Terledikçe Zayıfladığımız Doğru Mudur?

· 7 Mayıs, 2018
Bazı insanlar hâlâ terlemenin yaktığımız karlori miktarı ile ilişkili olduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil. Size bu makalede açıklayacağız.

Spor kıyafetleriniz ne kadar çok ıslanmış olursa, kaybettiğiniz kilo miktarı artar. Aslında, bu doğru değildir. Yaktığınız kalori miktarı terleme dışında başka şeylerle de ilgili olmalıdır. Sonuçta, eğer bu doğru değilse, terlemeyen insanlar bir gram bile kaybetmezdi!

Burada, şu soruyu cevaplayacağız: terledikçe gerçekten daha ince oluyor musunuz?

Ter, kilo kaybı ve egzersiz

sporcu erkek ve su

Spor salonunda veya egzersiz alanında neler olup bittiğine bir göz atalım. Dersiniz veya egzersiz rutini bitdikten sonra, bazı insanlar ter içinde kalır ve havlu kullanmaları, kıyafetler değiştirmeleri gerekir. Öte yandan, başkaları, parmak hareket ettirmemiş gibi kuru dururlar.

İlk kişi ikinci kişiden daha fazla kilo veriyor mu?

Bu popüler bir inanç. Bununla birlikte, bir çok insan bunun doğru olmadığını düşünmesi bunu doğru yapmaz. Terlemenin daha fazla kalorinin yanması anlamına gelip gelmediğini belirleyebilmek için, egzersiz yaparken vücudunuzda ne olduğuna bakalım.

Egzersiz ve vücut

Vücudunuzun sıcaklığı çok yükseldiğinde sizi soğutmak için terleme dediğimiz bir mekanizmaya sahiptir. Basit olarak, cildinizdeki ter bezlerinden su bırakırsınız. Bu vücut sıcaklığını düşürür.

Sahip olduğunuz ter bezlerinin miktarı genleriniz tarafından belirlenir ve tüm insanlarda aynı şekilde çalışmazlar. Çalışmalar, ne kadar çok terlerseniz, sahip olduğunuz ter bezlerinin o kadar fazla olduğunu (ortalama vücudunuzda 2 ila 4 milyon arasında ter bezi vardır) gösterir.

Kadınlar genellikle erkeklerden daha fazla ter bezine sahiptir, ancak erkeklerin ter bezleri daha aktif çalışır (% 50’ye kadar). Buna ek olarak, farklı vücut kompozisyonlarına sahiptirlerler: erkeklerin vücutlarında daha fazla su vardır ve terleri daha asidiktir. Bunun sebebi hormonsal farklılıklardır.

Örneğin, kadın sporcular daha yüksek bir sıcaklıkta ve daha derin dokulardan terlemeye başlarlar. Aynı çaba ve sıcaklıkta erkekler daha çok terler. Öte yandan kadınlar, vücutlarını soğutmak için daha fazla mekanizmaya (özellikle dolaşım mekanizmaları) sahiptir.

su içen erkek

Spor salonunun etrafına bakarsanız, muhtemelen erkeklerin terlediğini ve kadınların ise ciltlerinin kızardığını (özellikle yüz) görürsünüz. Bunun nedeni, cilt yüzeyindeki kılcal damarların genişlemesi ve ısınmasıdır.

Ne kadar terlediğiniz aynı zamanda aşağıdakilere de bağlıdır:

 • Hava (nem ve sıcaklık daha çok terlemeye sebep olur)
 • Yaptığınız egzersizin yoğunluğu
 • Alkol veya kahve içiyorsanız
 • Sigara içiyorsanız
 • Yediğiniz besinler (baharatlı gıdalar vücut sıcaklığını arttırır)
 • Kilonuz veya ne kadar vücut yağınız olduğu

Peki, terlediğim zaman zayıflar mıyım?

su içen sporcu

Aşırı kilolu kişilerin daha ince insanlardan daha fazla terledikleri ispatlanmıştır. Fazla vücut yağı vücut sıcaklığını arttırır, çünkü “ceket” gibi davranır. Çaba göster ve hareket ederseniz, vücudunuz ısıyı vermek için ter döker.

Bu, terlemenin kalori yakmadığını gösterir. Zayıflama kas kütlesi ve yağ dokusu gibi diğer faktörlerle daha yakından ilgilidir. Terlediğiniz zaman kilo verdiğiniz doğrudur, ancak bu kilo kaybettiğiniz su ve terden ile kaybettiğiniz minerallerden oluşur. Başka bir deyişle, ter bezleri yoluyla yağ kaybetmezsiniz.

Bu makaleye de göz atın: Egzersizden Önce Yapmanız ve Yapmamanız Gereken Şeyler

Egzersiz ile kaybettiğinizi sonrasında içtiğiniz su veya spor içecekleri ile hemen geri kazanırsınız. Ancak, egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında bir şeyler içmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Terlemenin kalori yakmayı artırmadığının açıklığa kavuşturulması önemlidir, bu nedenle antrenman sırasında çok terlerseniz bir damla bile terlemeyen kişiden daha az yağ yakmış olabilirsiniz.

Öyleyse neden egzersiz sizi inceltir?

Aerobik aktivite veya egzersiz yapmak, kilo vermenizi sağlar; ancak egzersiz yaptığınızda ne kadar terlediğinizden dolayı değildir.

Peki bu kilo kaybı nereden geliyor?

Yaptığınız egzersizin yoğunluğundan. Örneğin, 30 dakikalık koşma, giysinizin ter ile ne kadar ıslandığından bağımsız olarak 300 kaloriyi yakıyor.

Vücudunuzun vücut ısısını sabit tutmak için terlediğini unutmayın. Terlemenin işlevi budur, bikinide iyi görünmeniz için kilo vermenize yardımcı olmaz.

Zayıflama terleme kadar basit olsaydı yapmanız gereken tek şey, fırının önünde oturmak, saunaya gitmek veya gün ortasında güneşin altında yatmak olurdu. Fakat bu işe yaramıyor.

Hangi egzersizler yağ yakar?

Zayıflamakla eşdeğer terleme efsanesini artık yalanladık. Kilo vermek istiyorsanız, yüksek veya orta şiddette egzersizi seçmeniz gerektiğini de söyledik. Bunun ne tür bir egzersiz olduğunu bilmek istediğinizden eminiz!

Hadi bakalım:

 • Aerobik egzersizi
 • Hafif bir yürüyüş
 • Koşu yapmak
 • Kayak yapma
 • Yüzme
 • Bisiklete binmek
 • Dans
 • Boks
 • Dövüş sanatları

Bu faaliyetlerden herhangi birini yaptığınızda, kaslarınız yağ rezervlerinden enerji alır, dolayısıyla bunları azaltır. Doğru bir diyetle birlikte, aradığınız sonuçları elde etmenize yardımcı olurlar.

Unutmayın: ne kadar terlediğiniz önemli değildir. Ne kadar çok çalıştığınız önemlidir.