Yana Dönüp Uyumak Fetüs Ölüm Riskini Azaltır

Hamileyken, sırt üstü uyumak, bebeğin ağırlığı nedeniyle kan damarlarına baskı yapabilir. Bu durum fetüs için, kanın yanı sıra oksijene ulaşmasını da zorlaştırabilir.
Yana Dönüp Uyumak Fetüs Ölüm Riskini Azaltır

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hamilelik, bir kadının hayatında çok rahatlatıcı bir uyku çekebileceği bir zaman dilimi değildir. Karnın büyümesi ve sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı, kesintisiz olarak uyuyabilmek için bir engel haline dönüşmektedir. Ancak, birçok kadın mümkün olan en rahat pozisyonu bulmayı bir şekilde başardığı için, bu yüzden en azından önemli bir sorun değildir. Ve bu, genellikle fetüs ölüm riskini azaltmak için bir sağınıza ya da soluğunuza dönerek uyumak olur.

Mesele şu ki, gebeliğin son üç ayında sırt üstü uyumak sağlıklı bir uygulama değildir. Bu durum, fetüs için ciddi risklere neden olabilir.

İngiltere’deki araştırmacılar, Doğum ve Jinekoloji Dergisinde bir makale yayınladılar. Hamileliğin bu aşamasında sırt üstü uyumanın fetüs ölüm riskini ikiye katlayabildiğini bulmuşlardır.

Bunun tersine araştırmacılar, sağına ya da soluna dönüp uyuyan annelerin bu ölümcül sonuç riskini daha aza indirdiğini keşfettiler.

kadın eli göbeğinde uyuyor

Hamileliğin son üç ayında bulunan 1000 kadının verilerini derleyen MiNess Study’in yazarları, yana dönerek uyumanın, bebek için daha güvenli olduğu sonucuna varmışlardır.

Uzmanlar hamileliğin 27. haftasından sonra yana dönerek uyumanın fetüs ölüm olasılığını % 3,7 oranında azalttığını ileri sürmektedir.

Ayrıca sırt üstü uyumak, 2.3 kat fetüs ölüm riskini artırır. Bu durum da, 28. gebelik haftasından sonra meydana gelir. Ayrıca bu oran, yana dönerek uyuyan anneler ile karşılaştırma sonucu elde edilmiştir.

Bu çalışma, bu alanda son on yıllın en kapsamlısı olmuş ve bu tipteki diğer küçük çalışmaların sonuçlarını doğrulamaktadır. BBC’ye göre bu çalışmalar Yeni Zellanda ve Avustralya’da gerçekleştirildi.

Aynı çalışma grubu, çalışmanın yapıldığı İngiltere’de, her 225 gebelikten birinin fetüs ölümle sonuçlandığını ortaya çıkarmıştır.

Neden sırt üstü uyumak riski artırıyor?

kadın mutlu uyuyor

Şimdiye kadar, sırt üstü uyumak ile fetüs ölüm riskinin arasındaki ilişki ile ilgili bir açıklama yapılmamıştı.

Bununla birlikte hipotezlerden biri, bir kadının sırt üstü uyuduğunda, bebeğin ağırlığının rahim ağırlığı ile birleşmesinden ötürü, kan damarları üzerinde baskı oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu bebeğe kan akışını ve oksijen ulaşımını engelleyebilir.

Nedeni teyit edilmediğinden ve önleyici bir önlem olarak daha fazla çalışma gerektirdiği için, araştırmacılar hamileliğin son üç aylık döneminde annenin sağına ya da soluna dönüp uyumasını önermektedir.

Bir kadının sol tarafta mı yoksa sağ tarafta mı uyuduğu önemli değildir. Aslında, uyku sırasında dönmemek için arkasına bir yastık da koyulabilir.

Sırt üstü uyanırsam endişelenmeli miyim? Bu benim bebeğim için tehlikeli midir?

kadın beyazlar içinde yatıyor

Uzmanlar, hamile kadınların sırt üstü uyanırlarsa endişelenmemeleri gerektiğini iddia ediyor. Bu vakalardaki en önemli nokta, uykuya daldıkları zamanki pozisyonudur. 

İngiltere’nin Manchester şehrindeki St. Mary’nin Hastanesinde Tommy Stillbirth Araştırma Merkezinin direktörü Alexander Heazall da bu ülkede yapılan çalışmanın yöneticisi olmuştur.

Bu uzman ek olarak, hamileliğin bu aşamasında kadınların uyurken her zaman herhangi bir yana dönüp uyumalarını tavsiye etti. Bu durum, gün içerisinde yapılan kestirmeleri de içerir.

Alexander Heazell şöyle diyor:

İstemediğim şey, kadınların sırt üstü uyanıp şöyle düşünmeleridir: Hayır, hayır, bebeğime korkunç bir şey yaptım. Söylediklerimiz bir kadının uyuduğu pozisyon açısından çok özeldir. Bu önemlidir çünkü bu pozisyonda diğerlerinden daha fazla zaman harcanır. Ayrıca, uyandığında kendinizi bulduğunuz pozisyona göre hiçbir şey yapamazsınız. Uykuya dalma pozisyonuna karar verebilirsiniz.

Bu çalışmanın yayınlanması ve araştırmacının önerileri, Yana Dön Uyu Kampanyasının lansmanı ile örtüşmektedir. Bu kampanya, Tommy (hastane) yararına yapılan organizasyon tarafından yönetiliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Heazell, A. E., Li, M., Budd, J., Thompson, J. M. D., Stacey, T., Cronin, R. S., … & McCowan, L. M. E. (2018). Association between maternal sleep practices and late stillbirth–findings from a stillbirth case‐control study. BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynaecology, 125(2), 254-262. https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/1471-0528.14967

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.