Tiroide Bağlı Saç Kaybını Önlemek İçin Yapılabilecek 8 Şey

Tiroid sorununuz varsa saçlarınız hassaslaşır ve kırılganlaşır. Saçlarınızı içeriden beslemeli ve stresten uzak durmalısınız. Çünkü stres, tiroidle ilgili belirtilerin kötüleşmesine yol açabilir. 
Tiroide Bağlı Saç Kaybını Önlemek İçin Yapılabilecek 8 Şey
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tiroid bezlerine bağlı sorunlar vücutta değişikliklerin olmasına yol açabilir. Saçlarınız da bu değişikliklerden etkilenebilir. Saç köklerinin uzama döngüleri bozulabilir ve sonuçta saç kaybı gibi endişe verici bir problem ortaya çıkabilir. Peki, tiroide bağlı saç kaybını önlemek için neler yapılabilir?

Birçok insan bunu göz ardı etse de, tiroid hormonunun aktivitesiyle saç sağlığı arasında bir bağ vardır. 

Tiroidin saçları uyardığını, sebase bezlerinin işlevini düzenlediğini ve sebum üretimine katkıda bulunduğunu bilmekte fayda var.

Bu yüzden, tiroid bezinde oluşacak herhangi bir dengesizliğin, engellenmesi oldukça güç kronik saç kaybına neden olabileceği söylenebilir.

Hipotiroidizm ve hipertiroidizm sorunu olan hastaların saçları hassas, kuru ve kırılgandır.

Neyse ki, tiroide bağlı saç kaybını önlemek, saçlarınızı güçlendirmek ve daha iyi görünmelerini sağlamak için uygulayabileceğiniz birçok tedavi yöntemi ve öneri mevcuttur.  Şimdi size en yaygın 8 yöntemden bahsedeceğiz. Bunları denemekten çekinmeyin.

Haydi bir göz atalım!

Tiroide bağlı saç kaybını önlemek için neler yapılabilir?

1. Bir laboratuvar testi talep edin

doktor hasta iletişim
Saç kaybınızın tiroidle ilgili bir problemden kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuza görünün ve ondan bir test yapmasını isteyin.

Böylece tiroid bezinizin ne durumda olduğunu ve sizi nasıl etkileyeceğini daha iyi anlayabilirsiniz. 

Tiroid hormonlarıyla ilgili sorun yaşadığınızda saç kaybının yanı sıra başka belirtiler ve sağlık problemleriyla karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

2. Tiroid hormonu takviyelerini doğru miktarda alın

Ne tür bir tiroid probleminiz olduğunu öğrendikten sonra tiroid hormonu takviyesi almanız önerilmiş olabilir. Bunun amacı belirtileri kontrol altına almaktır.

Tıbbi gözlem altında bir doktor tarafından tavsiye edilmiş olması önemlidir. Çünkü takviyenin dozu vücudunuzun ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır.

3. Beslenme biçiminizi iyileştirin

çeşitli yiyecekler
Beslenme biçiminizde değişiklik yapmanız için sağlık problemleri yaşamanıza gerek yok. Yine de tiroid problemi olan hastaların gerekli değişiklikleri bir an önce yapmaları gerekir.

Çünkü kontrol altına alınmayan hormonlar, vücudun yüksek kaliteli besin maddelerini emmesini engellerler. Bu yüzden dengeli ve bütüncül bir diyet uygulamak önemlidir.

Enflamasyona sebep olan, toksik özellik taşıyan yiyecekler tiroid problemlerinin belirtilerini daha da kötüleştirirler. Bu yüzden tüketilmemeleri idealdir.

Örneğin, süt ve süt ürünlerinden, glutenden ve genetiğiyle oynanmış gıdalardan (mısır, soya fasülyesi ve bazı sebzeler) uzak durmalısınız.

