Uyku Pozisyonları ve İlişkinin Durumu

Vücut dili çok çeşitli olsa da, partnerinizle uyku pozisyonunuz birbiriniz hakkında o anda nasıl hissettiğinizin göstergesi olabilir.
Uyku Pozisyonları ve İlişkinin Durumu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Psikologlar, bilişim ve dil uzmanları, çiftlerin uyku pozisyonları ile ilişkilerinin arasında bir yansıma olduğunu dile getiriyor. Sizce de ilişkimizin durumu ve uyku pozisyonları arasında bir bağlantı var mı?

Biraz düşünürseniz, partnerinizle kavga ettiğiniz bir zamanı,bu kavganın ardından nasıl da sırt sırta dönüp uyuduğunuzu ve uyku sırasında birbirinizden nasıl sakındığınızı hatırlayacaksınız.

Aynı şekilde, romantik ve her şeyin yolunda gittiği günlerde birbirinize olabildiğince yakın ve sarmaş dolaş uyuduğunuzu da hatırlarsınız. Vücut dili değişken olsa da, uyku pozisyonları düşündüğünüzden çok şey açıklayabilir.

Partnerinizle uyuduğunuz pozisyonun ilişkiniz hakkında ne söylediğini bilmek ister misiniz? O halde uyku pozisyonları ve ilişkiler arasındaki bağlantıları öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Uyku Pozisyonunuz Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

Uyku Pozisyonları: Sırt sırta, dokunarak

sırt sırta dokunarak uyumak
  • Bu pozisyonda uyuyan çiftler genelde kişisel alana saygı duyuyor; ama aynı zamanda teması korumak istiyor demektir.
  • Bu çiftler birbirinden dinamik, farklı ve her iki kişi de bağımsız olarak yaşamlarına devam ederken sağlıklı ve düzenli bir ilişki içindedir.
  • Uzmanlara göre bu pozisyon kişilerin sürekli birbirinin varlığına ihtiyaç duymadıklarını ve birbirlerine güven duyduklarını gösteriyor.

Sırt sırta, ayrı

sırt sırta ayrı ayrı uyumak

Bu pozisyon ilişkinin doğru gitmediğinin işaretidir. Bu durumda herkesin kendi özgürlüğünü yaşaması için biraz mesafe koymak gereklidir. Herhangi bir temas olmaması bu kişilerin güçlü bir tartışma yaşadığını veya tamamen birbirinden bağımsız olmak istediğini gösteriyor olabilir.

  • Bu durumda pozisyonu iyice inceleyin. Örneğin, eğer eller kapalı ve vücut gergin ise bu partnerinizin iletişime geçmek istemediğini gösterir. Hatta belki de partnerinin etrafında olmak tamamen dayanılmaz bir durum olabilir.
  • Eğer vücut rahat ve ilişkide herhangi bir gerginlik yoksa, bir diğerine güven ve kişisel alana saygı anlamına gelebilir.

Yüz yüze, dokunmadan

yüz yüze dokunmadan uyumak

Bu pozisyon partnerinizi görmek veya samimiyet istediğinize işaret eder. Her iki kişi de özele saygı duyarken, mesafe almak yerine bağlantıda kalmayı tercih eder. Genelde bu tür çiftler günlük problemlerini daha rahat çözerler.

Sarmaş dolaş uyumak

yatak5

Uzmanlar bu pozisyonun güçlü arzu ve şehvet içerdiği konusunda hemfikirdir. Çiftler ilişkinin ilk zamanlarında beraber uykuya dalarken veya samimiyet anlarının ardından bu şekilde uyurlar.

Sarmaş dolaş uyumak güçlü cinsel arzuların göstergesidir; ama aynı zamanda bazı uzmanlara göre her zaman bu şekilde uyuyan çiftler arasında kıskançlık problemleri de yaşanıyor olabilir. 

Kaşık pozisyonu

kaşık pozisyonu

Uzmanlara göre sarılan kişi genelde diğerine rehberlik eder ve korur. Diğer kişi kendini güvende ve rahat hisseder ve muhtemelen sarılma olmadığında uykuda kendini güvensiz hissedebilir. Bu pozisyon çiftler arasında mükemmel uyuma işaret eder. Ancak bazen ilişkide bir derece güvensizliğe de işaret edebilir.

Sarılarak uyumak

sarılarak uyuma

Vücut dili uzmanlarına göre bu sadakate, sevgiye ve ilgiye işaret eder. Genelde iyi bir ilişkinin ve harika bir cinsel hayatın kanıtıdır. Uzmanlara göre, başınızı eşinizin omzuna koyuyorsanız bu, çok güvenli bir ilişkiye sahipsiniz demektir.

Yatağın büyük kısmını kaplayarak uyumak

yatağın büyük kısmını kaplayarak uyumak
  • Bu iyi bir pozisyon değildir; çünkü uzmanlara göre çoğunluk alanı kaplayan kişi partnerine karşı duygusal yakınlık duymuyor demektir.
  • Bu pozisyon ayrıca ilişkinin iyi bir noktada olmadığına işaret eder. Çünkü küçük alanda uyuyan kişinin kendine güveni düşükken, diğer kişi hala ilişkinin iyi gittiğine inanıyor olabilir.

Herkes kendi alanında, ama bacaklar temasta

farklı uyku pozisyonları

Bu pozisyon kişiler arasında sevgiye işaret eder; ama aynı zamanda ilişkide biraz daha ilgi alakaya ihtiyaç vardır. Uzmanlara göre bu aşk, tutku ve ilişki farklılıklarının kombinasyonudur. 

Bacaklar birbirine temaslı şekilde uyumak partnerinize ve ilişkinize duyduğunuz güvene işaret eder. Umarız ki uyku pozisyonları ile ilişkiniz arasında nasıl bir bağlantı olduğuna dair yazdığımız makalemiz hoşunuza gitmiştir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rebel, G. (2002). El lenguaje corporal: lo que expresan las actitudes, las posturas, los gestos y su interpretación. Edaf.
  • Sassenfeld, A. (2008). Lenguaje corporal e intencionalidad relacional. Gaceta de Psiquiatría Universitaria, 4(1), 83-92.
  • Wood, Patti. (2005). Success Signals: A Guide to Reading Body Language. Communication Dynamics.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.