Öz Saygı Problemleri Mi Yaşıyorsunuz?

Kendinizi değerlendirmenin zamanı geldi. Sonuçta, eğer kendinizi sevmiyorsanız bir başkasının sizi sevmesini nasıl bekleyebilirsiniz?
Öz Saygı Problemleri Mi Yaşıyorsunuz?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sosyal ilişkilerinizde problemleriniz mi var? Etrafınızdaki insanlar size zarar mı veriyor? Eğer öyleyse öz saygı problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Belki de bir probleminiz olduğunu uzun zamandır düşünüyorsunuzdur.

Doğru kişileri bulma konusunda başarısız olduğunuzu ya da “hayır” demekte zorlandığınızı fark etmiş olabilirsiniz. Ne yaparsanız yapın kendinizi buna layık görmeyerek mutsuz hissediyor olabilirsiniz. Şanssız bir insan olduğunuzu düşünmekten vazgeçin. Öz saygı problemleri birkaç değişiklikle düzeltilebilir.

Neden kendinize güvenmiyorsunuz?

kendini sevmek

Yaşamınız boyunca, zorluklar ve kişisel gelişim yolunda ilerlemenize yardımcı olacak deneyimler yaşayacaksınız. Ancak, bu zorluklar bazen ters etki yapabilir.

Bu zor zamanlardan sonra, yaşama sevincinizi, motivasyonunuzu ve kendinize olan güveninizi kaybedebilir ve öz saygınızı olumsuz etkileyebilirsiniz.

Bunları yaşamanızın sebebi kendinizi olduğunuz gibi kabul etmemenizdir. Mükemmel olmak istiyorsunuz ancak hatalarınızı kabul etmiyorsunuz. Eğer hatalarınıza başka bir açıdan bakmayı başarabilirseniz ilerleyebilirsiniz.

Sürekli başkalarından onay bekliyor olabilirsiniz. Bu, motivasyonunuzun ve mutluluğunuzun sürekli başkalarının elinde olmasına neden olur. Bazı durumlarda, kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak kendinize zarar verirsiniz.

Her şeyden önce, sağlıklı bir yaşam tarzınız var mı? Sağlıklı yaşamak, egzersiz yapmak, yediklerinize dikkat etmek ve size zarar veren insanlardan uzak durmak anlamına gelir. Öz saygınızı düşürebilecek bu durumlara dikkat etmeniz çok önemlidir.

Bazen elinizden bir şey gelmez

Çoğu zaman öz saygı eksikliği sizin seçiminiz değildir. Bu eksiklik, yukarıda bahsettiklerimizden ziyade sizin de kontrol edemediğiniz şeyler yüzünden meydana gelmiş olabilir.

Belki de mutsuz bir çocukluk geçirdiniz çünkü size ihtiyacınız olan sevgiyi vermeyen ebeveynleriniz vardı. Hiç ailenizden şiddet gördünüz mü? Bazen şiddete maruz kalan çocuklarda ciddi güven problemleri görülebiliyor.

Şiddete meyilli ebeveynlere sahip olmak ya da fazla korumacı bir şekilde yetiştirilmiş olmak öz saygınızı zedeleyebilir. Gördüğünüz gibi hayatınızın ilk yıllarında yaşadıklarınız, gelecekte öz saygınızın etkilenmesine neden olabilir. Peki, bu durum değiştirilebilir mi?

Öz saygınız hayatınız boyunca gelişir

Hayatınızda her şey değişebilir, buna öz saygınız da dahildir. Yaşam boyunca, kişisel gelişiminizi tamamlayabilmek için başınıza gelen olaylardan ders çıkarırsınız ve daha güçlü bir birey haline gelirsiniz. Bunu başarabilmek için, içselleştirmeniz gereken bazı durumlar var:

  • Önünüzde engel oluşturan korkuları yenmelisiniz.
  • Kendinizi sabote etmekten vazgeçin. Konu öz saygınız olduğunda bazen en büyük düşmanınız siz olabiliyorsunuz.
  • Eğer kendinize zarar veren şeyler yapıyorsanız bunları ortadan kaldırmaya çalışın.
  • Gerçekçi hedefler koyun.
  • Hatalarınızdan ders çıkarın, hata yapmadan ilerleyemezsiniz.
  • Yapabileceklerinize inanın.

Oldukça kolay görünse de, bunları uygulamak çok zordur ve değişimleri gözlemlemek uzun zaman alabilir. Bazı durumlarda, size rehberlik edecek ve kim olduğunuza ve neler başarabileceğinize sizi inandıracak bir psikologa danışmanız gerekebilir.

Kolay olmayacak ama çabanıza değecek

Zorlukların üstesinden gelmek kolay bir iş değildir. Hayatınız boyunca başınıza gelen küçük şeyler öz saygınızı etkiler ancak her zaman bunları olumlu bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Eğer öz saygınız düşükse, bu durumu kendinizi daha iyi tanımak, hislerinizi kabul etmek ve farklı durumlar karşısında ne kadar güçlü olabildiğinizi keşfetmek adına bir fırsata dönüştürün.

Yolunuza devam etmek için bir yerlerden başlamak zorunda olduğunuzu unutmayın. Kişisel gelişim yolculuğunuzu en iyi şekilde tamamlayabilmeniz için hayatta gücünüzü test eden şeyler yaşamanız oldukça normaldir.

Gerçek çözüm, aslında kendinizi sevmekten geçiyor. Her gün, kendinize olan sevgi ve minnettarlığınızı ifade edin. Artık gerçeklerin farkında olun ve öz saygınızı koruyun. Bunu yapmaya başladığınızda daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.