Bunların yerine aşağıda belirttiğimiz maddeleri içeren gıdaları tüketebilirsiniz:

 • İyot
 • Selenyum
 • Çinko
 • Demir
 • A, B, ve D vitaminleri

4. Kolajen içeren yiyecekler tüketin

Kolajen amino asitler ve glutamin açısından zengin bir proteindir. Bu besin maddeleri saçları güçlendirir ve onlara esneklik kazandırır. Saçların sağlığını koruyabilmek için esneklik gerekli bir unsurdur.

Vücudunuz bu maddeyi kendi başına üretebilir. Ancak harici kaynaklardan da alabiliriz. Çünkü yaşlandıkça ürettiğimiz kolajen miktarı azalır.

Kolajen tüketmek kemiklerimiz ve eklemlerimiz için de faydalıdır. Böylece kronik hastalıklara yakalanma riskimiz azalır.

Kolajen içeren bazı yiyecekler şunlardır:

 • Jelatin
 • Kırmızı meyveler
 • Turunçgiller
 • Yumurta beyazı
 • Baklagiller
 • Deniz ürünleri

5. Isı yayan cihazları kullanmaktan kaçının

fön çekilen saç
Saçları kıvırmak, fön yapmak ve düzleştirmek için kullanılan aletler sağlıklı saçların en büyük düşmanları arasındadır; özellikle de saçlar tiroidle ilgili sorunlar yüzünden sağlığını yitirmişse.

Isı yayan bu aletler saçın yapısını etkiler, gücünü azaltır ve bu yüzden kırılıp dökülmelerine sebep olur. 

6. Su tüketiminizi artırın

Su tüketmek sadece vücudun en önemli sistemlerinin işleyişine destek olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı saçlara kavuşmamıza da yardımcı olur. 

Tiroide bağlı saç kaybını önlemek için günde 6 – 8 bardak arası su tüketin. Su tüketmek kuru saç derisinden korunmanıza ve kan dolaşımınızı iyileştirmeye de yardımcı olur.

7. Şampuanınıza jelatin ekleyin

jelatin
Tatlandırılmamış jelatinin içindeki proteinler ve kolajen saçların bakımı ve güçlenmesi için çok önemlidir.

Diğer ticari ürünlerin aksine, bunun herhangi bir yan etkisi yoktur ve pahalıya mal olmaz. Düzenli jelatin kullanımı saç dökülmesini ve tiroid dengesizliği kaynaklı diğer problemlerin oluşmasını önler.

Tiroide bağlı saç kaybını önlemek için doğal bir şampuanın içine yarım paket jelatin tozu ekleyebilirsiniz.

8. Stresten uzak durun

Stres, tiroid belirtilerini ve saç kaybını olumsuz yönde etkiler. Ruh halinin sağlık üzerinde etkileri olduğu ve saç dökülmesinin sebeplerinden biri olabileceği kanıtlanmıştır.

Unutmayın; tiroid probleminiz varsa, doktorunuz tarafından size önerilen tıbbi tedavileri takip etmeli ve düzenli olarak kontrole gitmelisiniz. 

Bu makalede bahsettiğimiz önerileri deneyin ve saçlarınıza daha iyi bakmayı ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jackson, AJ, y Price, VH (2013, enero). Cómo diagnosticar la pérdida del cabello. Clínicas dermatológicashttps://doi.org/10.1016/j.det.2012.08.007
 • Momčilović, B., Prejac, J., Višnjević, V., Skalnaya, M., Mimica, N., Drmić, S., y Skalny, AV (2014). Yodo capilar para la evaluación del estado del yodo humano. Tiroides24(6), 1018-1026. https://doi.org/10.1089/thy.2012.0499
 • Tanimura, S., Tadokoro, Y., Inomata, K., Binh, NT, Nishie, W., Yamazaki, S.,… Nishimura, EK (2011). Las células madre del folículo piloso proporcionan un nicho funcional para las células madre de melanocitos. Cell Stem Cell8(2), 177–187. https://doi.org/10.1016/j.stem.2010.11.029

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.