Yeterince Uyuyamayan Kişilere Yardımcı Olacak Öneriler

7 saatten az uyuyorsanız, beyniniz gün boyunca düzgün çalışmaz, bu nedenle vücudunuza yeterli dinlenmeyi nasıl sağlayacağını öğretmeniz gerekir.
Yeterince Uyuyamayan Kişilere Yardımcı Olacak Öneriler

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Yeterince uyuyamayan biriyseniz, bu durumun sağlığınızı nasıl etkileyeceğini ve alacağınız önlemleri öğrenmek için yazımıza göz atın!

Kronik uykusuzluğunuz ya da günde 7 saatten az bir uyku süreniz varsa, sağlığınız etkilenir.

Yeterince uyuyamayan kişilerin vücudunda ve beyninde zamanla bu eksikliğin etkileri fark edilir hâle gelir.

Sağlıklı ve yenileyici bir dinlenme için 7 ila 9 saat uyumalısınız. Açıkçası hepimizin farklı ihtiyaçları vardır ve bunlar çocuklar ve yetişkinler arasında farklılık göstermektedir.

Fakat en az 7 saat uyku almalıyız.

Uykunuz düzenli olarak 4 ila 6 saat arasında değişiyorsa (bu, ara sıra gerçekleşiyorsa uykusuzluk sayılmaz), rutini değiştirmenin ya da bir doktora danışmanın zamanı gelmiştir.

Günlük alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmanızı öneriyoruz. Yeterli uyku alma konusunda bir sorununuz olsun ya da olmasın, bu hepimiz için faydalı olabilir.

Bunları deneyin, hiçbir şey kaybetmeyecek ve daha fazla dinlenebileceksiniz!

Ayrıca bakınız: Huzurlu Bir Uyku İçin 5 Çay

Yeterince uyuyamayan kişiler için basit değişiklikler

Bu gerçekler garip gözükebilir: sağlıklı uykuyu en iyi anlayan kişiler astronotlardır.

 • Uzayda uzun süre yaşamak, 24 saatlik ritimlerini koruması için kişinin doğru rutinler geliştirmesi gerektiğine işaret eder.
 • Astronotlar bir uzay istasyonundan Dünya’yı mükemmel bir şekilde görebilirler ve dünyanın bir yarısında gün doğumunu izlerken diğerinde geceyi görürler.
 • Yerçekimi olmayan yalnız küçük küpün içinde, uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenleyen ışık ve karanlıkla temaslarını kaybederler.

Uyku değişikliğinin etkileri ciddi sorunlara neden olur. Ciddi diyoruz çünkü uykunun bizim için yaptığı önemli şeyler göz önüne alındığında, herhangi bir hatanın onarılamayacağını akılda tutmak zorundayız.

Bu nedenle, NASA, biyolojik saatimiz hakkında ilginç çalışmalar yapıyor ve hatta bize nasıl yeterince uyku çekebileceğimiz konusunda tavsiyede bulunuyor.Bunları aşağıda açıklayacağız.

yeterince uyuyamayan kişiler için astronotlardan tavsiye

Düzenli saatler tutun. Vücudunuzun içsel bir saati var!

Hepimizin 24 saatlik, günlük ritimlerini belirleyen biyolojik bir saati vardır. Fizyolojik değişimler 24 saatlik süreler içinde düzenlenir.

 • Yemek yemek ve yatağa düzenli zamanlarda girmek gibi iyi rutinleri izlemek bu fizyolojik değişimlerin uyum içinde olmasını sağlayacaktır. 
 • Bu döngülere ve günlük rutinlere ne kadar bağlı kalırsak, bir o kadar refah içinde ve dinlenerek yaşarız.

Bu rutinleri uygulamanın her zaman mümkün olmadığını biliyoruz. Örneğin mesailerle çalışmak saatlerimizi ayarlamamız gerektiği anlamına gelir.

Bu durumlarda, mümkün olduğu zaman, 7 ila 9 saat arasında sağlam bir şekilde dinlendiğimizden emin olmalıyız. Aşağıdaki öneriler size yardımcı olacak.

Bizi çevreleyen dış sinyaller

uyumadan önce elektronik cihazları kapatın

Uyumak için karanlığa ihtiyacınız var. Beynimiz uyku programını bu şekilde düzenleyebilir. Gün içinde uyursanız, perdeleri kapatın ve içeri ışık girmesini önleyin.

 • Diğer sinyaller ise elektronik eşyalardan uzak durmamız gerektiğidir. İyi dinlenmek için cep telefonu, bilgisayar ve televizyonunuzu yatağa girmeden bir saat önce kapamanız gerekir. Biliyoruz, bu çok kolay olmayacak ama yine de zihniniz, bunu yaptığınız için size teşekkür edecek.

Oda sıcaklığı ve kokular

Aptalca gelecek ama bunu akılda tutmak çok önemli. Uyumak için en ideal ısı 15 ila 22 derece arasıdır.

 • Rahatsız edici kokular uykunuzu bölebilir ve hatta kabus görmenize sebep olabilir.
 • Lavanta ve vanilya çok rahatlatıcı aromalardır.

Uyumadan önce iyice dinlendiğiniz bir saat

yeterince uyuyamayan biriyseniz yatmadan önce kitap okuyun

7 saatten az uyuyorsanız bu tavsiye size yardımcı olacaktır. Uyumadan bir saat önce, daha önce söylediğimiz gibi tüm elektronik cihazları kapatın.

 • Bir kitap okuyun. “Uyumam gerek” diye düşünmeyin. Şimdi, endişelerimizin hacmini ve “yarın …. zorundayım” düşüncelerini azaltmaya ve kendinizi okumaya bırakmanın zamanı geldi.
 • Şimdi hiçbir şey önemli değil, her şeyin sakin olması gerekiyor. Biraz sonra siz farkına varmadan, uyku yavaş yavaş beyninize ulaşacak. Buna teslim olun.

Şekerlemeler de uykusuzluğa yardımcı olur

Bu çelişkili görünebilir, yine de gelin, bu bilgiyi analiz edelim.

 • En sağlıklı şekerleme 15-20 dakika arasındadır ve bunu aşmamamız gerekir.
 • Bu süre, daha tetikte ve dinlenmiş uyanmak için mükemmeldir.
 • Daha fazla uyumak bunun aksine sebep olur: yorgun uyanıp daha sonra dinlenmek istemeyeceğiz.
 • Öğleden sonra küçük bir şekerleme, döngülerimize ve dahili saatimize de yardımcı olur.

Özetlemek gerekirse, 7 saatten az uyuyorsanız, bunu düzeltmenin anahtarı beyninize kendini düzenlemeyi “öğretmek” olmalıdır. Bu tavsiyeyi tutarlı bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Ne olursa olsun, bu sorunu doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Dinlenmede yaşadığınız bu zorluğun arkasında ne olduğunu ve kronik uykusuzluğunuz varsa hangi klinik stratejileri izlemeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.