Tiroid Bezi Problemlerinin 10 Belirtisi

Tiroid problemleri ile ilgili semptomları erken teşhis edebilmek, bu problemlerle savaşabilmek ve komplikasyonların önüne geçebilmek açısından oldukça önemlidir.
Tiroid Bezi Problemlerinin 10 Belirtisi
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tiroid, vücut metabolizmasını düzenleyen bir bezdir. Vücudun, hangi oranda kalori yakacağını, kalp atış hızının ne olacağını belirler, hormonal dengenin sağlanmasından sorumludur. Yetişkin insanlar tiroid bezi problemlerinin belirtilerinden sıklıkla yakınmaktadırlar; bu da onları fiziksel ve duygusal birçok düzensizlik ile uğraşmak durumunda bırakmaktadır.

Tiroid Bezi Problemlerinin 10 Belirtisi

En yaygın görülen üç tiroid bezi problemlerinin (hipotiroidizm, hipertiroidi ve tiroid) nodülleridir. Bu problemler vücudu farklı açılardan etkileseler de bazı semptomları ortaktır ve bu sayede bizler de vücutlarımızda bir şeylerin ters gittiği konusunda uyarılmış oluruz. Bugünkü yazımızda herkesin bilmesi gereken, tiroid bezi problemlerinin en yaygın görülen on belirtisinden söz edeceğiz.

Yorgunluk ve Halsizlik

8-10 saatlik uykunun ardından dahi kendinizi yorgun hissediyor ve biraz daha uyuma ihtiyacı duyuyorsanız veya kısa zaman sonra bir şekerleme ihtiyacı daha hissediyorsanız, tiroidinizdeki hormonların üretimi ile ilgili problem (hipotiroidizm) yaşıyor olma ihtimaliniz yüksektir.

Tiroid, enerji seviyeleri üzerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır; bu sebeple yorgunluk bir şeylerin yanlış gittiğinin göstergesi olabilir.

Kilo Değişimleri

baskül ve mezura

Tiroid bezi, vücudun kalori yakma mekanizması olan metabolizmanın hızını belirlemekten sorumludur. Kilo ile ilgili ani bir artış söz konusu olduğunda bu, tiroid bezinin yeterli hormon üretmediği durumda karşılaşılan bir rahatsızlık olan hipotiroidizmin bir belirtisi olabilir. Aynı şekilde ani kilo düşüşleri de hipertiroidi olarak bilinen ve tiroid bezinin fazla hormon üretmesinden kaynaklı ortaya çıkan rahatsızlığın bir belirtisi olabilmektedir.

Ruh Hali Problemleri

Tiroid problemlerinden kaynaklanan hormonal düzensizlikler, sizi duygusal olarak da etkileyebilir. Eğer ani anksiyete, depresyon, açıklanamayan ruh hali değişiklikleri veya acı hissi duyumsuyorsanız; vücudunuz size, tiroidiniz ile ilgili bir şeylerin yanlış gittiği mesajını vermeye çalışıyor olabilir.

Vücut Ağrıları

boyun ağrısı

Kaslarda, eklemlerde veya tendonlarda hissedilen ani ağrılar, tiroid bezinin hormon üretimi ile ilgili bir problem yaşadığına işaret ediyor olabilir.

Üreme ile ilgili Zorluklar

Tiroid problemlerine eşlik eden hormonal dengesizlikler, hamile kalma ile ilgili komplikasyonlara, menstrual periyoddaki değişimlere ve cinsel isteğin azalmasına sebep olabilir.

Sürekli Üşüme Hissi

Tiroid bezi, vücut ısısını düzenleyicidir ve vücudu sıcak tutmakla sorumludur. Sık üşüyen eller, ayaklar ve vücut, tiroid bezi ve metabolizma ile ilgili zorluklara işaret ediyor olabilir.

Cilt, Saç ve Tırnaklarda Değişimler

kırık tırnaklar

Kuru cilt, saç kaybı ve kolay kırılan tırnaklar, hipotirodizmin yaygın görülen belirtilerindendir. Bu semptomların şiddeti kademeli olarak artar ve kronik hale gelmesinin engellenebilmesi için tedavi gerekir.

Kabızlık

Tiroiddeki hormonal aktivitenin azalması vücudun geri kalanını da etkiler ve organların fonksiyonlarını gerçekleştirebilmelerini zorlaştırır. Tiroid problemleri atıkların sindirim sisteminden atılmasında zorluk yarattığı gibi, besinlerin yeterli miktarda emilememesine de sebep olabilmektedir. Bu durumların sonucunda kabızlık yaşanabilir.

