Üşüyen Eller: Bilmeniz Gereken Bazı Muhtemel Sebepler

Çoğu zaman, üşüyen eller, düşük kan akışının sonucudur. Bunu düzeltmek için, diyetinizi değiştirebilir veya eller için özel bazı egzersizler yapabilirsiniz.

Elleriniz adeta buz gibi soğuk. Hatta birine dokunduğunuzda, ne kadar da soğuk diye yakındığını duyuyorsunuz. Bu oldukça yaygın bir durum ve buna birçok şey sebep olabilir. Bizimle birlikte bu muhtemel sebeplere göz atmak ister misiniz? Haydi başlayalım!

Üşüyen Eller: Ciddi Bir Sebebi Olabilir mi?

eldiven

Bazen, herhangi bir uyarıcı olmaksızın, ellerinizin birden buz gibi olduğunu farkedersiniz. Kışları, sadece dışarıda değil içeride dahi eldiven giymek zorundasınızdır. Yazları bile, ellerinizin aşırı olmasa da, normalden daha soğuk olabildiklerini farkedersiniz. Ne zaman birine dokunsa hep aynı tepki ile karşılaşan insanlardan biri olabilirsiniz: Ellerin ne kadar da soğuk!

İlk olarak; üşüyen ellerin genellikle çok ciddi bir probleme işaret etmediklerini bilmelisiniz. Her insan, sıcağa ve soğuğa farklı cevap vermektedir ve bazı insanlar diğerlerine göre sıcağa ve soğuğa çok daha fazla duyarlıdırlar. Yani, bu normal bir durum olarak algılanabilir. Ancak, bu konu ile ilgili bilmeniz gereken birkaç önemli husus var; örneğin, sık sık üşüyen ellere aşırı bir yorgunluk da eşlik ediyorsa. Böyle bir durumda, sebebi öğrenebilmek için bir doktor ile görüşmeyi isteyebilirsiniz. Vücut ısısının düşmesi ve yorgunluk, kan akışı ile ilgili bir problemin işaretçisi olabilir. Bundan başka hangi sebepler olabilir, haydi göz atalım.

1.Üşüyen Eller: Hipotiroidizm?

Farklı makalelerde, hipotiroidizmden söz etmiştik. Belirli hormonların normalden daha düşük olması durumunda, tiroid bezindeki dengesizlik, metabolizmayı yavaşlatır. Bu durum, kilo alımına, deri ve saçta değişimlere ve kişinin soğuğa karşı daha duyarlı hale gelmesine sebep olur. Eller ve ayaklar dokunulduğunda hissedilebilecek şekilde daima soğuktur. Doktor, şikayetlerinizden yola çıkarak daha doğru bir teşhis koyabilir ve iyot seviyenizi hafifçe arttıracak özellikte bir beslenme diyeti tavsiye edebilir.

2.Üşüyen Eller: Raynaud Sendromu Olabilir mi?

Rahatsızlığın ismi sizi biraz korkutabilir ancak panik yapmayın. Çok ekstrem olmadıkça bu, çok ciddi bir rahatsızlık değildir. El ve ayak parmaklarındaki kılcal damarları etkileyen bir rahatsızlıktır. Isı hızlıca düştüğünde veya stresli ve gergin hissettiğinizde, bu damarlara olan baskı artar. Bu olduğunda oldukça kolay hissedilebilir, çünkü parmak uçları mavimsi bir renk alır ve karıncalanma hissi oluşur. Kan akışı geri geldiğinde, mavimsi kısım hızla kırmızıya döner ve karıncalanma hissi adeta ısınma gibi bir his yaratacak kadar artar. Reynaud sendromunun birçok derecesi vardır. Bazıları oldukça hafif, bazıları ise akut derecesindedir. Çok yaygın olan bir rahatsızlık değildir; yine de el ve ayak parmaklarınızda sürekli bir üşüme hissi varsa, bir doktor ile görüşmek en iyi fikir olabilir.

3.Üşüyen Eller: Muhtemel Anemi?

Zaman zaman üşüyen ellere sahip olmanızın en genel sebebi kansızlık, diğer adı ile anemidir ve sebebi vücut genelinde demir seviyesinin düşmesidir. Yorgunluk hissi, yoğun saç dökülmesi, kolay kırılan tırnaklar aneminin belirtileri olabilir. Ancak paniklemeyin çünkü basit bir kan testi bu rahatsızlığa sahip olup olmadığınızı belirleyebilir. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa da, doktorunuz en doğru tedavi yöntemini tavsiye edecektir.

4.Üşüyen Eller: Dolaşım Problemleri veya Kilonuz ile İlgili Meseleler?

Belki de sadece zayıfsınızdır. Vücut ısısının düşmesine, vücudunuzdaki yağ oranının düşük olması sebep oluyor olabilir ve bu da size normalden daha çok üşüyormuşsunuz hissi verebilir. Bu kesinlikle bir ihtimal. Diğer ihtimal ise; özellikle elleriniz uyuşuyor ve ellerinizi ovma veya kan akışını hızlandırmak amaçlı masaj yapma ihtiyacı duyuyorsanız, bu dolaşım ile ilgili bir problem olabilir. Normalde bu durumda, soğuk ellerin yanısıra ayaklarınızın da soğuk olduğunu hissedersiniz. Vücudun kan pompalarken uzakta kalan kısımlarında benzer problemleri yaşıyor olabilirsiniz.

Ellerinizin üşümesine, normalden daha fazla bir yorgunluk da eşlik ediyorsa, kesinlikle bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Muhtemelen çok ciddi bir sorun yoktur, ancak bu durumda yapılacak en doğru davranış, doktora görünmek, durumunuzu net olarak öğrenmek ve doktorun vereceği tavsiyelere uymak olacaktır. Asla kendi kendinize teşhis koyarak tedavi etmeye calışmayın. Bu riskli bir durum oluşturur ve asla bu riski almaya değmez.