Uçuk İçin 5 Ev Reçetesi

Uçuk ile ilgili semptomları fark ettiğiniz ilk anda savaşmaya hazır olursunuz. Çünkü sonuçta, bu ilaçların neredeyse hepsi zaten evinizde vardır!
Uçuk İçin 5 Ev Reçetesi
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uçuk, önceden tahmin edilemeyen sinir bozucu bir rahatsızlıktır. Sağlık için ciddi bir risk oluşturmasa da, kötü görüntüsü kişiyi rahatsız edebilir.

Buna ek olarak, özellikle salgının başlangıcında, yemek yemenizi ya da rahatlıkla konuşmanızı engelleyen yanma ve acıya sebep olur.

Görünüşlerini  kötüleştiren krem ve merhemler kullanma ihtiyacını da eklediğiniz zaman, görünüşte önemsiz ve iyi huylu bir şeyin böylesine rahatsızlık verebilmesi çok anlaşılabilir bir durum haline gelir.

Buna ek olarak, uçukların kökenleri hakkında çok tartışma vardır. Maalesef, gerçek şu ki, bu hayatınız boyunca sahip olacağınız bir virüstür.

Bununla birlikte, bu devamlı olarak uçuklardan muzdarip olacağınız anlamına gelmez. Virüse hiçbir belirti göstermeden bile sahip olabilirsiniz. Bir kez ortaya çıkmaları halinde, hayatınız boyunca genellikle birden fazla uçuğa sahip olursunuz. Tetikleyiciler aşağıdakileri içerebilir:

 • Stres
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Ani sıcaklık değişimleri
 • Ateş

Bu gibi durumlarda, çoğu insan etkilenen bölgeye kimyasal merhemler uygular. Bununla birlikte, uçukları tedavi etmek için bazı ev reçetelerinden de yararlanabilirsiniz:

Uçuklar için en iyi ev reçeteleri

1. Yaraya sarımsak sürün

sarımsak ve ezmesi

Size garip gelebilir, fakat bu gerçekten çok mantıklı. Sarımsak, etkileyici antibiyotik ve antiviral  güçleri elinde bulundurur. Bu nedenle, uçuk kabarıklığının üzerine sarımsak sürmek oldukça etkileyici bir çözüm yoludur.

Eğer başta sızlarsa endişelenmeyiniz- uzun sürmeyecek ve siz göz zevkini bozan o uçuktan kurtulacaksınız.

2. Süt

Uçuklara tek yönlü uçuk virüsü sebep olur. Tetikleyicilerden biri dengesiz bir diyet olabilir. Yediğiniz yemek aracılığıyla iki temel aminoasit elde ettiğiniz gerçeğini aklınızda bulundurmalısınız: Lisin ve arjinin.

Arjinin virüsü besler ve yeniden harekete geçmesine sebep olurken, Lisin uçukların oluşumunu önleme eğilimindedir. Süt Lisin açısından zengindir, bu nedenle uçuk başlangıcını hafifletmek ve önlemek için oldukça etkilidir.

Ne yapmalısınız?

 • Sütün faydalarından yararlanmak için, bir parça pamuğu içine batırın, ve düzenli olarak uçuk yok oluncaya dek etkilenmiş alana uygulayın.
 • Kötü bir kokunun eşlik etmediğini göz önünde bulundurursak, bu kendinizi bir uçuktan kurtarmak için çok daha çekici bir yöntem olabilir.

Fakat, her ikisi de iyi birer çözüm yoludur.

3. Aloe vera

aloe vera

Aloe vera bitkisinden gelen jel, uçuğun kurumasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Arzulanan etkiye ulaşmak için, iki seçeneğiniz vardır. Aktarlardan aloe vera satın alabilir ve kulak temizleme pamuğu ile aloe verayı uygulayabilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer bitkiye evinizde zaten sahipseniz, tek yapmanız gereken yaprağı açmak ve jeli yaranın üzerinde yerleştirmektir. Bu basit teknik, vakit kaybetmeden, kimyasallar, kokular ya da acı olmadan uçuktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

4. Sofra tuzu ve su

Bu yöntem biraz daha fazla çaba gerektirir, fakat çok etkilidir. Bildiğiniz üzere, tuz iyileşme için oldukça önemlidir bu nedenle onu unutmayın! Ne yapmalısınız?

 • Islak parmağın ucuna bir tutam tuz alın.
 • Parmağınızı iki dakika boyunca yaranın üzerine yerleştirin.
 • Bir parça pamuğu sıcak tuzlu suda nemlendirin ve birkaç dakika boyunca dudağınızın üstüne bastırın.
 • Bu prosedürü yara iyileşene kadar tekrarlayın.

5. C ve E vitamini alımını artırın

çeşitli c vitamini meyveleri

Yukarıda anlattığımız çözümlerle iyi beslenmeyi birleştirmek sizin en iyi kozunuzdur. İyileşmeyi hızlandırmak  ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için, aşağıdakilerin tüketimini artırmalısınız:

Özel ürün dükkanlarından, direkt olarak dudağa uygulanabilen saf E vitamini satın alabilirsiniz. Fakat,uçukları önlemek için bol miktarda bu vitaminleri içeren bir diyet takibini öneriyoruz, özellikle de mevsim değişimi sırasında.

Bu basit ipuçlarıyla, bir uçuğu tedavi etmek, vücudunuz için çok daha az acı verici bir süreç olacaktır. Benzer biçimde, tedavinize başlamak için bir eczaneye gidene kadar beklemek zorunda değilsiniz.

Pratik olarak önerdiğimiz bütün reçeteler hali hazırda evinizde olduğu için, semptomları ilk fark ettiğiniz anda, uçukla savaşa başlamaya hazır olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Weber, N. D., Andersen, D. O., North, J. A., Murray, B. K., Lawson, L. D., & Hughes, B. G. (1992). In vitro virucidal effects of Allium sativum (garlic) extract and compounds. Planta Medica. https://doi.org/10.1055/s-2006-961504
 • Snoussi, M., Trabelsi, N., Dehmeni, A., Benzekri, R., Bouslama, L., Hajlaoui, B., … Papetti, A. (2016). Phytochemical analysis, antimicrobial and antioxidant activities of Allium roseum var. odoratissimum (Desf.) Coss extracts. Industrial Crops and Products. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2016.05.048
 • Das, S. (2011). Exploitation of antiviral activity of traditionally used medicinal plants. Journal of Antivirals and Antiretrovirals.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.