekleri temizler.

Sütün canlandırıcı etkisi, kaşınma ve kızarmayı yatıştırmak için mükemmeldir. Bu özellikle kronik akneden muzdarip olma eğilimi olanlar için geçerlidir.

Peki bu jelatin ve süt maskesini nasıl yapabilirsiniz?

maskeyi çıkaran kadın

Bu jelatin ve süt maskesini yapmak oldukça kolaydır. Ayrıca, cilt sorunlarıyla mücadele etmek için satılan ürünlerin yüksek fiyatıyla karşılaştırırsanız çok ucuza denk gelir.

Her türlü deriye uygulanabilir. Bunun nedeni, pH’ınızda herhangi bir değişikliğe veya aşırı kuruluğa neden olmamasıdır. Ayrıca, eksfoliantların tamamlayıcısı olarak da kullanılabilir, çünkü aynı zamanda ölü deri hücrelerinden de kurtulur.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı tatlandırıcısız jelatin
 • 4 yemek kaşığı süt

Talimatlar

 • Tatlandırıcısız jelatini mikrodalgada kullanılabilecek güvenli bir kaba koyun. Dört yemek kaşığı süt ile karıştırın.
 • Karışımı mikrodalgaya koyun ve 10 ila 15 saniye ısıtın.
 • Bu süreden sonra, uygulamak için yeterince soğuyup soğumadığını olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse istediğiniz yere uygulayın.
 • Karışımın daha ince ve daha kolay uygulanmasını istiyorsanız, daha fazla süt ekleyin.

Nasıl kullanılır

 • Makyajınızı silin. Yüzünüzü ılık su ve nötr sabunla yıkayın.
 • Daha sonra, maskeyi tüm yüzünüze yayın. Siyah noktalardan muzdarip bölgelere odaklanın.
 • 40 dakika kurumaya bırakın ve sonra çıkarın. Kenarlardan başlayın ve içe doğru ilerleyin.
 • Tedaviyi bitirmek için bir yüz kremi veya nemlendirici tonik uygulayın.
 • Haftada üç kez kullanabilirsiniz.

Denemeye hazır mısınız? Siyah noktaların cildinizden güzelliği almaya başladığını fark ederseniz, bu kolay maskeyi yapın. Onlara ilk ve son olarak veda edin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.