Uyku Pozisyonunuz Kişiliğiniz Hakkında Ne Diyor?

Uyku Pozisyonunuz Kişiliğiniz Hakkında Ne Diyor?
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Uyku pozisyonunuz kişiliğiniz, alışkanlıklarınız ve hatta endişeleriniz hakkında çok şey söyleyebilir. Pek çok farklı uyku stili vardır. Aşağıdaki makalede bunların her birinin anlamını keşfedebilirsiniz.

Uyku Pozisyonunuz Hakkınızda Neler Söyler?

Bir kişinin nasıl uyuduğunu analiz ederek kişiliği hakkında pek çok şeyi görebilirsiniz. Tabi bunu yapmak için zaman ayırmanız gerekiyor.

Uyurken, vücudunuz bu dinlenmeden faydalanır. Ayrıca zihniniz de kendini tamir eder ve tazeler.

Pek çok uyku pozisyonu olsa da, bunlar 6 ana pozisyon şeklinde sınıflandırılmıştır (her birinin pek çok ufak varyasyonu vardır).

Uzun bir araştırmanın sonucunda uyku stili ve insanların kişiliği arasındaki ilişki netleşmiştir. Vücut dili hayatımızın bir parçasıdır ve uyurken de kendini gösterir. Ayrıca her pozisyonun sağlığınız açısından da etkileri var.

uyku

6 Uyku Pozisyonu

Cenin Pozisyonu

Bu uyku pozisyonu, adından da anlaşılacağı üzere dizlerinizi göğsünüze doğru çekip yan yattığınız pozisyondur. Adını bebeklerin anne karnındaki pozisyonuna benzemesinden alır.

Cenin pozisyonunda bazen bir kol yastığın altında olabilir. İnsanların aldıkları en yaygın uyku pozisyonudur.

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmada incelenen 1.000 kişiden %41’inin bu pozisyonu seçtiği görülmüştür. Bu pozisyonu seçen kadınların sayısı erkeklere göre iki kat fazladır.

Kişilik hakkında verdiği bilgiye gelince, farklı varyasyonların farklı anlamı vardır. Örneğin, “yukarı kıvrık” şekilde uyumak duyarlılığın ve duyguların yanı sıra daha yoğun bir ilişki içerisinde olabilmeyi belirtir.

Bu kişiler yeni birileriyle tanıştıklarında utangaç olabilirler, ama daha sonra rahatlarlar. Oldukça iyi, sevecen ve duygusal olarak incinmekten korkan insanlardır.

“Kütük” Pozisyonu

Bu pozisyonda yine yana yatarsınız, ama bacaklarınız birleşik ve düzdür, ayrıca sırt da düz bir pozisyondadır. Elleriniz genelde vücudunuzun yanlarında olur . Bir elinizi yastığın altına koyabilir veya uzatabilirsiniz.

Söz konusu araştırmadaki insanların sadece %15’i bu pozisyonu tercih etmiş. Bu şekilde uyuyan insanlar sınır tanımayan, sakin ve endişesiz insanlardır.

Oldukça sosyaldirler, çoğu insanla iyi anlaşırlar ve kendilerini bir grubun içerisinde olduklarında gayet iyi hissederler. Başkalarına güvenirler ve oldukça masum bir karaktere sahiptirler.

uyku pozisyonunuz ve karakteriniz

“Melankoli” (Hasret Çekme) ya da “Konuşmacı” Pozisyonu

Elleriniz önünüzde gerilidir ve bir tanesi yastık altında olabilir. Sırtınız diktir, ancak bacaklarınız hafif öne eğiktir.

Araştırmaya katılanların %13’ü bu şekilde uyumuştur. Uyku pozisyonunuz bu ise  karmaşık bir kişliğe sahip olabilirsiniz.

Bu pozisyonda uyuyan kişiler, her ne kadar arkadaş canlısı ve açık sözlü olsalar da alaycı ve kuşkucu da olabilirler.

Kararlarını sakin bir şekilde verirler, ancak aldıkları kararlarda çok inatçıdırlar ve fikirlerini değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Buna rağmen çok iyi dost olabilirler.

Asker Pozisyonu

Bacaklar kalça veya omuz genişliğinde ayrıdır, kollar vücudun yanında gerilmiştir (vücutla temas edecek şekildedir) ve bu pozisyondaki kişi sırt üstü uyur. Araştırmaya katılanların sadece %8’in bu şekilde uyuduğu görülmüştür.

Uyku pozisyonunuz buysa, muhtemelen sessiz ve sakin bir kişisiniz.

Buna ek olarak, asker pozisyonunda uyuyan kişiler çok duygusal olmaz ve kendilerini fazla öne çıkarmayı sevmezler.

“Sıradanlıktan” hoşlanmazlar ve çok yüksek hedefleri vardır. Sadıktırlar ve ailelerini ve sevdiklerini korurlar. Başkalarıyla olan bağlarını çok önemserler.

uyku pozisyonunuz

“Serbest Düşüş” ya da Yüzüstü Pozisyonu

Bu pozisyona bu ad uygun görülmüştür, çünkü kişinin cennetten düşmüş gibi bir hali vardır. Yüzükoyun bir pozisyondur ve baş bir kenara bakar.