Bilişsel Sorunlar

iş stresi olan kadın

Tiroid problemleri sık sık hafıza ile ilgili zayıflıklara ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bunun sebebi, tiroid hormonlarının salgılanmasındaki azalmanın vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olmasıdır.

Ses ve Boğaz

Tiroid ile ilgili bir problem varsa, bu bez iltihaplanabilir ya da şişebilir. Bu olduğunda, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kırıklık, boyun ve çevresinde şişkinlik ve benzeri semptomlarla karşılaşılır.

Bu Uyarılar Karşısında Ne Yapabilirsiniz?

tiroide bakan doktor

Yaşanan durumların çoğunda, tiroid problemleri ancak ilerlemiş aşamalarda tespit edilmektedir çünkü erken evrelerdeki semptomlar genellikle başka rahatsızlıklarla karıştırılır. Bu bağlamda erken teşhis için bu semptomları bilmek oldukça önemlidir. Muhtemel bir tiroid problemini görmezden gelmek, ileride kontrol etmesi zor daha büyük sağlık problemlerine yol açabilir.

Eğer tiroid problemlerine dair uyarı belirtilerini yaşıyorsanız, tıbbi test ve teşhis için doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Ayrıca eğer ailenizde bir tiroid rahatsızlığı geçmişi varsa, düzenli kontrollerden daha sık geçmeli ve tiroidinizin düzgün çalıştığından emin olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Andrade, M. G. G., Caldas, A. V. M., & Pin, Á. L. P. (2023). Enfermedad tiroidea subclínica y su relación con los trastornos menstruales. Revista Científica Arbitrada Multidisciplinaria PENTACIENCIAS-ISSN 2806-5794.5(1), 348-358.
 • Araujo, Maryory, et al. (2018). Depresión en pacientes con hipotiroidismo y su asociación con el estado nutricional. Revista Venezolana de Endocrinología y Metabolismo 16.2 (2018): 97-108.
 • Benítez González, Yoandra. (2015). Tratamiento de la constipación, adecuado manejo en el adulto mayor. Correo Científico Médico19(2), 323-325. Recuperado en 10 de abril de 2023, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1560-43812015000200016&lng=es&tlng=pt.
 • Berta, E., Lengyel, I., Halmi, S., Zrínyi, M., Erdei, A., Harangi, M., Páll, D., Nagy, E. V., & Bodor, M. (2019). Hypertension in Thyroid Disorders. Frontiers in Endocrinology10. https://doi.org/10.3389/fendo.2019.00482
 • Buey, G. Gutiérrez, and J. C. Galofré. “Protocolo del manejo de la disfunción tiroidea en el paciente anciano.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.13 (2016): 763-767.
 • Busnelli, V. (2022). ¿Es estrés o tu tiroides?: Cómo detectar los problemas de la glándula que dirige tu orquesta hormonal. Editorial El Ateneo.
 • de la Rosa Camejo, G., Chacón, Y. J. A., Alfonseca, A. A. C., Suárez, M. B., & Pérez, Y. M. (2020). Las alteraciones neurológicas en pacientes con hipotiroidismo. Revista científica estudiantil 2 de Diciembre3(1 (2020)), 32. https://revdosdic.sld.cu/index.php/revdosdic/article/view/32
 • Dunn, D., & Turner, C. (2016). Hypothyroidism in women. Nursing for Women’s Health20(1), 93–98. https://doi.org/10.1016/j.nwh.2015.12.002
 • Hernández, M., & Antonio, J. (2019). Ecografía del bocio y las enfermedades difusas que afectan al tiroides. Universidad Internacional de Andalucía.
 • Kuś, A., Kjaergaard, A. D., Marouli, E., Del Greco M, F., Sterenborg, R. B. T. M., Chaker, L., Peeters, R. P., Bednarczuk, T., Åsvold, B. O., Burgess, S., Deloukas, P., Teumer, A., Ellervik, C., & Medici, M. (2021). Thyroid function and mood disorders: A Mendelian randomization study. Thyroid: Official Journal of the American Thyroid Association31(8), 1171–1181. https://doi.org/10.1089/thy.2020.0884
