Terledikçe Zayıfladığımız Doğru mudur?

Bazı insanlar hâlâ terlemenin yaktığımız karlori miktarı ile ilişkili olduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil. Bu makalede aradığınız cevapları bulacaksınız!
Terledikçe Zayıfladığımız Doğru mudur?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Spor kıyafetleriniz, terledikçe ne kadar çok ıslanırsa kaybettiğiniz kilo miktarı o kadar artar diye düşünürüz. Aslında, bu tam olarak doğru değil! Yaktığınız kalori miktarı terleme dışında başka şeylerle de ilgilidir. Öyle olmasa terlemeyen insanlar bir gram bile kaybetmezlerdi!

Bu makalede şu sonun cevabını bulacaksınız: terledikçe gerçekten kilo veriyor muyuz?

Ter, kilo kaybı ve egzersiz

sporcu erkek ve su

Öncelikle gelin spor yaparken vücudunuzda neler olup bittiğine bir göz atalım. Ders veya egzersiz rutini bittikten sonra, bazı insanlar ter içinde kalır ve havlu kullanmaları, kıyafet değiştirmeleri gerekir. Öte yandan başkaları, parmak hareket ettirmemiş gibi kurudururlar.

Sizce bahsettiğimiz ilk kişi ikinciden daha mı fazla kalori harcıyor? Bu popüler bir inanç. Bununla birlikte, bir çok insan doğru olduğunu düşünmesi bunu doğru yapmaz.

Terledikçe daha fazla kalori yakıp yakmadığımızı belirleyebilmek için, egzersiz yaparken vücudunuzda ne olduğuna bakalım.

Egzersiz ve vücut

Vücudunuz, sıcaklığı çok yükseldiğinde sizi soğutmak için terleme dediğimiz bir mekanizmaya sahiptir. Basit olarak, cildinizdeki ter bezlerinden su salar. Bu da vücut sıcaklığını düşürür.

Sahip olduğunuz ter bezlerinin miktarı genleriniz tarafından belirlenir ve bu nedenle tüm insanlarda aynı şekilde çalışmazlar. Çalışmalar, ne kadar çok terlerseniz, sahip olduğunuz ter bezlerinin o kadar fazla olduğunu (ortalama vücudunuzda 2 ila 4 milyon arasında ter bezi vardır) gösterir.

Kadınlar genellikle erkeklerden daha fazla ter bezine sahiptir, ancak erkeklerin ter bezleri daha aktif çalışır (yaklaşık % 50 daha fazla). Buna ek olarak, farklı vücut kompozisyonlarına sahiptirler: erkeklerin vücutlarında daha fazla su vardır ve terleri daha asidiktir. Bunun sebebi hormonal farklılıklardır.

Örneğin, kadın sporcular daha yüksek bir sıcaklıkta ve daha derin dokulardan terlemeye başlarlar. Aynı çaba ve sıcaklıkta erkekler daha çok terler. Öte yandan kadınlar, vücutlarını soğutmak için daha fazla mekanizmaya (özellikle dolaşım mekanizmaları) sahiptir.

terledikçe zayıflamak

Spor salonunda etrafınıza bakarsanız, muhtemelen erkeklerin terlediğini ve kadınların ise ciltlerinin kızardığını (özellikle yüz) görürsünüz. Bunun nedeni, cilt yüzeyindeki kılcal damarların genişlemesi ve ısınmasıdır.

Ne kadar terlediğiniz aynı zamanda aşağıdakilere de bağlıdır:

 • Hava (nem ve sıcaklık daha çok terlemeye sebep olur)
 • Yaptığınız egzersizin yoğunluğu
 • Alkol veya kahve içmek
 • Sigara içmek
 • Yediğiniz besinler (baharatlı gıdalar vücut sıcaklığını arttırır)
 • Kilonuz veya ne kadar vücut yağınızın olduğu

Peki, terledikçe zayıflar mıyım?

su içen sporcu

Aşırı kilolu kişilerin ince insanlardan daha fazla terledikleri ispatlanmıştır. Fazla vücut yağı vücut sıcaklığını arttırır, çünkü “ceket” gibi davranır. Siz hareket ettikçe, vücudunuz ısıyı vermek için ter döker.

Bu, terlemenin kalori yakmadığını gösterir. Zayıflama kas kütlesi ve yağ dokusu gibi diğer faktörlerle daha yakından ilgilidir. Terlediğiniz zaman kilo verdiğiniz doğrudur. Ancak bu kilo kaybettiğiniz su ve ter yoluyla kaybettiğiniz minerallerden oluşur. Başka bir deyişle, ter bezleri yoluyla yağ kaybetmezsiniz.

Egzersiz ile kaybettiğinizi sonrasında içtiğiniz su veya spor içecekleri ile hemen geri kazanırsınız. Ancak, egzersiz öncesi, sırasında ve sonrasında bir şeyler içmeyi hiçbir zaman ihmal etmeyin.

Terlemenin kalori yakmayı artırmadığının açıklığa kavuşturulması önemlidir, bu nedenle antrenman sırasında çok terlerseniz bir damla bile terlemeyen kişiden daha az yağ yakmış olabilirsiniz.

Öyleyse neden egzersiz sizi inceltir?

Aerobik aktivite veya egzersiz yapmak, kilo vermenizi sağlar; ancak bu egzersiz yaptığınızda ne kadar terlemenizden dolayı değildir.

Peki bu kilo kaybı nereden geliyor?

Yaptığınız egzersizin yoğunluğundan. Örneğin, 30 dakikalık koşma, giysinizin ter ile ne kadar ıslandığından bağımsız olarak 300 kalori yakıyor.

Vücudunuzun ısısını sabit tutmak için terlediğini unutmayın. Terlemenin işlevi budur, bikinide iyi görünmek için kilo vermenize yardımcı olmaz.

Zayıflama terleme kadar basit olsaydı yapmanız gereken tek şey, fırının önünde oturmak, saunaya gitmek veya gün ortasında güneşin altında yatmak olurdu. Fakat bu işe yaramıyor.

Hangi egzersizler yağ yakar?

Zayıflamakla eşdeğer terleme efsanesini artık yalanladık. Kilo vermek istiyorsanız, yüksek veya orta şiddette egzersizi seçmeniz gerektiğini de söyledik. Bunun ne tür bir egzersiz olduğunu bilmek istediğinizden eminiz!

Gelin bir bakalım:

 • Aerobik egzersizi
 • Hafif bir yürüyüş
 • Koşu yapmak
 • Kayak yapma
 • Yüzme
 • Bisiklete binmek
 • Dans
 • Boks
 • Dövüş sanatları

Bu faaliyetlerden herhangi birini yaptığınızda, kaslarınız yağ rezervlerinden enerji alır, dolayısıyla bunları azaltır. Doğru bir diyetle birlikte, aradığınız sonuçları elde etmenize yardımcı olurlar.

Unutmayın: ne kadar terlediğiniz değil ne kadar çok çalıştığınız önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hendricks AJ., Vaughn AR., Clark AK., Yosipovitch G., et al., Sweat mechanisms and dysfunctions in atopic dermatitis. J Dermatol Sci, 2018. 89 (2): 105-111.
 • Hodge BD., Sanvictores T., Brodell RT., Anatomy, skin sweat glands. StatPearls, 2020.
 • Takahagi S., Tanaka A., Hide M., Sweat allergy. Allergol Int, 2018. 67 (4): 435-441.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.