Sıvı Tutulması ve Bu Sorundan Kurtulmanın 5 Yolu

Sıvı tutulmasını önlemek için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri yemeklerinize kattığınız tuz oranını azaltmak olacaktır. Bunun yanında tuz oranı yüksek olan işlenmiş gıdaları tüketmeyi de kesmelisiniz. 
Sıvı Tutulması ve Bu Sorundan Kurtulmanın 5 Yolu

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Sıvı tutulması sorunundan kurtulmanın birçok yolu olduğunu biliyor musunuz? Daha fazlası için yazımızı okuyun!

Vücudumuz birbirine bağlı birçok iç sistemin karmaşık olarak bir araya gelmesinden oluşur. Bu sistemlerin iyi bir şekilde çalışması için belli bir özen gerekmektedir.

Eğer vücudunuza yeteri kadar dikkat etmezseniz, bazı problemleri yaşamanız  da kaçınılmaz olacaktır.

Sıvı tutulması bu tür sorunların başlıca nedenidir ve oldukça yaygın olan bir rahatsızlıktır.

Sıvı tutulması, bunu yaşayan kişiyi uzun süre etkileyebilir ve oldukça acı verir.

Aynı zamanda çoğunlukla diğer rahatsızlıkların da bir göstergesi olduğundan, mümkün olan en kısa sürede profesyonel tıbbi yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bakınız: Sıvı Tutulumunun 5 İşareti

Sıvı Tutulması Nedir?

bacaklarda sıvı tutulması

Adı üzerinde ödem olarak da bilinen sıvı tutulması, vücudun farklı yerlerde sıvıyı tutmasıyla oluşur. 

Genel olarak vücudumuzdaki dokuların sıvı boşaltımını gerçekleştirmede zayıf kaldığı durumlarda ortaya çıkar.

Bacaklar ve karın bölgesi vücudun bu konuda en çok etkilenen bölgelerindendir.

Vücudumuzdaki her organın gerektiği gibi çalıştığını varsaydığımızda lenf sistemi, sıvıların dokudan dışarı atılmasından ve bu sıvıların birikmemesini sağlamaktan sorumludur.

Bununla birlikte, lenf sistemi bazı nedenlerden dolayı düzgün çalışmakta zorlanıyorsa dokularda bulunan sıvı miktarı ile de baş edemeyecek duruma gelecektir.

Sıvı Tutulmasına Neden Olan Şey Nedir?

Vücutta ödem oluşmasıyla ilişkili birkaç olası neden vardır. En çok rastlanan nedenler ise şöyledir:

 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Hipertansiyon
 • Kalp sorunları
 • Gebelik
 • Menopoz

Bu rahatsızlıkların genellikle onlarla birlikte gelen birkaç belirtisi bulunmaktadır. Ancak eklemlerde ağırlık hissi ve ağrı durumunun yanı sıra iltihaplanma da genel belirtilerden sayılır.

Tutulan Sıvılardan Kurtulmak

Bu problemle mücadele ederken işe yaradığı kanıtlanmış bazı alışkanlıklar bulunmaktadır. En geçerli olanlarından bazılarına bu yazıda göz atacağız.

Eğer sıvı tutulması problemini yaşıyorsanız acınızı sessiz bir şekilde yaşamak yerine bu yazıda bahsedeceğimiz tavsiyeleri uygulayın ve bu soruna bir son verin!

1. Bol Miktarda İdrar Söktürücü Yiyeceklerden Yiyin

idrar söktürücü yiyecekler

İdrar söktürücü gıdalar, vücutta biriken aşırı sudan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu nedenle sıvı tutulmasıyla olan mücadelenizde sizin için bu yiyecekler harika birer müttefik olacaktır.

İdrar söktürücü gıdalar, sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmak için tasarlanmış diyetlerin birer parçasıdır.

İdrar söktürücü gıdaları daha çok tüketmek için aşağıdaki besinleri diyetinize ekleyin:

 • Domates
 • Kuşkonmaz
 • Ananas
 • Enginar

2. Sağlıklı Bir Diyeti Benimseyin

Bu konuda sadece idrar söktürücü gıdaları tüketmek yeterli değildir. Aslında sıvı tutulmasını etkili bir şekilde tedavi etmek yeme alışkanlıklarınızı tekrardan gözden geçirmeniz anlamına da gelir.

Dengeli bir diyeti benimsemek ve uygulamak tabii ki vücudun genel sağlığı için gerekli olan bir şeydir. İdeal olanı, beslenmenizin meyve, sebze, balık ve bazı belli tahıllara dayanmasıdır.

Sadece ne yediğiniz değil, aynı zamanda nasıl yediğiniz de önemlidir.

