Uyku Stiliniz Kişiliğiniz Hakkında Ne Diyor?

Hangi şekilde uyuduğunuz kişiliğiniz, alışkanlıklarınız ve hatta endişeleriniz hakkında çok şey söyleyebilir. Pek çok farklı uyku stili vardır. Aşağıdaki makalede bunların her birinin anlamını keşfedin.

Uyku Pozisyonları: Hakkımızda Neler Söyler?

Bir kişinin nasıl uyuduğunu analiz ederek kişiliği hakkında pek çok şeyi görebilirsiniz. Bu tamamen bunu yapma fırsatınız olup olmadığına ve kişiliğiniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isteyip istemediğinize bağlı. Uyurken, vücudunuz bu dinlenmeden faydalanır, ayrıca zihniniz de kendini tamir eder ve tazeler. Pek çok uyku pozisyonu olsa da, bunlar 6 ana pozisyon şeklinde sınıflandırılmıştır (her birinin pek çok ufak varyasyonu vardır).

Uzun bir araştırmanın sonucunda uyku stili ve insanların kişiliği arasındaki ilişki net bir hal almıştır. Vücut dili hayatımızın bir parçasıdır ve uyurken de kendini gösterir. Ayrıca her pozisyonun sağlığınız açısından da etkileri var.

uyku-6

6 Uyku Pozisyonu

Cenin Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, yanınıza doğru ve kıvrılmış bir şekilde yattığınız, dizlerinizin göğsünüze doğru olduğu ve kollarınızın çapraz veya bacaklarınıza yakın konumlu olduğu bir pozisyondur. Adını bebeklerin anne karnındaki pozisyonuna benzemesinden alır. Bazen bir kol yastığın altında olabilir. Bu insanların yattıklarında aldıkları en sık görülen pozisyondur. Yukarıda anılan çalışmada, incelenen 1.000 kişiden %41’inin bu pozisyonu seçtiği görülmüştür. Bu pozisyonu seçen kadınların sayısı erkeklere göre iki misli olmuştur. Kişiliğe gelince, farklı çeşitler vardır. Örneğin, “yukarı kıvrık” şekilde uyumak duyarlılığın ve duyguların yanı sıra daha yoğun bir ilişki içerisinde olabilmeyi belirtir. Bu kişiler yeni birileriyle tanıştıklarında utangaç olabilirler, ama daha sonra rahatlarlar. Oldukça iyi, sevecen ve duygusal olarak incinmekten korkan insanlardır.

“Kütük” Pozisyonu

Bu pozisyonda yine yana yatarsınız, ama bacaklar birlikte ve düzdür, ayrıca sırt da düz bir pozisyondadır. Elleriniz genelde vücudunuzun yanlarında olur ve bir tanesi yastığın altında veya uzatılmış olabilir. Söz konusu araştırmadaki insanların sadece %15’i bu pozisyonu tercih etmiş. Bu şekilde uyuyan insanlar sınır tanımayan, sakin ve endişesiz insanlardır. Oldukça sosyaldirler, çoğu insanla iyi anlaşırlar ve kendilerini bir grubun içerisinde olduklarında gayet iyi hissederler. Başkalarına güvenirler, ancak oldukça masum bir karaktere sahiptirler.

uyku-5

“Melankoli” (Hasret Çekme) ya da “Konuşmacı” Pozisyonu

Ellerinizi önünüzde gerilidir ve bir tanesi yastık altında olabilir. Sırtınız diktir, ancak bacaklarınız hafif öne eğiktir. Araştırmaya katılanların %13’ü bu şekilde uyumuştur. Melankoli pozisyonunda uyuyan insanlar daha karmaşık bir kişiliğe sahiptir. Her ne kadar arkadaş canlısı ve açık sözlü olsalar da, aynı zamanda alaycı ve kuşkucu da olabilirler. Kararlarını sakin bir şekilde verirler, ancak verdiklerinde de çok inatçıdırlar ve onların akıllarını değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Buna rağmen çok iyi dost olabilirler.

Asker Pozisyonu

Bacaklar kalça veya omuz genişliğinde ayrıktır, kollar vücudun yanında gerilmiştir (neredeyse her seferinde vücutla temas içerisindedir) ve bu pozisyondaki kişi sırt üstü uyur. Sadece %8’in bu şekilde uyuduğu görülmüştür. Bu kişiler sessiz ve sakindir ve duygusal değildirler ve kendilerini fazla belli etmezler. “Sıradanlıktan” hoşlanmazlar ve çok yüksek hedefleri vardır. Sadıktırlar ve ailelerini ve sevdiklerini korurlar. Başkalarıyla olan bağlarını çok önemserler.

uyku-8

“Serbest Düşüş” ya da Yüzüstü Pozisyonu

Bu pozisyona bu ad uygun görülmüştür, çünkü kişinin cennetten düşmüş gibi bir hali vardır. Yüzükoyun bir pozisyondur ve baş bir kenara bakar. Bir veya her iki el yastığın altındadır ve başın yukarısındadır. İncelenen insanların %7’si bu şekilde uyumuştur. Kişiliğe gelince, bu insanlar çok yoğun, sosyal, cesur ve bütün bunlara rağmen aslında hassas insanlardır. Özgürlüğe çok önem verirler ve emir almayı sevmezler (aşk, iş, aile, toplum hayatının hiç birinde). Ayrıca yargılayıcı değildirler.

“Yıldız” / “Deniz Yıldızı” Pozisyonu

Bu pozisyon, yukarıdakinin tam tersidir çünkü kişi sırt üstü yatar ve kolları kısmen veya tamamen yastığın etrafındadır, bacaklarıysa yarı büküktür veya düzdür. Bu, incelenen insanların %5’inin sevdiği pozisyondur. “Yıldızların” kişiliği onları diğer insanlara göre daha iyi dinleyici kılar. İyi dostturlar ve her zaman başkalarına yardım etmeye hazırdırlar. Ancak, bu ister iş hayatında olsun, isterse aile içerisinde, çoğu zaman ilginin odağı olmayı tercih ederler.

Kişinin yana yattığı pozisyonlar (cenin, ağaç kütüğü ve melankoli) sayılan altı pozisyon arasından en sağlıklı olanlarıdır. Doktorlara göre, kalbinize ve diğer hayati organlarınıza baskı uygulamamak açısından yana doğru yatmalı. Biz özellikle sağınıza yatmanızı öneririz. Bazı kitaplar geceleyin diğer tarafa dönmeyi önerir. Böylece gecenin yarısında bir tarafınızda, geri kalanında diğer tarafınızda yatmış olursunuz ve böylece organlarınıza uyguladığınız baskı hem daha az, hem de dengeli olur.

Sırt üstü iki pozisyon (yıldız ve asker) gece uyumada zorluk çekmenize neden olabilir. Bu ayrıca horlama veya benzeri solunum sorunlarını tetikler. Bu pozisyonlar aynı zamanda asit reflüsüne neden olur. Son olarak, yüzükoyun tek pozisyon (serbest düşüş) sindirim açısından iyidir, ancak bazılarına göre bu hayati organlara çok fazla baskı uyguladığı için en az tercih edilmesi gerekendir.

Resimler Tony Alter, David Goehring, Betssssy, Joi Ito ve Timothy Krause izinleriyle kullanılmıştır.