Tuzun 8 Kozmetik Kullanım Alanı

Tuzun selülitleri yok etmeye iyi geldiğini biliyor muydunuz? Tuz tüketmek nasıl selülite sebep oluyorsa, selülit üstüne tuz uygulamak da onları yok etmeye aynı derecede yardımcı olur.
Tuzun 8 Kozmetik Kullanım Alanı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tuz, sahip olduğu özellikleri ile sadece yemek dünyasında bilinen bir çeşni değildir, aynı zamanda estetik açıdan da kullanılır.  Tuzun çok sayıda kozmetik kullanım alanı da var ve bu, vücuda zarar vermeyen harika bir alternatif. Bu yazıda, tuzun sekiz kozmetik kullanım alanı hakkında bilgi vereceğiz.

Fazla tuz tüketmek farklı sağlık problemleriyle ilişkilendirilebilir, bu sebeple çoğu kişinin diyetinde sadece sınırlı miktarda tuz tüketilmesi önerilir.

Tuzun 8 Kozmetik Kullanım Alanı

1. Ölü hücreleri uzaklaştırır

ölü hücreleri uzaklaştırır

Ölü hücreleri uzaklaştırma işlemi çok özel bir cilt bakımıdır. Tuz, cildi ölü deri hücrelerinden ve güneş ya da kirliliğin sebep olduğu diğer lekelerden arındırmak için kullanılabilir.

Tuz, haşin ve sert kimyasallar içeren ticari pullanma önleyiciler yerine kullanabileceğiniz %100 doğal bir maddedir.

Talimatlar

  • Tuz ve bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Duşta uygulamak istediğiniz herhangi bir bölgenize uygulayın.

2. Dalgalı saç

Doğal dalgalar görünümünüzü değiştirir, sizi daha rahat gösterir. Bu dalgalara sahip olmak her zaman kolay değildir ve saçınızı şekillendirmek için neredeyse her zaman bir çeşit desteğe ihtiyacınız olur.

Tuzlu su çözümü, saçlarınıza dalgalı ve taze bir görünüm veren doğal bir sprey olabilir.

Talimatlar

  • Bir çorba kaşığı tuzu (10 gram) yarım bardak suda (100 mL) çözün ve saçlarınıza serpiştirin. Elinizle saçınıza dalga verin.

3. Kepekten kurtulmak

Kepek şu zamanların en yaygın saç derisi problemidir ve sinir bozucu olmasının yanı sıra çok da kötü görünür. Tuz, saç derinizi yenilemeye ve aynı zamanda ölü hücreleri yok etmeye yardımcı olur.

Talimatlar

  • Bol miktarda tuzu alıp tüm saç derinize uygulayın, ölü hücrelerden kurtulmak için dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.
  • 5 dakika bekletin ve sonra bol ılık su ile durulayın.

4. Diş beyazlatma

diş beyazlatma

Sarı diş lekelerini bir parça tuzla yok etmek mümkün. Tuz içeriği sayesinde dişlerinizi derinden temizlemeye ve kötü görünen sarı lekeleri yok etmeye yardımcı olur.

Talimatlar

  • 2 birim tuzla 1 birim karbonatı karıştırın ve dişlerinizi bu karışımla 3 dakika kadar fırçalayın.

5. Akneyle savaşır

Akne, cilt sağlığınızı ve bunla beraber özgüveninizi de etkileyen bir cilt problemidir. Tuzun doğal içeriği, cilt gözeneklerinizi temizlemeye ve yağ üretiminizi kısıtlamaya yarar.

Talimatlar

  • Bir miktar tuzu, su ya da yağ ile nemlendirin ve sivilce, beyaz nokta ya da siyah nokta olan problemli bölgeye direkt olarak uygulayın.

6. Tuzun kullanım alanı arasında tırnak bakımı da yer alır

Tuz, damarları büzme özelliği sayesinde, tüm güzelliğinizi ve tırnak sağlığınızı etkileyen o sarı ya da mat görüntüden kurtulmak için harika bir çözümdür.

Talimatlar

  • Bir çay kaşığı tuz ile bir çay kaşığı karbonat ve bir limonun suyunu karıştırın. Tırnaklarınızı hemen içine sokun ve birkaç dakika bekleyin. Bu işlemi düzenli bir şekilde tekrarlayın.

7. Tuz banyosu

tuzun kozmetik kullanım alanı

Tuzu banyoda kullanmak, iltihaplanmayı azaltmak ve tüm vücudu gevşetmek için mükemmeldir. Özel bir deniz tuzu kullanarak, yorgun kasları rahatlatıcı iyileştirici bir banyo hazırlayabilirsiniz.

İçeriğindeki yüksek miktardaki, magnezyum sülfat sayesinde tuz, iltihap karşıtı etki yaratır ve el ve ayaklardaki nasırlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Talimatlar

  • Bir bardak deniz tuzunu (240 gram) küvete ekleyin ve suya girip 20 dakika bekleyin. Bu süreyi geçirirseniz zarar verici bir etkiyle karşılaşabilirsiniz.

8. Tuzun kullanım alanı: selülitler

Portakal kabuğu görünümünden kurtulmak kolay değil, fakat bu bileşen o kadar ucuz ve kullanımı o kadar kolay ki, size yardımcı olacak.

Talimatlar

  • Tuz ve bir miktar hindistan cevizi yağını karıştırın. Selülitli bölgelere masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.