Tek Kız Çocuğu Olmanın Dört Problemi

Tek Kız Çocuğu Olmanın Dört Problemi

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2019

Tek kız çocuklarının karakter özellikleri kendilerine hastır. Erkek ya da kız kardeşleri olmadığı için, karşı karşıya kalabilecekleri bazı problemler vardır.

Doğumdan itibaren, tek kız çocuğu evde şımartılıp annenin ve babanın küçük prensesi olarak büyütülebilir. Bu durumun sonucunda, anne de baba da aşırı korumacı olabilirler. Ayrıca, hayatlarındaki en değerli şey o olduğu için, kızlarının ihtiyaçlarını karşılamak için ekstra çaba sarf edebilirler.

Erkek ya da kız kardeşi olmayan tek kız çocukları omuzlarında çok büyük bir yük taşırlar. Büyüyüp birer yetişkin olduklarında, anne babalarının onlar için yaptığı yatırımı geri ödeme mecburiyeti hissedebilirler. Bu onların gelişimini etkileyerek içlerinde bazı çatışmalar yaşamalarına sebep olabilir.

Tek Kız Çocuklarının Karşı Karşıya Kaldıkları Zorluklar

1. Diğeriyle İlişki Kurmakta Zorlanma

sarılan ve gülen çift

Tek kız çocuklarının diğerleri ile ilişki kurması bazen zor olabilir.

Tek kız çocukları genellikle kendi ihtiyaçlarına odaklanırlar. Bundan ötürü, diğer insanlarla kolay kolay empati kuramazlar. Bu, grup çalışmasında rahatsız hissetmelerine ve diğer insanların katkılarını görmezden gelmelerine sebep olabilir.

Bunun en iyi örneği okula başlayıp ilgi odağı olmadıklarını fark ettikleri anda görülebilir. Bu yaşadıkları onların okula gitmek istememelerine sebep olabilir.

2. Anlaşmazlıkların Üstesinden Gelme

Problemler hayatın bir parçasıdır. Fakat, tek kız çocukları anlaşmazlıkların yaşandığı durumlarla pek karşılaşmazlar çünkü kız ya da erkek kardeşleri yoktur. Bundan dolayı, anlaşmazlıkların üstesinden gelmek için gerekli becerilere sahip olmayabilirler.

Ayrıca, ortaya çıkan anlaşmazlıkları onlar için anne babaları çözüyordur. Bu da demek oluyor ki istedikleri şeyler için savaşmazlar ve her şey onların ayağına gelir. Ayrıca bir şeylere yenik düştüklerinde büyük tepkiler gösterebilirler.

annesinin elinden tutmuş ağlayan kız

3. Bencillik

10 ve 12 yaş arasında tüm çocuklar bencil ve benmerkezcidirler. Fakat kardeşi olan çocuklar bir şeyleri paylaşmak zorunda oldukları için bunun üstesinden gelebilirler.

Tek kız çocukları, özellikle anne ve babanın parası sadece onlar için harcandığı için her gün bir şeylerini paylaşmak zorunda kalmazlar. Bunun sonucunda hiç düşünmeden istediklere sahip olmanın kendilerinin hakkı olduğuna inanabilirler.

tek kız

4. Karşılıklı Bağımlılık

Çocukları kaç yaşında olursa olsun, anne babanın tüm umudu bu tek kız çocuğudur. Bu baskı çocuğa mükemmel olması ve anne babasının umutlarına ve isteklerine göre yaşaması gerektiğini hissettirir.

Yetişkin birer birey olduklarında evlerinin merkezi haline gelebilirler. Bu onlarda anne babalarına bakmak zorunda olduklarını bildikleri bir bağımlılık yaratır.

Tek kız çocuklarının olması ebeveynlerde sonsuza kadar onun yakınında olma isteği uyandırır. Bu sebepten ötürü, kız çocuğu onlardan uzaklaşırsa suçluluk hissedecektir.

Bu durum çocuğun hayatının bir sonraki aşamasına geçme vakti geldiğinde onu kısıtlayabilir.

erkeğe sıkı sıkı sarılan kadın

Tek Kız Çocuğu Olmanın Olumlu Yanları

Erken Olgunlaşma

Tek kız çocukları zamanlarının büyük çoğunluğunu anne babalarıyla geçirirler.

Bundan dolayı yetişkinlere özgü aktivitelere daha fazla katılırlar. Kitap okumaktan, resim çizmekten ya da konsantrasyon ve sessizlik gerektiren aktivetelerde bulunmaktan hoşlanabilirler. Tüm bu sebeplerden ötürü kendi yaşıtlarına göre daha hızlı olgunlaşacaklardır.

kafa kafaya vermiş anne kız

Geniş Hayal Gücü

Eğer ebeveynleri sürekli çocuklarıyla vakit geçiremiyorsa, tek kız çocukları kendi kendilerine kardeşler, arkadaşlar ya da evcil hayvanlar edinmelidirler.

Bu şekilde, zamanını geçirmek için kendi kendine oynayacağı oyunlar yaratabilirler. Doğal olarak bu onun hayal gücünü oldukça geliştirecektir.

Sorumluluk Hissi

Kız çocuğu büyüdükçe, evde işlere yardımcı olacak başka biri olmadığından dolayı daha fazla sorumluluk almaya başlayacaktır. Öte yandan, eğer bir şeyi kırarsa ya da bir hata yaparsa suçlayacağı kimse de olmaz. Bundan dolayı, kendi sorumluluğunu üstüne alır.

Tek kız çocuğu olmak oldukça ayrıcalıklı bir grubun parçası olmak demektir. Bu kızların akıllarında, kardeşi olan çocukların nasıl hayatları olduğuyla ilgili pek çok soru olabilir.

Onların hayatını anlamak pek kolay olmasa da, kız çocuklarının büyüdüklerinde anne babaları ile olan bağları oldukça kuvvetli olur ve bu aile ilişkilerinde karşılıklı bir yarar sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.