Topuk Dikeni Belirtilerini Rahatlatın

Ayaklarınız sizi bütün gün boyunca taşıdığı için ekstra kilolarınız topuk dikeni için can sıkıcı olabilir. Ayaklarınızı daha fazla hasardan nasıl koruyabileceğinizi bu yazımızda öğrenin.
Topuk Dikeni Belirtilerini Rahatlatın

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Ayağınızdaki deriniz kalındır ve kas ile kaplıdır, bu da topuktan tırnağa kadar korunmasını sağlar; tabanınız yürürken ve koşarken, hatta sert zeminlerde yapılan fiziksel aktivitelere karşı ayağınızı koruyan yaşamsal bir bölgedir. Bu kadar sık kullanılan bir bölge olduğu için, iltihap ve kasılmalar çok yaygındır, buna da topuk dikeni denmektedir.

Topuk dikeni belirtileri

Bu rahatsızlığın belirtileri:

  • Topukta veya tabanda oluşan ağrı dayanılmaz bir hale gelebilir. Bu bütün gün boyunca sürebilir fakat dinlenildiği zaman rahatlamaktadır.
  • Bu ağrı genellikle ayakların topuk kısmında daha çok görülür.
  • Topuğun şişmesi veya iltihaplanması muhtemeldir.

Günlük aktiviteleriniz bu acı yüzünden zarar görebilir, düzeniniz bozulabilir.

Rahatlatmak için öneriler

buz küpleri

En bilinen tedavi yöntemi iltihaplı bölgeye buz uygulamaktır. 15 dakika boyunca buzu rahatsız olan bölgeye koyarsanız, iltihap ve acı azalabilir. Eğer durumunuz çok ileri seviyedeyse bu kompresi günde 5-6 kez yapmanızı öneriyoruz.

Bu durumdaki ağrı genellikle günün ilk saatlerinde görülür. Ayak baş parmağına odaklanılarak yapılan ayak masajlarını öneriyoruz, bu da ayak kaslarının rahatlamasına yardımcı olur ve acıyı azaltır. Top gibi yuvarlak bir cisim kullanarak ayak tabanınıza masaj yapabilir, ayağınızı canlandırarak acınızı azaltabilirsiniz.

Diğer bir yandan, eğer uzun ömürlü bir tedavi istiyorsanız, ayakkabılarınıza ayağınızı destekleyen kalın bir tabanlık yerleştirmelisiniz. Ayağınızı destekleyen ve topuklarınızı koruyan özel tabanlıkları satın alabilirsiniz. Eğer ulaşabiliyorsanız, ortopedik destek kullanmalısınız.

Durumu önlemek

ayak tabanı

Eğer bu durumu ve acıyı yaşadıysanız ya da durum görülmeye başladıysa, bunun kötüleşmesini engellemek için veya henüz oluşmadan durumu önlemek için yapabileceğiniz şeyler de var.

  • Ayağınızdaki basıncı azaltmak için fazla kilolarınızdan kurtulun.
  • Mümkün olduğunca, çıplak ayakla, ince tabanlı veya desteksiz ayakkabılarla uzun süre ayakta kalmaktan ve yürümekten kaçının.
  • Ayaklarınıza en az efor uygulatacak egzersizleri seçmeye çalışın.
  • Koşarken, zıplarken, jogging yaparken sert zeminlerden kaçının, çim gibi daha yumuşak zeminler seçmeye çalışın.

Unutmamanız Gerekenler

Topuk dikeninin bir çok tedavi ve önleme yöntemleri olmasının yanında bir çok sebebi de olabilir. Sağlıklı kalmanızda ve dolu bir hayatı idame ettirebilmenizde ayaklarınızın çok büyük bir rolü vardır.

Son olarak, aktif kalmak ve beyninizin isteklerini acısız bir şekilde cevaplayabilmeniz için ayaklarınıza düzenli olarak bakım yapmanızı öneriyoruz. Vücudun her bölgesi bakım yapılmaya değerdir, özellikle de bir rahatsızlık veya acıya maruz kalmışsa.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kirkpatrick et al. 2017. The plantar calcaneal spur: a review of anatomy, histology, etiology and key associations. Journal of Anatomy: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joa.12607/full
  • E.K. Agyekum (June 2015). “Heel pain: A systematic review”. Chinese Journal of Traumatology. 18 (3): 164–169.
  • Küçükakkaş, O., Öz, B., & Koçyiğit, H. (2017). Ağrılı topuk dikeni olan hastalarda radial ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin farklı dozlarının etkinliği. Turkiye Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Dergisi. https://doi.org/10.5606/tftrd.2017.23590

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.