Sosisli Sandviç (Hot Dog) Sever Misiniz?

Kaliteli olmayan malzemelerle üretilen sosisler, nitrat, nitrit ve daha pek çok kimyasallar içerirler ve kansere neden olabilirler.
Sosisli Sandviç (Hot Dog) Sever Misiniz?

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sosisli sandviç dünyada çok popüler olan bir yiyecektir, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çok tüketilir. Orada insanlar yılda ortalama 50 tane sosisli sandviç yiyor. Herkes bu yiyeceğin pek de önerilmediğini bilir; hem içinde vücuda yararlı olan besinler bulunmaz hem de vücuda zararı olan maddeler taşır.

Ancak yıllardı, ekonomik ve çok lezzetli olduğu için insanlar bir alternatif olarak sosisli sandviç tüketiyorlar. Arada bir sosisli sandviç yemek elbette sağlığınız için zararlı değildir. Ancak yapılan çalışmalar sosisli sandviç tüketmenin kanser riskini %21 arttırdığını ortaya koyuyor, bu da neredeyse tütünün zararlarıyla eş değer.

Washington DC Doktorlar Komisyonu daha sağlıklı bir yaşam için gıda takviyeleri ve vejetaryen bir rejim öneriyor. Bu doktorlar sosisli sandviçin içeriğinde sigara kadar zararlı maddeler olduğu konusunda insanları uyarıyor. Bu yüzden işlenmiş etin sürekli tüketilmesinin kolon kanseri riskini arttırdığını, obezite, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına yol açtığını belirtiyorlar.

Bilimsel çalışmalar sosisli sandviç yemenin risklerini ortaya koyuyor

hot-dog

Amerika Kanser Araştırma Enstitüsü 2009’da sosisli sandviç ve kanser riski ile ilgili toplam 7000 kadar çalışma sonucunda ortak bir rapor yayınladı. Bu enstitü 50 gram işlenmiş etin her gün yendiğinde kolon kanseri riskini %21 arttırdığını söylüyor. Ancak, insanlar sağlık risklerini göz önünde bulundurmuyor, ve bu yiyeceğin tüketilmesinin önüne geçilemiyor.

Daha sonraki çalışmalar her gün sosisli sandviç yemenin zararlarını ve tehlikelerini değerlendiriyor ve 143 bin insanın her yıl bundan olumsuz yönde etkilendiğini, 53 bin insanınsa öldüğünü ortaya koyuyor. Bu endişelenmek için yeterli bir neden değil mi?

Bu yiyeceğin destekçileri bu rakamların abartıldığını ve sosisli sandviç yemenin sigara içmek gibi olumsuz etkileri olmadığını iddia etseler de, yapılan bilimsel çalışmalar sosisli sandviç içindeki maddelerin sağlık için çok olumsuz olduğu yönünde, bu olumsuz etkiler de bu yiyeceğin her gün tüketilmesi durumunda kolaylıkla ortaya çıkabilir.

Sosisli sandviç yerken aslında ne tükettiğinizi biliyor musunuz?

sosisli sandviç

Bazı çalışmalar sosisli sandviçin kanserojen etkilerinin içindeki nitrat ve nitrit oranlarından kaynaklandığını ve bunların yanı sıra üretim süreçlerinin de etkili olduğunu belirtiyor.

Bu lezzetli ve buzdolabında her zaman taze duran sosisi yapmak için bunları hazırlayanlar içlerine birçoğumuzun gözden kaçırdığı ve sağlığa kötü etki eden kimyasallar koyuyor. Bu kimyasalların yanı sıra bu yiyeceğe tat veren tatlandırıcılar da düşük üretim kalitesi yüzünden sağlık için tehdit oluşturuyor.

Bunların çoğu, içinde Konsantre Hayvan Besleme Operasyonları tarafından sağlanan et ve et takviyesi ürünler kullanıyor. Burada hayvanlar kalabalık, hijyenik olmayan ortamlarda sağlıksız biçimde yetiştirilip yaşayıp öldürülüyorlar.

Bu şirketlerin amacı, sonuç olarak ucuz ama kesinlikle kalitesiz yiyecekler satmak. Sosisli sandviçin üretim aşamasında çok az miktarda et kullanılıyor ve bunun yerine bir çoğumuzun atık olarak değerlendirdiği sakatat, yağ ve diğer atıklar konuluyor. Ayrıca sosisler yüksek ısılara maruz kaldığında bakteri üretiyor, içlerinde yüksek oranda sodyum bulunduruyor, tatlandırıcı ve koruyucularla sağlık için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Birçok insan halen sık sık sosisli sandviç tüketmenin zararlarından bihaber çünkü reklam ve pazarlama tüketicileri körleştiriyor ve bunu yediklerinde hiçbir şey olmayacağına inandırıyor.

Diğer yandan hot dog üreticileri de bu yiyeceği sık sık tüketmenin zararlarından bahsetmeye başladı ama halen tüketiciyi bu yiyeceğe bağımlı yapmak ve tüketmelerine devam etmek için reklam stratejileri üretmeye devam ediyorlar.

İlginizi çekebilir ...
Sosisteki Nitrit Kansere Yol Açıyor
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sosisteki Nitrit Kansere Yol Açıyor

Sosisli sandviç ve yapımıda kullanılan sosisin içinde bulunabilen nitrit, sağlık açısından özellikle de genç yaştakiler için büyük bir risk taşıyor...  • EFSA. (2003). Opinion of the scientific panel on biological hazards on the request from the commission related to the effects of nitrites/nitrates on the microbiological safety of meat products. EFSA Journal. https://doi.org/10.2903/j.efsa.2004.14
  • Galán-Vidal, C. A., Castañeda-Ovando, A., Páez-Hernández, M. E., & Contreras-López, E. (2014). Determination of nitrites in commercial sausages by anthocyanins degradation. Experimental design and optimization. Journal of the Mexican Chemical Society. https://doi.org/10.1213/01.ane.0000271914.54261.17