Yaz Aylarında Cinsel İstekte Artış Olmasının Sebepleri

Genel olarak güneş ve sıcaklık, cinsel istekte rol oynayan hormonların salgılanmasını ve üretimini destekler. Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Bu yazıda size yazlarında neden cinsel istekte artış olduğundan bahsedeceğiz. 
Yaz Aylarında Cinsel İstekte Artış Olmasının Sebepleri
Iván Losada

Yazan ve doğrulayan masaj terapisti Iván Losada.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu yazıda yaz aylarında cinsel istekte artış olmasının nedenlerinin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Yaz mevsiminde libido, o kadar fazla sebeple artar ki bu sebepleri iki temel grupta incelemeye karar verdik: Sosyal – mesleki ve fizyolojik.

Yaz mevsiminde cinsel istekte artışa neden olan sosyal-mesleki faktörler

Pek çok sosyal-mesleki faktör yaz aylarında cinsel istekte artışa neden olabilir. Örneğin yaz ayları boyunca pek çok kişinin boş zamanı vardır. İşle ilgili zorunluluklar azalmıştır. Sonuçta bu, kişisel ilişkilerin iyileşmesini ve görüşme seçeneklerinin artmasını sağlar. Diğer faktörler şöyledir:

 • İnsanların yaz mevsiminde daha fazla seyahat etmeleri, cinsel isteklerini uyandırma olasılığı olan kişilerle karşılaşmalarına yol açar.
 • İnsanların her zamanki atmosferlerinin dışında olmaları onları daha cesur ve kararlı davranmaya iter. Utangaçlık ve önyargı daha azdır.
 • Yaz boyunca, cinsel isteği destekleyecek mükemmel seçenekleri oluşturan, konser, plaj partisi ve benzeri pek çok ortama rastlanır.
 • Daha esnek programlar insanların rahatlamasını sağlar çünkü alarm saatlerini düşünmeleri gerekmediği için gecelerini istedikleri kadar uzatabilir, arzularını özgür bırakabilirler.
 • İnsanlar yaz mevsiminde daha dekolteli, yılın diğer mevsimlerindeki vücutlarının kapalı kalan kısımlarını açığa çıkaran kıyafetler giyerler.
havuz çift

Boş zaman, sosyal toplantılar ve hatta yaz mevsiminde giyilen kıyafetler, yaz boyunca insanların cinsel isteklerinin artmasına yol açar.

Fizyolojik faktörler

Vücut fonksiyonları genellikle endokrin sistemimiz tarafından hormonlar aracılığıyla düzenlenir, etki altına girer veya ayarlanır. Aynı şey cinsel istek için de geçerlidir.

Genel olarak güneş ve sıcaklık cinsel istekte etkili olan hormonların üretimini ve salgılanmasını artırır. Bu nedenle yaz döneminde artış olur.

Güneşin ışınları, insan vücudunun D vitamini ihtiyacını yüzde 90’a varacak oranda karşılayabilir. “International Journal of Endocrinology” isimli çalışmaya göre, bu vitamin seviyesine yeterli miktarda sahip olan erkeklerin, erkek cinsellik hormonu olan testosteron seviyeleri daha yüksek oluyor.

Diğer fizyolojik faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Kadınlarda yumurtlama döneminde östrojen ve progesteron artar. Bu da cinsel istekte artışı ve cinsel ilişki ihtimallerinin artmasını sağlar. Benzer bir durum sıcaklık ve güneş ışığı altında da gerçekleşir.
 • “Mutluluk hormonu” olarak bilinen serotonin seviyesi artar. Güneşin ve sıcaklığın yanında bir başka etkileyici faktör de insanların yaz aylarında daha fazla egzersiz yapmalarıdır.
 • Cinsel arzuyu etkileyen feromonlar da yine aynı şekilde yaz mevsiminde daha aktiflerdir.
 • Yaz mevsiminde egzersiz ve sıcaklık nedeniyle oksitosin ve endorfin artar.
 • Günün daha uzun olması melatonin seviyesinde (uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen hormon) düşüşe neden olur. Bu da yaz mevsiminde cinsel isteğin artmasına katkı sağlar.
 • Profesyoneller harici sıcaklığı libidonun benzini olarak kabul ederler çünkü harici sıcaklık iç sıcaklığın üretimini destekler. Bu da sonuçta cinsel istek üretir.
 • Tıp dergisi Duodecim’in sayılarından birinde de belirtildiği gibi güneş ışınları insanların uyanıklığını ve enerjisini etkilediğinden cinsel aktiviteyi de artırabilir.
yatak çift

