Uyku Pozisyonu ve İlişkinin Durumu

Vücut dili çok çeşitli olsa da, partnerinizle uyku pozisyonunuz birbiriniz hakkında o anda nasıl hissettiğinizin göstergesi olabilir.

Eğer biraz düşünürseniz, partnerinizle kavga ettiğiniz bir zamanı ve bu kavganın ardından nasıl da sırt sırta dönüp uyuduğunuzu, ve uyku sırasında birbirinizden nasıl sakındığınızı hatırlayacaksınız. Aynı şekilde, romantik ve her şeyin yolunda gittiği günlerde birbirinize olabildiğince yakın sarmaşdolaş uyuduğunuzu hatırlarsınız. Bilişim ve dil uzmanları ve psikologlar, çiftlerin uyku pozisyonlarının ilişkilerinin bir yansıması olduğunu dile getiriyor. Vücut dili değişken olsa da, uyku pozisyonları düşündüğünüzden çok şey açıklayabilir. Partnerinizle uyuduğunuz pozisyonun ilişkiniz hakkında ne söylediğini bilmek ister misiniz?

Sırt sırta, dokunarak

yatak2

Bu pozisyonda uyuyan çiftler genelde kişisel alana saygı duyuyor ama aynı zamanda teması korumak istiyor. Bu çiftler birbirinden dinamik, farklı ve her iki kişi de bağımsız olarak yaşamlarına devam ederken sağlıklı ve düzenli bir ilişki içinde. Uzmanlara göre bu pozisyon kişilerin sürekli birbirinin varlığına ihtiyaç duymadıklarını ve birbirlerine güven duyduklarını gösteriyor. 

Sırt sırta, ayrı

yatak3

Bu pozisyon ilişkinin doğru gitmediğinin işareti. Bu durumda herkesin kendi özgürlüğünü yaşaması için biraz mesafe koymak gerekli. Herhangi bir temas olmaması bu kişilerin güçlü bir tartışma yaşadığını veya tamamen birbirinden bağımsız olmak istediğini gösteriyor olabilir. 

Bu durumda pozisyonu iyice inceleyin. Örneğin, eğer eller kapalı ve vücut gergin ise bu partnerinizin iletişime geçmek istemediğini gösterir. Hatta belki de partnerinin etrafında olmak tamamen dayanılmaz bir durum olabilir. Eğer vücut rahat ve ilişkide herhangi bir gerginlik yoksa, bir diğerine güven ve kişisel alana saygı anlamına gelebilir.

Yüz yüze, dokunmadan

yatak4

Bu pozisyon partnerinizi görmek veya samimiyet istediğinize işaret eder. Her iki kişi de özele saygı duyarken mesafe almak yerine bağlantıda kalmayı tercih ediyor. Genelde bu tür çiftler günlük problemlerini daha rahat çözerler.

Sarmaşdolaş

yatak5

Uzmanlar bu pozisyonun güçlü arzu ve şehvet içerdiği konusunda hemfikir. Çiftler ilişkinin ilk zamanlarında beraber uykuya dalarken veya samimiyet anlarının ardından bu şekilde uyurlar. Sarmaşdolaş uyumak güçlü cinsel arzuların göstergesidir, ama aynı zamanda bazı uzmanlara göre her zaman bu şekilde uyuyan çiftler arasında kıskançlık problemleri de yaşanıyor olabilir. 

Kaşıklama

yatak6

Uzmanlara göre sarılan kişi genelde diğerine rehberlik eder ve korur. Diğer kişi kendini güvende ve rahat hisseder, ve muhtemelen sarılma olmadığında uykuda kendini güvensiz hissedebilir. Bu pozisyon çiftler arasında mükemmel uyuma işaret eder. Ancak, bazen ilişkide bir derece güvensizliğe işaret edebilir.

Sarılma

yatak7

Vücut dili uzmanlarına göre bu sadakate, sevgiye ve ilgiye işaret eder. Genelde iyi bir ilişkinin ve harika bir cinsel hayatın kanıtıdır. Uzmanlara göre, başınızı eşinizin omzuna koyuyorsanız bu, çok güvenli bir ilişkiye sahipsiniz demek.

Ferah ve indirgenmiş

yatak8

Bu iyi bir pozisyon değil, çünkü uzmanlara göre çoğunluk alanı kaplayan kişi partnerine karşı duygusal yakınlık duymuyor demektir. Bu pozisyon ayrıca ilişkinin iyi bir noktada olmadığına işaret eder. Çünkü küçük alanda uyuyan kişinin kendine güveni düşükken, ve diğer kişi hala ilişkinin iyi gittiğine inanıyor olabilir.

Herkes kendi alanında, ama bacaklar temasta

yatak9

Bu pozisyon kişiler arasında sevgiye işaret eder, ama aynı zamanda ilişkide biraz daha ilgi alakaya ihtiyaç vardır. Uzmanlara göre bu aşk, tutku ve ilişki farklılıklarının kombinasyonudur. Bacaklar birbirine temaslı şekilde uyumak partnerinize ve ilişkinize duyduğunuz güvene işaret eder.

Umarız ki uyku pozisyonlarının ilişkiniz hakkında neler söylediğine dair makalemiz hoşunuza gitmiştir!