Üzüntüden Kurtulmak İçin Mutluluk Seviyenizi Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Üzüntü hayatımızı pek çok şekilde etkileyebilir. Bu yazıda, her şeyin üstünüze geldiği o günleri atlatmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. 
Üzüntüden Kurtulmak İçin Mutluluk Seviyenizi Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2018

Genelde neden üzgün olduğumuzu veya modumuzu nasıl düzeltebileceğimizi bilmeyiz. Üzüntü,  insanların yaygın olarak hissettiği duygulardan biridir ve çeşitli nedenler üzüntüyü tetikleyebilir. Bu yazıda üzüntüden kurtulmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Üzüntüden kurtulmak için tavsiyeler

Elbette bir anda mucizevi bir çözümün ortaya çıkacağını düşünmemeliyiz. Ancak en azından bir şeyleri yoluna koymak için elimizden geleni yapabiliriz. Üzüntüden kurtulmak istiyorsanız bu tavsiyeler işinize yarayabilir:

1. Duygularınızı ifade edin

düşünen üzgün kadın

Toplumumuzda ağlamaya veya duyguların ifade edilmesine negatif bir şey gözüyle bakılır. Ancak genellikle daha iyi hissetmek için çoğumuzun yapması gereken şey budur.

İçinizden kimseyle konuşmak gelmiyorsa düşüncelerinizi, korkularınızı ve endişelerinizi bir deftere yazın. Bazen bu büyük resmi ve duygularımızın ne olduğunu daha iyi görmemize ve bir çözüm bulmamıza yardımcı olur.

Duygularımızı düzenli bir şekilde kağıda döküp dökmememizin bir önemi yoktur. Pek çok şeyi karmaşık bir şekilde yazmış olabilirsiniz. Duygularınıza ket vurmayın. Amaç, defter sayesinde içinizdekileri atmanızdır.

2. Beyninizi dinlendirin

Üzgün olduğumuzda, çok fazla çaba ve konsantrasyon gerektiren şeyleri yapmak istemeyiz. Bu yüzden işleri halletmek, egzersiz yapmak veya ofiste verimli bir şekilde çalışmak zor gelir. Üzüntüden kurtulmak için belli bir şeyi düşünmeden sevdiğimiz bir aktiviteyi yapabiliriz.

Örneğin favori dizinizin bir bölümünü veya sevdiğiniz bir komedi filmini izleyebilirsiniz. Bir başka seçenek de rahat bir koltuğa yayılıp, bir yandan çayınızı kahvenizi yudumlayıp bir yandan da güzel bir kitap okumak olabilir. Ayrıca iyi zaman geçirmek ve canınızı sıkan şeyleri düşünmemek için eğlenceli videolar da izleyebilirsiniz.

3. Gülün

gülen kadın kahve

Başlıkta söylediğimiz gibi! Zorlama bile olsa gülün. Gülmek ruh halinizi iyileştirir çünkü gülerken endorfin hormonu salgılarsınız. Bir aynanın karşısına geçip deneyebilirsiniz. Önce gülümseyin sonra da gülmeye çalışın.

Bu işe yaramazsa biraz önce de söylediğimiz gibi eğlenceli videoları veya sevdiğiniz bir komedi filmini seyretmeyi de deneyebilirsiniz. Hatta bir arkadaşınızdan birkaç şaka yapmasını bile isteyebilirsiniz. Sizi güldüren şeyler nelerse onları yapın, yeter!

4. Köpeği yürüyüşe çıkarın

Köpeğiniz için çok faydalı olan bu aktivite size de çok iyi gelecektir. Yorgun olduğumuzda evden çıkmak istemeyiz. Ama bir köpeğiniz varsa, belli bir sorumluluğunuz vardır, tuvaletini yapması için onu dışarıya çıkarmak gibi. Bu, biraz temiz hava almak için de mükemmel bir bahanedir.

Farkına bile varmadan akciğerlerinizi oksijenle dolduruyor ve egzersiz yapıyor olacaksınız. Zihninizi temizleyebilecek, etrafınızda olup bitenlere odaklanabileceksiniz. Dikkatli bir şekilde karşıdan karşıya geçmek, parkta oturacak bir bank bulmak, köpeğinizin tuvaletini yerden almak gibi şeyleri ihmal etmiyor olacaksınız.

5. Olumlu şeylere odaklanın

dergi okuyan kadın üzüntüden kurtulmak

Olumsuz bir durum nedeniyle ortaya çıkan üzüntü, gün geçtikçe hayatımızın farklı alanlarına da yansımaya başlar. Ona bu şansı vermeyin! Üzgün hissettiğimizde, başımızda kara bir bulut dolaşır ve bu da her şeyi gri renkte görmemize neden olur. Bu histen nasıl kurtulabiliriz?

Bunun bir yolu iyi şeyler hakkında düşünmeye odaklanmaktır. Etrafınızdaki pek çok şey ve sevdikleriniz şanslı hissetmenizi ve şükretmenizi sağlayabilir. İyi anılarınızı, çıktığınız seyahatleri, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi, her gün yediğiniz yemekleri, bireysel başarılarınızı düşünün.

Her gün gülümsemenizi ve mutlu hissetmenizi sağlayacak yeni bir şey bulmak için çaba harcayın. Bu, eve dönerken metroda oturacak yer bulmak gibi küçük bir şey de olabilir, hayatınızın aşkıyla karşılaşmak gibi bir büyük bir şey de.

6. Düzenli olun

Net bir şekilde düşünebilmek için etrafınızın derli toplu olması gerekir. Bu yüzden, odanız, salonunuz veya ofisiniz dağınık olduğunda iyi hissetmeniz zorlaşır.

Ayrıca bu durum sizin dikkatinizi de dağıtabilir. Her bir eşyanın aslında nerede olması gerektiğini, nelerin atılması, nelerin tamir edilmesi veya temizlenmesi gerektiğini düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

7. Dans edin ve şarkı söyleyin

Zorla da olsa güldüğünüzde kendinizi iyi hissedeceğiniz gibi, sizi dans ettirecek birkaç şarkı dinlediğinizde de vücudunuz tamamen değişecek. Hele bir de ritme ayak uydurursanız tam olur! İşlerinizi yaparken internetten sevdiğiniz videoları veya radyoyu açın. Eğlenceli şarkılar dinlerken evi temizlemekten daha keyifli bir şey yoktur.

Bu da işe yaramazsa aynanın karşısına geçip şarkı söylemeyi deneyin. Bir saç fırçasını, bir su şişesini veya bir kalemi mikrofon olarak kullanabilirsiniz. Hem çok eğleneceksiniz hem de üzüntüyü bir kenara bırakmış olacaksınız.

8. Biraz meyve yiyin

Ya biraz meyve yiyin ya da biraz çikolata. Üzgün olduğumuzda yemek yemek gözümüze çok cazip görünebilir. Ancak elbette neleri tercih ettiğinize dikkat etmelisiniz.

O anda yağlı veya şekerli bir şey yemek isteseniz bile, sağlıklı bir tercih yapmaya çalışın: Biraz meyve, bir avuç kuru yemiş veya bir dilim reçelli ekmek idealdir. Bu yiyecekler mutlulukla ilgili hormonlardan biri olan serotonin hormonunu salgılamanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Power, M. J. (2010). Sadness. The Corsini Encyclopedia of Psychology, 1-2.
  • Gao, J., & Kerstetter, D. L. (2018). From sad to happy to happier: Emotion regulation strategies used during a vacation. Annals of Tourism Research, 69, 1-14.
  • Williams, A. (2013). When You’Re Sad, You Cry. Xlibris Corporation.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.