Uyku Pozisyonunuz Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

Nasıl uyuduğunuzun, kişiliğiniz hakkında çok şey söyleyebileceğini biliyor muydunuz? Bu yazıda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Uyku Pozisyonunuz Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 08 Nisan, 2019

Hayaller ülkesine giderken kullandığınız ve alışmış olduğunuz bir pozisyonunuz var mı? Yattığınız zaman bilinçli olarak aldığınız pozisyondan bahsetmiyoruz. Daha ziyade derin uyku moduna geçtiğiniz zaman aldığınız uyku pozisyonu. Bu soru önemlidir, çünkü uyku pozisyonu sizin hakkınızda çok şey söylüyor. Hadi gelin, sizinkini bulalım!

Uyku Pozisyonu Sizin Hakkınızda Ne Söylüyor?

uyku pozisyonunuz sizin hakkınızda ne der

İnsanlar ile uyku arasındaki ilişkiyi araştıran bir çok çalışma var. Buna, insan uyurken zihni ve vücudu arasında neler olduğu da dahildir.

Bununla birlikte, profesör Chris Idzikowski zamanının büyük bir bölümünü uyku eğitimine adamıştır. Özellikle, uyku pozisyonunuzla kişiliğiniz arasındaki ilişkiyi incelemektedir.

Idzikowski insanların bu durumlarda kullandığı altı normal pozisyonu analiz etti. Bunların belli davranış biçimleriyle ilişkili olduğu üzerine çalışmaktadır.

Ona göre, insanlar uyanıkken beden diline dikkat eder. Bunu anlamak, bilinçsizce varsaydığımız pozisyonları incelemek için başka çalışmalar gerektirir.

Cenin pozisyonu

uyku pozisyonunuz sizin hakkınızda ne diyor

Idzikowski’nin bulgularına göre, insanların % 41’i bu konumda uyuyor. Cenin pozisyonu annemizin rahmindeki pozisyonumuzla aynıdır. Kadınların yarısından fazlası cenin pozisyonunda uyuyor.

Kollarını ve bacaklarını katlayarak yan taraflarında uyuyan kişiler aslında bilinçsizce korunmuş hissetmek istiyorlar.

Gerçek şu ki, bilinçli olarak dünyaya güçlü olduklarını ve kendilerine güvendiklerini gösterebilirler. Ancak, onlar gerçekten hassas ve savunmasız kişilerdir.

Öyleyse, gösterdikleri karakterin gücü kendilerini korumak için kullandıkları bir kalkan türüdür.

“Kütük” pozisyonu

İnsanların % 15’i kütük gibi uyur (lütfen alınmayın!). Bu pozisyon, bir taraftan bacaklarınızı uzatırken kollarınızı yanda tutarak gerçekleşir.

Bu uyku pozisyonu çok açık, sosyal insanlarla uyumlu görünüyor. Bu insanlar aynı zamanda liderler olma eğilimindedir. Bununla birlikte, aynı zamanda biraz dağınık olabilirler.

Hasret çeken pozisyon

siyah çarşafta uzanan kadın

İnsanların yüzde 13’ü bu pozisyonda uyuyor. Bu, yana dönüp bacakları uzatarak, kolları da yanlara açarak vücuda dik açı oluşturmak anlamına gelir.

Bu pozisyonda uyuyanlar, genellikle içe kapanık bir kişiliğe sahiptirler. Belli miktarda kurnazlık ve şüpheleri vardır. Bunlar, hayata bakışları daha eleştirel ve şüpheci olan insanlardır.

Asker pozisyonu

asker pozisyonu

Bu pozisyonun adı “asker” pozisyonudur çünkü uyuyan kişi vücudu dümdüz sırt üstü uzanmış iken kollarını asker gibi yanda tutar. Her şey çekingen ve içe dönük olan insanların bu pozisyonu aldığına işaret ediyor.

“Askerler” kendine kapalıdır ve genellikle fırtınalı durumlardan kaçarlar. Ayrıca rutin ve normlara bağlıdırlar. Ayrıca dürtüleri çok güçlüdür..

“Serbest düşüş” uyku pozisyonu sizin hakkınızda ne gibi ipuçları verir?

serbest düşüş

Bu pozisyon insanların % 7’sini oluşturuyor. Bunda uyuyan kişi yüz üstü yatıyor, kollarıyla bir yastığı kucaklıyor ve başını bir yana çeviriyor.

Böyle uykuya dalanlar, endişeli, sinirleri bozuk, enerjisi fazla olan insanlardır. Ayrıca, kişilik türleri eleştiri kabullenmekte güçlük çekme eğilimi gösterir.

Deniz yıldızı uyku pozisyonu sizin hakkınızda ne söylüyor?

Uyuyan insanların sadece % 5’i sırt üstünde ve kolları kafalarına doğru kaldırılmış şekilde uyuyor. Ayrıca genellikle bacaklarını bükerler.

“Deniz yıldızı” pozisyonu, fedakar insanlara karşılık gelir. Bu insanlar dinlemeye ve komşularına yardım etmeye açıktırlar.

Onlar hızlı bir şekilde arkadaş edinebilen bireylerdir. Ayrıca, bunlar dikkatin merkezi olmaktan kaçınan insanlardır. Ve toplantılar ile grupların arka planında durmayı tercih ederler. Bu pozisyonlardan herhangi biri size tanıdık geliyor mu? Sizinkini bulamadıysanız, aldatılmış hissetmeyeceğinizi umuyoruz.

Uykudayken herkesin kendine özgü özelliklere sahip olduğunu unutmamalısınız. Bazen insanlar aynı pozisyonda uyumazlar. Örneğin, ayaklarını yükselterek uyuyanlar kesinlikle önceden kestirilemeyen bir kişilik sahibiymiş gibi görünüyor.

Her neyse, Idzikowski’nin açıklamasına göre, insanların yalnızca yüzde 5’i her gece farklı bir pozisyon kullanıyor.

Ana resim © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    1. Idzikowski C. Sleep position and personality. Sleep Survey. 2003.
    2. Smith C. Sleep states and memory processes in humans: Procedural versus declarative memory systems. Sleep Medicine Reviews. 2001.
    3. Idzikowski C, Ebrahim IO. Sleep science. In: Forensic Psychiatry: Fundamentals and Clinical Practice. 2017.
    4. Finan PH, Goodin BR, Smith MT. The association of sleep and pain: An update and a path forward. Journal of Pain. 2013.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.