Cinsel İlişkiden Tam Anlamıyla Zevk Almamanızın 6 Sebebi

Bu konu hakkında kafa patlatmayın ve strese kapılmayın. Seksin keyfini çıkarmak için sakin olmak gerekir. Sakinleşemezseniz tam anlamıyla seksin keyfini çıkarmanız imkansız olacaktır. 
Cinsel İlişkiden Tam Anlamıyla Zevk Almamanızın 6 Sebebi

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Çoğu zaman cinsel ilişki göründüğü kadar basit değildir. Pek çok farklı etken seks esnasında zevk alıp almamızı etkileyebilir. Bu etkenlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Bu yazıda, cinsel ilişkiden aldığımız zevki etkileyen faktörlerin neler olduğundan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Neden Cinsel İlişkiden Tam Anlamıyla Zevk Almıyorsunuz?

Seks, her zaman, her yapıldığında sonuna kadar zevk alınan bir şey olarak görülür. Ancak aslında hem cinsel ilişki esnasında hem de ilişkiden sonra kendimizi tatmin olmamış hissettiğimiz zamanlar vardır. Peki, neden?

Seksten tamamen zevk alma yetinizi etkileyen pek çok faktör vardır. Günlük hayatla ilgili stresli veya sıkıntılı hissediyor olabilirsiniz. Stres, genellikle bir kişinin cinsel ilişkiden zevk alma yetisini engelleyen temel faktördür.

Bununla birlikte cinsel hazzı etkileyen stres dışında pek çok faktör vardır. Aşağıda bunların birkaçından bahsedeceğiz.

Partneri memnun etmekle ilgili endişe duymak

kadın erkek yatak kavga cinsel zevk

Söz konusu ilişkiyi sürdürmek olduğunda, partnerinizle kurduğunuz yakınlıktan tamamen zevk alabilmek için tabuları ve anksiyeteyi arkanızda bırakmalısınız.

Partnerinizi tatmin etmek için hissettiğiniz baskı öyle bir noktaya gelir ki strese kapılıp sakinleşmeyi başaramazsınız. Durum buysa, sizin alacağınız hazzın da partnerinizin alacağı haz kadar önemli olduğunu ve sizin de onun kadar ilgiyi hak ettiğinizi hatırlamalısınız.

Öte yandan yatakta bir şey denemek istersiniz. Bunu henüz partnerinizle konuşmamışsınızdır. Bunun nedeni partnerinizin fikrinizi veya fantezinizi reddedecek olmasından korku duymanız veya utanmanız olabilir. Gerçek şu ki kendinizi eksiksiz bir şekilde ifade etmeden kendi arzularınızın tatmin olmasını sağlayamazsınız. Bu da ilişkide stres yaratacaktır.

Sebep ne olursa olsun seksten sonuna kadar zevk alabilmek için sakin olmalısınız. Bu nedenle tabuları unutun, stresten ve anksiyeteden kaçının ve kendi yaşadığınız hazzın keyfini çıkarın.

Ayrıca düşüncelerinizi ve arzularınızı partnerinizle paylaşmayı unutmayın. Öncelikle sizi neyin heyecanlandırdığını ve neyin en iyi şekilde tatmin ettiğini konuşmadan cinsel ilişkiden nasıl tam anlamıyla zevk alabilirsiniz ki?

Seksten tam anlamıyla zevk almanızı engelleyen güvensizlikler

Vücudunuzda sevmediğiniz veya rahatsızlık duyduğunuz bölümler olabilir. Bu bölgelere dokunulmasından kaçınmayı veya vücudunuzun daha çok güvendiğiniz kısımlarını göstermeyi deneyebilirsiniz. Işıklar açıkken çıplak olmaktan rahatsızlık duyuyor da olabilirsiniz.

Bu da aslında daha önce bahsettiklerimizle ilişkilidir. Sakinleşmezsek hazzı nasıl deneyimleyebiliriz? Bu yüzden cinsel ilişki sırasında güvensizlikleri, stresleri veya anksiyeteleri unutmak en iyisidir. Böylece seksten tam anlamıyla zevk alabiliriz.

Karşınızdaki kişiyle birlikteyken kendinizi rahat hissediyor, kendinizle ilgili güvensizlik duymuyorsanız cinsel ilişkiden daha fazla zevk alabilirsiniz.

Vajinal kuruluk

sos vajinal kuruluk

Bazı kadınlar, özellikle de hayatlarının belli dönemlerinde olanlar, vajinal kuruluk yaşarlar. Kayganlaştırıcı veya jel kullanmak yardımcı olabilir.

Pek çok kadın cinsel olarak uyarılmış hissetmelerine rağmen vajinal kuruluk yaşarlar. Kadının hayatının belli dönemlerinde, özellikle de çocuk emzirme ve menopoz dönemlerinde böyle bir şey olması normaldir.

Bununla savaşmak için vajinal kuruluğa ve seksten tam anlamıyla keyif almanıza yardımcı olacak kayganlaştırıcıları kullanabilirsiniz.

Orgazm olma konusunda takıntılı olmak

Bazen insanlar orgazma ulaşma konusunda takıntılı davranırlar. Bu da tam tersi etki yaratır. Stres yaratır ve bu da orgazma ulaşılabilmesini engeller. Buradan da anlayabileceğiniz gibi, cinsel hazzın bir numaralı düşmanı strestir.

Orgazmlar iyidir ve tatmin edicidir ancak orgazma kafayı takmak yerine sakinleşip cinselliğin sunduğu tüm hazların keyfini çıkarmak daha iyidir.

Seksten zevk alabilmek için vajinusmusun üstesinden gelmek

çift yatak mutsuz kadın cinsel zevk

Cinsel birleşme esnasında ağrı hissediyorsanız, bu, jinekoloğunuzla konuşmanız gereken bir sorundur.

Vajinismus, kadınlarda, vajinayı saran pelvik kaslarının istemeyerek kasılması ile kendini belli eden bir durumdur. Vajina daha dar bir hale gelip cinsel birleşme esnasında acı oluşumuna yol açabilir.

Vajinismusun nedenleri fiziksel (örneğin endometriozis) ve psikolojik (depresyon, anksiyete, travma) olabilir. Her durumda size tavsiye verebilecek olan jinekoloğunuzla görüşmeli ve uygun tedaviler hakkında onunla konuşmalısınız.

Kadınların orgazm olamaması

Cinsel ilişkiyi etkileyen bir başka durum da budur. Bu durumda yeterli uyarıcıya ve cinsel hazza rağmen kadın orgazma ulaşamaz. Bu, kadının menopozun belli dönemlerinde olmasından kaynaklanabilir. Ancak durum bundan daha karmaşıktır.

Bu durumun kökeninde kişinin aldığı kötü seks eğitimi ve arzuları ve vücudu hakkındaki cahilliği yatıyor olabilir. Ayrıca stres ve anksiyete yaşanan dönemlerle bağlantılı olabilir ve depresyon yaşayan insanlarda yaygındır.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, insanların cinsel ilişkiden tam anlamıyla zevk alamamasının nedeni çoğu zaman stresle ilişkilidir. Bu yüzden partnerinizle iyi iletişimi sürdürmeniz, ilişkinizde kendinizi güvende, sakin ve rahat hissetmeniz önemlidir.

Seks, zevk veren bir aktivitedir ve ondan tam anlamıyla zevk alabilmek sağlığınız için önemli olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.