Yaptığımız Hatalar: İlişkisi Olan Birine Aşık Olmak

Sevdiğiniz kişi birini sizinle aldattıysa, sizi aldatmayacağını mı düşünürsünüz?
Yaptığımız Hatalar: İlişkisi Olan Birine Aşık Olmak

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İlişkisi olan birine aşık olmak çok hassas bir durumdur. Birine aşık olmaktan her zaman kaçınamazsınız, ancak bu özel durumun ne demek olduğunu bilmeniz gerekir.

Bazen, aşk sizi, fark etmediğiniz hatalar yapacak şekilde körleştirir. İlişkisi olan birine aşık olmak bu hatalardan biridir. Bu durum çoğu zaman çok fazla acıya sebep olabilir.

Bugün, zaten bir sevgilisi olan birine aşık olunduğunda yapılan bazı yanlışları ortaya çıkaracağız. Siz bunu hiç yaşadınız mı?

Diğer ilişkinin bitmesini beklemek

Bu size biraz sert gelebilir ancak ilişkisi olan birine aşık olmak sonrasında, “Sevgilimi terk etmeyi düşünüyorum.” veya “Doğru zamanı bekliyorum…” gibi şeyler duyabilirsiniz.

Bu sözler, sevdiğiniz kişiyle gerçek bir ilişki kurabileceğiniz zamanı beklemenizi sağlar, ancak şu an hala o ilişkinin içindedir.

Eğer sevdiğiniz kişi, şu anki sevgilisinden ayrılma niyetinde olmadığını açıkça söylediyse, başka bir şeyi beklemeniz hiç mantıklı değildir. “Diğer” kişi olmayı kabul edip etmeme kararını vermek size kalmıştır ya da ilişkiyi bitireceksiniz.

İlk durum daha yaygındır. Ancak, durum birkaç ay sonra değişmezse, tüm bekleyişinizin büyük olasılıkla boşa çıkacağını unutmayın.

Bazı insanlar, sevdiği kişinin ilişkisini bitirmesini yıllarca bekler. Ancak, geçen zamanın miktarı göz önüne alındığında, bunun ne kadar yemin edilmiş olursa olsun, asla gerçekleşmeyeceği açıktır. Bu nedenle, kulağınıza nazik sözler söylüyor olsa bile, onun size gelmesini bekleme tuzağından kaçınmak önemlidir.

Manipülatif olmayı denemek

çimenlerde sevgililer

Bazen, ilişkisi olan birini sevdiğinizde, – belki bilinçsizce – o kişiyi incitmeye çalışırsınız. Nasıl mı?

Belki de o kişi için olan sevginiz ve ilişkisini bitirme arzunuz o kadar güçlü ki, sevdiğiniz kişiyi şu anki sevgilisi hakkında rahatsız etmeye başlıyorsunuz. “Eğer böyle davranıyor ise seni artık sevmiyordur.” veya “Seni kullanıyor.” veya “Belki de başka biri ile görüşüyor.” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Bunlar manipülasyon örnekleridir.

Kendi kararlarını almalarına izin vermiyorsunuz. Dahası, zihnini şüphelerle ve hatta aranızda tartışmalara neden olacak şeylerle doldurursunuz.

Bu muazzam bir zarardan başka hiçbir şeye yaramaz. Dürüst olmuyorsunuz ve o kişiye sizi özgürce sevme fırsatını vermiyorsunuz.

Aşık olduğunuz kişinin size sadık olacağına inanmak

sadakatsizlik ve aldatma

Bu, en çok vurgulamak istediğimiz hatalardan biridir: aşık olduğunuz kişinin ilişkisini bitirdiğini hayal edin. Gerçekten size sadık olmasını mı bekliyorsunuz? Belki de olacak, ama onun sevgilisine karşı sizinle sadakatsiz olduğunu unutmayın. Daha önce bir ilişkiye saygısızlık göstermiştir.

Birlikte olduğunun kişinin gerçekte ne tür değerlere sahip olduğunun farkında mısınız? Sizinle olduğunda farklı davranmasını mı bekliyorsunuz, sadece siz siz olduğunuz için?

Sevdiğiniz, ama ilişkinin başlangıcında zaten sevgilisi olan bu kişiye karşı sahip olduğunuz beklentilere çok dikkat edin. O kişiye sadık kalmadıysa, neden size sadık olmalı?

Zaten bir sevgilisi olan birini sevmek, asla gerçekleşmeyecek bir ayrılmayı bekliyorsanız sizi yıpratan hassas bir durumdur. Bir ilişkiye zarar vermek herkesi incitebilir ve birlikte olursanız bile sizi acıtabilir, çünkü partneriniz sadakatsizdir.

Peki sizce eğer siz ilişkisi olan birine aşık olsaydınız ne yapardınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • McDaniel BT, Drouin M, Cravens JD. Do you have anything to hide? Infidelity-related behaviors on social media sites and marital satisfaction. Comput Human Behav. 2017;
  • Russell VM, Baker LR, McNulty JK. Attachment insecurity and infidelity in marriage: Do studies of dating relationships really inform us about marriage? J Fam Psychol. 2013;
  • Demaris A. Distal and proximal influences on the risk of extramarital sex: A prospective study of longer duration marriages. J Sex Res. 2009;

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.