Sütyen ile Uyumak İşkence midir?

Sütyen üreticilerine göre, sütyeninizi yedi saatten fazla veya gece yatarken de giyiyor olmak, hiç de iyi bir fikir değildir. Lenfatik dolaşımın düzgünce sağlanabilmesi, ileride karşılaşılabilecek bazı sorunların önüne geçmeye yardımcı olabilir.
Sütyen ile Uyumak İşkence midir?

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Sütyen, her zaman için tartışma konusu olmuştur. Sizin için iyi mi, yoksa kötü mü? Rahatsız edici olsa da olmasa da, kadınların %80’i sütyen kullanmaktadırlar. Buradaki asıl soru, sütyeni geceleri giymek güvenli midir? Takip eden makalede, size bu konuyu açıklayacağız.

Sütyen Giymek İyi Bir Fikir midir?

Sütyen kullanımı hakkında, sitemizde daha önce birden fazla kez söz ettik. Güvenli mi? Yoksa, göğüs sağlığımız açısından riskli mi? Profesör Jean-Denis Rouillon tarafından Fransa’da yapılan bir çalışmaya göre, sütyen kullanımı, göğüslerin sıkılığının kaybının veya yıllar içinde sarkmalarının önlenmesi açısından etkili değildir.

Hatta, profesörün araştırmaları göstermektedir ki; sütyen göğüslerin sıkılığının kaybını hızlandırıcı ve gerilmeden dolayı izlerin oluşmasını teşvik edicidir.

Öte yandan, tıbbi topluluk içerisinde bazıları, bu tartışmaya aksi yorum getirmektedirler. Onlara göre sütyen; kadınlar, özellikle de geniş göğüsleri olan kadınlar açısından yardımcıdır, konfor ve destek sağlamaktadırlar.

Bu noktada önemli olan detay, uygun bedende sütyeni kullanıyor olmaktır. Birçok kadın bu konuya özen göstermemektedir. Sütyen alırken, desteklerinin ve göğüsü içine alacak kısmın çok sıkı olmamasına dikkat etmelisiniz çünkü bu şekilde meme dokusuna baskı yapmış ve kan dolaşımını engellemiş olursunuz.

Sütyenim olmadan asla diyen kadınlardansanız çok dikkatli olmalı ve her zaman en rahat ve vücudunuz için en uygun tipte sütyen seçimi yapmalısınız. Bu konu önemlidir.

Sütyenle Uyumak veya Sütyensiz Uyumak: İşte Bütün Mesele Bu

uyuyan çift

Uzmanlar genellikle bu giysinin yatağa girerken çıkartılmasını önermektedirler. Tıbbi antropologlarca yapılan araştırma oldukça dikkate değer. Buna göre, sütyen birden fazla lenf bezeciğine baskı uygular. Bu da, vücudun lenfatik drenaj vasıtası ile uyguladığı doğal toksin filtreleme sürecini engelleyicidir.

Hatırlamakta fayda var: Vücudun bu anlamda birçok fonksiyonu geceleri çalışmaktadır; dolayısı ile geceleri kullanımı, sıvı tutulmasına, kist oluşmasına, lifli nodüllere veya uzun vadede tümör oluşumuna yol açabilir. Dolayısı ile risklidir.

Ayrıca koltuk altı bölgesine de baskı uygulayarak, lenfatik toksin atımı sürecini ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Üstünde durulmaya değer olan konu: sütyenler göğüs ısısının artmasına sebep olurlar ki bu da uzun dönemde olumsuz bir durumdur.

Prekanseröz dokular normal dokulardan daha yüksek ısıdadırlar. Bu yüzden, geceleri giyerek uyumak bu riski almaya değecek bir durum değildir.

Bu konu ile ilgili, dikkate alınması gereken bir görüş daha mevcuttur: göğüsler, lenfatik akışın doğru bir şekilde sağlanabilmesi için rahat hareket edebilmelidirler. Sütyen üreticileri, sağlığınız için, günde yedi saatten uzun süre ve geceleri uyurken giyilmemesini tavsiye etmektedirler.

Göğüsleriniz, akışın doğru şekilde sağlanabilmesi için, biraz hareket özgürlüğüne ihtiyaç duymaktalar. Unutmayın, vücudunuzun toksinlerden arındırılabilmesi için, lenfatik sıvının ve kanın akışının gerekli şekilde sağlanabilmesi gerekmektedir.

Sütyen giymeye çok alıştıysanız ve konforlu olanlarını tercih ediyor olsanız dahi, yedi saatten uzun süre giyiyor olmanız hiç de iyi bir fikir değildir.

Kullanmadan yapamayanlar

Eğer hala sütyensiz yaşayamayacağınıza inanıyorsanız, uyurken giymek için özel olarak üretilmiş sütyenlerin varlığından sizi haberdar etmek isteriz. Bunlar, özel tipte olan sütyenlerdir.

Bu çamaşırların sırrı nedir diye sorabilirsiniz. Bu özel sütyenler, göğüslerinizi birbirinden ayrı tutacak şekilde ve baskı dolayısı ile oluşan kırışıklıkları engelleyecek şekilde üretilmişlerdir. Pamuktan üretilmişlerdir; dolayısı ile derinizin nefes almasına izin verirler ve içlerinde destek amaçlı herhangi bir tel bulunmamaktadır.

Bu sayede rahatça hareket edebilirken aynı zamanda alışmış olduğunuz destek ve konforu da sağlamış olursunuz.

Her şeye rağmen, en çok dikkat etmeniz gereken konu, bedeninize uygun sütyenler seçmenizdir, unutmayın. Uç kısımları veya göğsünüzü saran kısmı çok sıkı olanları ve destek teli bulunanları tercih etmemelisiniz.

Bu tarz bir sütyen, gün içinde kullanım için en uygun çözüm olsa da, geceleri yapabileceğiniz en doğru hareket bu çamaşırı sabaha kadar beklemek üzere dolabınıza kaldırmak olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.