 • García Andrade, M. G., Mendoza Caldas, A. V., & Pin Pin, Ángel L. (2023). Enfermedad tiroidea subclínica y su relación con los trastornos menstruales . Revista Científica Arbitrada Multidisciplinaria PENTACIENCIAS – ISSN 2806-5794.5(1), 348–358. Recuperado a partir de https://www.editorialalema.org/index.php/pentaciencias/article/view/451
 • Gutiérrez Buey, G., & Galofré, J. C. (2016). Protocolo del manejo de la disfunción tiroidea en el paciente anciano. Medicine12(13), 763–767. https://doi.org/10.1016/j.med.2016.06.007
 • MedlinePlus. (s.f.). Enfermedades de la tiroides. Consultado en línea el 10 de abril de 2023. https://medlineplus.gov/spanish/thyroiddiseases.html
 • Mora, Silvia Lorena, and Carmen Patricia Villamil Mora. “Problemas frecuentes de tiroides.” (2015).
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. (s.f.). Pruebas de la tiroides. Consultado el 10 de abril de 2023. https://www.niddk.nih.gov/health-information/informacion-de-la-salud/pruebas-diagnosticas/pruebas-tiroides
 • Office of Women’s Health. (s.f.). Enfermedad de la tiroides. Departamento de Salud y Servicios Humanos de los Estados Unidos. Consultado el 10 de abril de 2023. https://espanol.womenshealth.gov/a-z-topics/thyroid-disease
 • Pueyo, M. N., Melón, J. A., Gimeno, M. C. G., Hernández, I. L. M., Almunia, D. C., Alonso, S. L., Doste, G. C., Jiménez, M. J., & Otero, E. B. (2021). Relación entre disfunción tiroidea y fertilidad. European journal of health research7(1), 6. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7815827
 • Radu, L., Groppa, L., & Vudu, L. (2016). Musculoskeletal impairment in prymary hypothyroidism. Revista Medico-Chirurgicala a Societatii de Medici Si Naturalisti Din Iasi120(2), 244–251. https://revmedchir.ro/index.php/revmedchir/article/view/245
 • Ríos-Prego, M., Anibarro, L., & Sánchez-Sobrino, P. (2019). Relationship between thyroid dysfunction and body weight: a not so evident paradigm. International Journal of General Medicine12, 299–304. https://doi.org/10.2147/IJGM.S206983
 • Rivera, G. L., Adum, I. G., Rodríguez, M. F., & Mariani, R. (2017). Síndrome de Hoffman: reporte de un caso de miopatía tiroidea. Medicina21(2), 95–99. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=8290119
 • Sherman, S., Tzur Bitan, D., Kridin, K., Pavlovsky, L., Hodak, E., & Cohen, A. D. (2021). Hidradenitis suppurativa is associated with hypothyroidism and hyperthyroidism: a large-scale population-based study. International Journal of Dermatology60(3), 321–326. https://doi.org/10.1111/ijd.15319
 • Silva, T. S., Faro, G. B. de A., Cortes, M. G. B., & Rego, V. R. P. de A. (2020). Primary hypothyroidism with exuberant dermatological manifestations. Anais Brasileiros de Dermatologia95(6), 721–723. https://doi.org/10.1016/j.abd.2019.07.010
 • Taylor, P. N., Albrecht, D., Scholz, A., Gutierrez-Buey, G., Lazarus, J. H., Dayan, C. M., & Okosieme, O. E. (2018). Global epidemiology of hyperthyroidism and hypothyroidism. Nature Reviews Endocrinology14(5), 301-316.
 • Velandia-Rátiva, A. N., Zarta-Rengifo, L. V., Guerrero-Peña, J. D., Rangel-Castellanos, K. T., Vargas-Rodríguez, L. J., & Rozo-Ortiz, E. J. (2022). Alteraciones cardíacas en los pacientes con enfermedad tiroidea. Revista colombiana de cardiologia29(1), 85–93. https://doi.org/10.24875/rccar.m22000122
 • Wémeau, J.-L., Bauters, C., do Cao, C., Ladsous, M., & Proust, E. (2022). Bocio. EMC – Tratado de Medicina26(3), 1–7. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(22)46831-0
 • Women’s International Pharmacy. (2017). Hipotiroidismo. Consultado el 10 de abril de 2023. https://www.womensinternational.com/blog/portfolio-items/hipotiroidismo/#:~:text=Si%20la%20temperatura%20est%C3%A1%20entre,(hipertiroidismo)%20o%20una%20infecci%C3%B3n.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.