Bir veya her iki el yastığın altındadır ve başın yukarısındadır. İncelenen insanların %7’si bu şekilde uyumuştur.

Bu insanlar çok yoğun, sosyal ve cesurdur. Bunun yanında hassas insanlardır. Özgürlüğe çok önem verirler ve emir almayı sevmezler. Ayrıca yargılayıcı değildirler.

“Yıldız” / “Deniz Yıldızı” Pozisyonu

Bu pozisyon, yukarıdakinin tam tersidir çünkü kişi sırt üstü yatar ve kolları kısmen veya tamamen yastığın etrafındadır, bacaklarıysa yarı büküktür veya düzdür.

Araştırmaya katılan insanların %5’inin en sevdiği pozisyondur. “Yıldız”  pozisyonunda uyuyan kişiler, diğer insanlara göre daha iyi birer dinleyicidir. İyi dostturlar ve her zaman başkalarına yardım etmeye hazırdırlar. Ancak çoğu zaman ilgi odağı olmayı tercih ederler.

Kişinin yana yattığı pozisyonlar (cenin, ağaç kütüğü ve melankoli) sayılan altı pozisyon arasından en sağlıklı olanlarıdır.

Doktorlara göre, kalbinize ve diğer hayati organlarınıza baskı uygulamamak açısından yana doğru yatmanız gerekiyor.

Biz özellikle sağınıza yatmanızı öneririz. Bazı kitaplar geceleyin diğer tarafa dönmeyi önerir. Böylece gecenin yarısında bir tarafınızda, geri kalanında diğer tarafınızda yatmış olursunuz ve organlarınıza uyguladığınız baskı hem daha az, hem de dengeli olur.

Sırt üstü iki pozisyon (yıldız ve asker) gece uyumada zorluk çekmenize neden olabilir. Bu ayrıca horlama veya benzeri solunum sorunlarını tetikler. Bu pozisyonlar aynı zamanda asit reflüsüne neden olur.

Son olarak, yüzükoyun tek pozisyon (serbest düşüş) sindirim açısından iyidir, ancak bazılarına göre bu hayati organlara çok fazla baskı uyguladığı için en az tercih edilmesi gereken pozisyondur.

Resimler Tony Alter, David Goehring, Betssssy, Joi Ito ve Timothy Krause izinleriyle kullanılmıştır


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Agargun, M. Y., Boysan, M., & Hanoglu, L. (2004). Sleeping position, dream emotions, and subjective sleep quality. Sleep and Hypnosis, 6(1), 8–13; texto completo
  • Beyers, J., Dieltjens, M., Kastoer, C., Opdebeeck, L., Boudewyns, A. N., De Volder, I. et al. (2018). Evaluation of a Trial Period With a Sleep Position Trainer in Patients With Positional Sleep Apnea. Journal of Clinical Sleep Medicine, 14(4), 575–583. https://doi.org/10.5664/jcsm.7048
  • de Koninck, J., Lorrain, D., & Gagnon, P. (1992). Sleep Positions and Position Shifts in Five Age Groups: An Ontogenetic Picture. Sleep, 15(2), 143–149. https://doi.org/10.1093/sleep/15.2.143; texto completo
  • Domino, G., & Bohn, S. A. (1980). Hypnagogic exploration: Sleep positions and personality. Journal of Clinical Psychology, 36(3), 760–762. https://doi.org/10.1002/1097-4679(198007)36:3<760::AID-JCLP2270360328>3.0.CO;2-H
  • Dunkell, S. (1977). Sleep positions. New York: William Morrow.
  • Marques, M., Genta, P. R., Sands, S. A., Azarbazin, A., de Melo, C., Taranto-Montemurro, L. et al. (2017). Effect of Sleeping Position on Upper Airway Patency in Obstructive Sleep Apnea Is Determined by the Pharyngeal Structure Causing Collapse. Sleep, 40(3), zsx005. https://doi.org/10.1093/sleep/zsx005
  • Skarpsno ES, Mork PJ, Nilsen TIL, Holtermann A. Sleep positions and nocturnal body movements based on free-living accelerometer recordings: association with demographics, lifestyle, and insomnia symptoms. Nat Sci Sleep. 2017 Nov 1;9:267-275. doi: 10.2147/NSS.S145777. PMID: 29138608; PMCID: PMC5677378.
  • Tetley M. Instinctive sleeping and resting postures: an anthropological and zoological approach to treatment of low back and joint pain. BMJ. 2000 Dec 23-30;321(7276):1616-8. doi: 10.1136/bmj.321.7276.1616. PMID: 11124203; PMCID: PMC1119282.
  • Yu, C. K.-C. (2012). The effect of sleep position on dream experiences. Dreaming, 22(3), 212–221. https://doi.org/10.1037/a0029255

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.