Bazı çalışmalara göre güneş ışınları ve onların vücutta D vitamini üretebilme yetisi, yaz mevsiminde cinsel istekte artış görülmesinin nedenlerinden biri.

İçten gelen istek

Cinsel istek, beynin, tatmin olduktan sonra kapanan bölgelerini harekete geçirir. Limbik sistem cinsel isteği harekete geçirmekten ve engellemekten sorumludur. Sonuçta limbik sistem, hipotalamus tarafından regüle edilir ve yaz mevsimi gibi günün daha uzun olduğu zamanlarda tam kapasiteyle çalışır.

Hipotalamus aynı zamanda duyguları, kardiyak frekansı ve kan basıncını kontrol etmekten sorumludur. Beynin bu bölgeleri insanların deneyimlediği durumların duygusal etkilerini regüle eder ve aynı zamanda cinsel isteği de etkileyebilir.

Harici bir uyarıcı nedeniyle spontane ve kasıtsız bir şekilde ortaya çıkabilir. Tersine hayal gücümüz ve fantezilerimiz de onu uyandırabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel istek

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteği farklı uyaranlar tetikler. Her kadın ve erkek benzersizdir ve bu nedenle farklı şeyler onları uyarabilir. Ancak cinsiyete bağlı olarak değişen, hesaba katılması gereken bazı konular vardır.

Kadınlarda cinsel istek

Kadınlarda cinsel istek çok daha karmaşıktır ve her şeyin ötesinde çok daha inceliklidir. Fanteziler gibi içsel uyaranlarla yaşanırken inşa edilir ve dokunma ve öpme gibi harici uyaranlarla yaşanır.

Kadınlarda cinsel istekte duyma hissi önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor. Kelimeler, fısıltılar ve nefes alıp verme cinsel istekte uyaran görevi görüyor. Ayrıca bir kadının ruh hali de cinsel isteğini önemli ölçüde etkiliyor. Stres ve yorgunluk, bir kadın için cinsel istek duymayı daha zor hale getiriyor.

Erkeklerde cinsel istek

Erkeklerde ise hayal gücü, cinsel fanteziler ve görsel uyaran çok daha büyük önem taşıyor. Erkeklerde cinsel istek genellikle bir cinsel birleşmeden önce ortaya çıkıyor. Böylece daha yüksek bir uyarılma seviyesi ile başlıyor.

İnsanlar genellikle cinsel istekle ereksiyonu ilişkilendirirler. İkincisi bir erkeğin boşalmaya kadar sürdürdüğü etkendir.

Bunlar, yaz mevsiminde cinsel istekte artış olmasına yol açan nedenlerden bazılarıdır: daha yüksek sıcaklıklar ve günlerin daha uzun sürmesi hormonların ve aracıların sentezlenmesini etkiler, ruh halini iyileştirir ve insanları yaz aşkı yaşamaya daha açık hale getirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Brotto, L. A., & Smith, K. B. (2013). Sexual desire and pleasure. In APA handbook of sexuality and psychology, Vol. 1: Person-based approaches. https://doi.org/10.1037/14193-008
 • O., K., & L., V. (2013). [How does summer affect sexual desire?]. Duodecim; Lääketieteellinen Aikakauskirja129(13), 1375–1378. Retrieved from http://www.embase.com/search/results?subaction=viewrecord&from=export&id=L369646197
 • Tirabassi G, Sudano M, Salvio G, et al. Vitamin D and Male Sexual Function: A Transversal and Longitudinal Study. Int J Endocrinol. 2018;2018:3720813. Published 2018 Jan 8. doi:10.1155/2018/3720813

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.