Beslenme uzmanları, yiyecek tüketimini gün boyunca eşit aralıklarla 6 bölüme ayırmanız gerektiğini söylüyor. Bu düzeni izleyerek daha rahat bir şekilde yemek yiyebileceksiniz ve kontrolsüz beslenme arzunuzu da dizginlemiş olacaksınız.

3. Sodyum Açısından Zengin Gıdalardan Kaçının

Devrilmiş tuzluk

Sıvı tutulmasını ortadan kaldırmanıza veya azaltmanıza yardımcı olacak yeme alışkanlıklarına ilişkin bir diğer önemli tavsiye de diyetinizde sodyum açısından zengin olan gıdalardan kaçınmanız olacaktır.

Sodyum açısından zengin bileşenlerden bahsederken en bilinenini söylemeye gerek duymuyoruz bile: sodyum denildiğinde aklımıza ilk gelen tabii ki tuzdur.

Ne yazık ki tuz, hem yemekleri pişirme esnasında hem de sonradan yemeklere ilave edilen bir maddedir ve çoğunlukla fazla miktarlarda kullanılır.

Bu nedenle ne kadar az kullanmak istesek de bazı durumlarda aşırı sodyum tüketiminden kaçınmak bir sorun haline gelebilir.

Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız neden yeni baharatlar kullanarak yemeklerinize lezzet katmanın daha farklı yollarını denemiyorsunuz?

Başka baharatları kulanmanız zorsa , en azından vücudunuzun genel sağlığı için sıvı tutulmasını azaltmak amacıyla tuz kullanımını azaltmayı denemelisiniz.

4. Su İçin

Daha çok su içmenizi önermemiz, size sıvı tutulması konusunda anlamsız bir çözüm gibi gelebilir. Ancak vücudunuzda oluşan aşırı sıvıdan kurtulmaya çalışıyoruz ve içme suyu aslında bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Bol miktarda su içmek idrar sistemini ve böbrekleri uyarır. Aynı zamanda vücudunuzdaki toksinleri ve diğer zararlı maddeleri ortadan kaldırmanıza da yardımcı olur.

Gün boyunca en azından beş veya altı bardak su içtiğinizden emin olun.

5. Spor Yapın

sıvı tutulması için egzersiz yapan adam

Muhtemelen fiziksel egzersizin vücudun genel sağlığına katkıda bulunduğunu biliyorsunuzdur.

Sıvı tutulması durumunda spor yapmak sadece kas dokunuzun artmasına yardımcı olmakla kalmaz,  bunun yanında daha hareketli ve zinde bir yaşam tarzına sahip olmanızı da sağlar.

Spor yapmanız, aynı zamanda her türlü zararlı maddenin ter yoluyla dışarı atılmasını da sağlar.

 • Bu konuda odaklanacağınız en yararlı aktivite türü aerobik egzersizler olmalıdır. Bu tarz egzersizler yoğun olarak terlemeyi sağlar. Bu durumun sonucu olarak dokularda kalan sıvılar da giderek azalacaktır.

Neden bir spor aktivitesine katılmayı düşünmüyorsunuz? Bu tarz sporların büyük çoğunluğu – tenis, futbol veya zumba olsun – yüksek yoğunlukta aerobik egzersizler içerir.

Vücudunuz için en etkili egzersizler bisiklet, yüzme ve atletizmdir. Bu aktiviteler sağlıklı olmanızı sağlamanın yanında hızlı bir şekilde kilo vermenizi de yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kleiner, S. M. (1999). Water: An essential but overlooked nutrient. Journal of the American Dietetic Association. https://doi.org/10.1016/S0002-8223(99)00048-6
 • Yi, B., Titze, J., Rykova, M., Feuerecker, M., Vassilieva, G., Nichiporuk, I., … Choukèr, A. (2015). Effects of dietary salt levels on monocytic cells and immune responses in healthy human subjects: A longitudinal study. Translational Research. https://doi.org/10.1016/j.trsl.2014.11.007
 • Mayo Clinic Staff. (2014, November 25). Water retention: Relieve this premenstrual symptom
  mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/water-retention/art-20044983
 • Mayo Clinic. Sodio: cómo controlar la costumbre de agregar sal. Noviembre 2021.
 • Liver F. A, Vergutz Menetrier J, et al. Cellular and molecular mechanisms of diuretic plants: an overview. Current Pharmaceutical Design. 2017. 23 (8): 1247-1252.
 • Wright C. I, Van-Buren L, et al. Herbal medicines as diuretics: a review of the scientific evidence. Journal of Ethnopharmacology. Octubre 2007. 114 (1): 1-31.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.