Temiz ve Düzenli Ev İçin 7 Tavsiye

Temizlemeye her gün on dakika ayırırsanız, daha düzenli bir eviniz olur. Böylelikle, hafta sonunda genel temizlik yapmak için fazladan çaba harcamanıza gerek kalmaz.
Temiz ve Düzenli Ev İçin 7 Tavsiye

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Temiz ve düzenli ev sizin için bir hayal mi? Gün boyunca dışarıdasınız. İşten eve geldiğinizde oturma odanız ve mutfağınız felaket halde buluyorsunuz. Her yere atılmış eşyalar, çamaşır sepetinden taşan kıyafetler, dünden kalan kirli bulaşıklar…

Fakat bu konuda bir şeyler yapmak için yeterli zamanınız da enerjiniz de yok. En fenası da, bu sorunun her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Bu yazımızda, evinizi temiz tutmak için size bazı ipuçları vereceğiz.

Düzenli ev imkansız mı?

Çocuklarınız varsa veya uzun saatler çalışıyorsanız, evinizin çok temiz olmaması normaldir. Eve döndüğünüzde çantanızı yere koyarsınız, ceketinizi çıkarırsınız ve anahtarlarınızı bir yere bırakırsınız. Çocuklarınızın oyuncaklarını yerden toplamadığını ve saatlerdir lavaboda olan bulaşıkları görürsünüz.

Elbette kimse böyle yaşamayı sevmez. Bununla birlikte, evlerimizi her zaman organize etmek ve temizlemek için de sürekli zamanımız yok. Fakat, düzenli ev sahibi olmak sadece başlamak için bir enerji ve biraz kararlılık gerektirdiğini biliyor musunuz?

Evinizi temiz ve düzenli tutmak için bu kolay püf noktalarını deneyin:

1. Karmaşanın yayılmasına izin vermeyin

dağınık ev

Herkesin bildiği gibi, “kaos daha fazla kaos çeker”. Bu, odanızda yere ve çevreye atılan bir şeyler varsa, sihirli bir şekilde diğer odalara da bulaşacağı anlamına gelmektedir.

Zihnimiz garip bir şekilde çalışır. Harekete geçmek yerine, size “Zaten bir karmaşa var… Neden burada da olmasın ki?” der. Ancak bir odada her şey yerli yerindeyse, zihniniz diğer odalarda da aynısını yapmak ister.

2. Kullanın ve yerine koyun

Dokunduğunuz her şeyle sonra ne yaptığınıza dikkat edin. Mesela, alışverişe gittikten sonra, poşetlerden aldığınız ürünleri çıkarın ve ait oldukları yere koyun. Ardından poşetleri katlayıp bir kapta saklayın.

  • Yemek yemeyi bitirince, masadakileri alıp direkt bulaşık makinesine koyun veya hemen yıkayın.
  • Giymek istemediğiniz bir eteği denediyseniz çıkardıktan sonra dolaba geri koyun.
  • Tuvalet kağıdını bittiğinde, yerine yenisini koyun. Bunu her eşya için uygulayın.

3. Eşyaları biriktirmeyin

düzensiz oturma odası

Bu ipucu, hayatın her alanında size yardımcı olabilir. K ullanmıyorsanız evde tutmayın. Evde ne kadar az şey varsa, onları organize tutmak o kadar kolaydır. Minimalizm veya zen dekorasyonları bu durumlar için mükemmeldir.

Bir masaya masa örtüsü sermek süs eşyaları, fotoğraf çerçeveleri ve çeşitli objelerle kaplı bir odayla aynı şey değildir. Odanız kalabalık değilse, dakikalar içinde temizliği bitirirsiniz.

4. Temizlik için zaman belirleyin

Temizleme gününüz cumartesi veya pazarsa bütün sabahınızı veya öğleden sonranızı lavabo ovalamaya ve ortalığı düzenlemeye ayırmak istemezsiniz. Bunu önlemenin iyi bir yolu, her oda için gereken zamanı belirlemektir.

Örneğin, banyo için 15 dakika, mutfak için 20 dakika, oturma odası için 15 dakika vs. Hatta bir alarm kurabilirsiniz. Daha verimli olursunuz ve derin temizlik sayesinde küçük bir egzersiz de yapmış olursunuz.

5. Düzenli ev için öncelikli kullandığınız eşyaları organize edin

düzenli ev

Hangi odalar “daha çok görünür”? Zamanınızın çoğunu nerede geçiriyorsunuz? Belki cevabınız oturma odası veya mutfaktır. Yatak odanız veya yemek odası da olabilir. O zaman onlarla başlayın. Bu odalar düzenli olursa, diğer odaları temizlemek için daha fazla enerjiye sahip olacağınızı unutmayın.

6. Eğlenmeyi ihmal etmeyin

Kim demiş evinizi temizlemek ve düzenlemek sıkıcı ve meşakkatli diye? Küçük şeylerle bunu eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Mesela, renkli eldivenler veya vintage kutular alabilirsiniz.

Bir sürü seçenek var. Ayrıca, temizlik yaparken en sevdiğiniz şarkıları dinleyin! Şarkı söyleyip dans edebileceğiniz şarkıların bir listesini oluşturabilirsiniz.

7. Temizlik ve düzenleme planı yapın

bulaşık yıkamak

Haftanın her günü hangi işleri yapacağınızı planlayabilirsiniz. Her gün birazcık yaparsanız, hafta sonu saatlerce temizlik yapmak zorunda kalmazsınız.

Örneğin, pazartesi günü mutfağı temizleyin, salı günü evi süpürün, çarşamba günü banyoyu temizleyin, perşembe günü odanızı temizleyin, cuma günleri kıyafetlerinizi yıkayın, cumartesi günü ütünüzü yapın ve pazar günü yerleri silin.

Daha uzun aralıklarla yaptığınız işleri de planlayabilirsiniz. Örneğin; garajı toplamak, buzdolabını temizlemek veya camları silmek.

Evinizi temiz tutabilmek için biraz daha tavsiye

Şimdi vereceğimiz tavsiye listesi, günlük hayatınızda çok yardımcı olabilir. Evinizi temiz ve düzenli tutmak istiyorsanız aşağıdaki püf noktalarını uygulayın:

  • Eve geldiğinizde yere veya etrafa koyduğunuz her şeyi alın (ceket, anahtar, çanta vs.).
  • Her gün yatağınızı toplayın.
  • Yatmadan önce ertesi gün ne giyeceğinizi seçin.
  • Tüm aile için bir temizlik ve organizasyon planı hazırlayın.
  • Her gün çöpü atın.
  • Her gün 10 dakika temizlik yapın.
temiz yatak odası
Ana görsel kaynak © wikiHow.com
İlginizi çekebilir ...
Evinizi Organize Etmek için 13 Hızlı ve Kolay Yol
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evinizi Organize Etmek için 13 Hızlı ve Kolay Yol

Evinizi organize etmek zaman alabilir. Her köşeyi temizlemek bunun için yeterli değildir. Evinizi düzenlemek için bu hilelere bir göz atın!


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.