Üzüm Çekirdeğinin 8 Faydası

Bazıları, üzüm yerken çekirdeklerini yememeye özen gösterir ya da çekirdeklerini ayıklar ancak bu büyük bir hatadır. Üzüm çekirdeklerinin sağlığa olan inanılmaz faydalarını duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Bu küçük hazinelerin; vücudunuz ve güzelliğiniz için ve ayrıca genç kalma, hatta kilo verme konusunda birçok doğal faydası bulunuyor. Üzüm çekirdeğinin faydaları hakkında daha fazla şey öğrenmek için okumaya devam edin.

Alternatif tıpta, üzüm çekirdekleri birçok sağlık sorununu tedavi etmede kullanılan temel bir kaynaktır. İlaç endüstrisinin bu maddeye hiçbir zaman itimat etmemesinin sebebi budur çünkü doğal olduğu için ve herkes tarafından elde edilebildiği için, ekonomik açıdan fayda sağlamak üzere patentini alamamaktadırlar. Bu yüzden, üzüm çekirdeğininki kadar çok faydası olan çok az besin olduğu konusunda sizi temin edebiliriz.

Doğal Küçük Dostlarımız: Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Antioksidanlar

grape-seeds

Üzüm çekirdeği; fenolik olarak adlandırılan elementler, proantisiyanidinler ve tokoferolün bakımından zengindir. Bu elementler vücut için harika birer antioksidandır. Vücudu serbest radikallerden korurlar, dokuların ve organların bu elementlere karşı korunmasına yardımcı olurlar. En şaşırtıcı olan ise; bu antioksidanlar, C ve E vitamini ve beta karoten sayesinde, vücutta etkileri üç gün sürer ve bu zararlı elementlere karşı etkili bir şekilde savaşırlar.

Çevre Kirliliğinin Zararlı Etkilerinden Korur

cigarrette

Kulağa tuhaf gelebilir ancak üzüm çekirdeğinin, vücudu çevre kirliliğinin ve hatta tütün ürünlerinin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Pasif içiciyseniz sizi de koruyacaktır. Ayrıca stresin etkilerini de azaltır.

Kan Dolaşımını Hızlandırır ve Kanı Temizler

Blood

Üzüm çekirdeği; kan dolaşımını hızlandırır, bu da pıhtılaşmayı önler ve tansiyonu dengeler. Üzüm çekirdeğinin içindeki flavonoidler, kan damarlarının güçlenmesini sağlar. Ayrıca vücudun fazla ilaçlardan ve diğer zararlı elementlerden arındırılmasını sağlar. Kalp sorunu olan kişiler için üzüm çekirdeği çok faydalıdır.

Anti-bakteriyel ve İltihap Sökücü

Arthritis

İltihaplanmayı ve enfeksiyonu tedavi etme özelliği kanıtlanmıştır. Kireçlenme, egzama, cilt problemleri, sinüzit, kolit, gastrit, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde ve hatta bağırsakları temizlemede yardımcı olabilir.

Saç Sağlığı: Dökülmeyi Önler

Hair-loss-500x325

Üzüm çekirdeğinin saç sağlığı için birçok önemli faydası vardır. Saçı güçlendirir ve dökülmesini engeller. Kan dolaşımını hızlandırır ve kan damarlarını güçlendirir, bu da saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur.

Anti-kanserojen

breast-cancer

Mükemmel antioksidan özelliği sayesinde üzüm çekirdeği; cilt, prostat ve göğüs kanseri gibi farklı kanser çeşitlerini önlemek için doğal bir yardımcıdır.

Gözlerin Daha İyi Görmesini Sağlar

dry-eyes

Üzüm çekirdeği, göz sağlığına olan faydalarıyla tanınır. Zengin E vitamini içeriği sayesinde, daha keskin görmeyi sağlamaya yardımcı olur, bu da bilgisayar ve televizyon karşısında fazla durma veya çok fazla kitap okuma sonucu ortaya çıkan göz yorgunluğunun dindirilmesini sağlar.

Cilt Sağlığı

skin-7

Üzüm çekirdeği yemek, çok daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. İçeriğindeki kolajen ve resveratrol, yaşlanmaya karşı savaşmada ve mimik çizgilerinin azaltılmasında çok önemli bir role sahiptir. Bu yüzden, çatlaklar ve aknelerin görünümünü azaltmak ve cildin esnekliği arttırmak için üretilen birçok kremde bu maddeler kullanılmıştır. Üzüm çekirdeği kolajen üretimini arttırır, cildin daha esnek olmasını sağlar, saçı nemlendirir ve güçlendirir ve aknelere karşı savaşır.