Vajina Sağlığı İçin Tüketmeniz Gereken 8 Gıda

Hijyen temel gereklilik olsa da belli başlı gıdalar da vajina bölgesinin sağlıklı ve enfeksiyonlara karşı dirençli olması için yardımcı olabilir.
Vajina Sağlığı İçin Tüketmeniz Gereken 8 Gıda

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vajina sağlığı ve dengesini korumak için hijyenin tek başına yeterli olabileceğini düşünebilirsiniz fakat bu hassas bölgeyi korumak için yapabileceğiniz çok daha fazla şey vardır.

Özel bölgelerinize gerekli özeni göstermezseniz isilik veya idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlara karşı savunmasız kalabilirsiniz.

Rahatsızlık verici bu problemlere karşı size yardımcı olarak vajina sağlığı için faydalı  gıdaların bir listesini hazırladık. Okumaya devam edin!

Vajina Sağlığı İçin Faydalı Gıdalar

1. Doğal yoğurt ve probiyotik yönünden zengin gıdalar

Vajina sağlığı için uygun pH dengesinin korunmasına yardımcı olan ve lactobacillus olarak adlandırılan faydalı bakteriler gereklidir.

Yoğurt ve benzer diğer gıdalar uygun seviyede lactobacillus bakteri seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Çoğu zaman yoğurt bağırsak sağlığı ile ilişkilendirilse de tek fonksiyonu bu değildir.

Antibiyotik kullanımı, menopoz, doğum kontrol ve hormon terapisi gibi şeyler genellikle mantar enfeksiyonları riskini yükseltir. Sauerkraut (ekşi lahana), tempeh ve bazı fermante gıdalar mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir.

2. Kızılcık suyu

vajina sağlığı için kızılcık suyu

Bu meyve suyunu muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Bolca içmek idrar yolu enfeksiyonları ile mücadelede çok etkilidir. Çünkü kızılcık suyunda, mesane duvarına yapışıp enfeksiyona neden olan bakterileri yok eden maddeler bulunur.

Bu meyve suyunun tek dezavantajı çok fazla şeker içermesidir. Glikoz dengesini bozmamak için (özellikle şeker hastasıysanız) aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

  • Günde yarım bardaktan fazla kızılcık suyu içmeyin.
  • Tamamen doğal ve düşük kalorili meyve sularını tercih edin.
  • Suyla karıştırın veya içine sebzeler ekleyerek smoothieler yapın.

3. Balık

Regl dönemlerinde ağrılarınız oluyorsa daha fazla balık yemeniz gerekir. Regl ağrıları, rahim kaslarının kasılmasına neden olan ve prostaglandin olarak adlandırılan iltihaplı bileşenlerin serbest kalmasından kaynaklanır.

Ton balığı ve somon gibi balıklarda bulunan yağ asitleri ve omega 3 yağları ağrının azalmasına yardımcı olan iltihap sökücü özelliklere sahiptir.

4. Soya bazlı gıdalar

Vajina kuruluğu, dokuların elastik ve yağlı kalmasını sağlayan hormon olan östrojen seviyesinin düşüklüğün olumsuz bir sonucudur.

Doğum, menopoz, emzirme ve bazı soğuk algınlığı ve alerji ilaçları östrojen seviyesinin ciddi derecede düşmesine neden olup vajina kuruluğuna ve rahatsızlığa yol açabilir.

Mümkün olduğunca az işlenmiş soya bazlı gıdaları yemeye çalışın:

  • Organik soya fasulyesi
  • Soya peyniri (tofu)
  • Tempeh

Bu gıdalar östrojeni taklit eden bitkisel isoflavonid ve steroidsiz phytoestrogen içerir.

5. Elma

vajina sağlığını korumak için elma

Belki inanmayabilirsiniz ancak cinsel hayatınızın canlanmasını istiyorsanız bu meyve tam size göre. Archives of Gynecology and Obstetrics dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre her gün elma yiyen kadınların vajina kuruluğu yaşama riski daha azdır.

Bu da daha tatmin edici ve sorunsuz bir cinsle hayat demektir. Elmanın içeriğinde kadın cinsellik hormonu olan estradiolu taklit eden bileşenler bulunur.

Ayrıca elma, vajina dokusundaki kan dolaşımını hızlandırarak orgazm olmayı kolaylaştıran polifenol içerir.

6. Su

Su günlük rutininizin olmazsa olmazıdır. Sağlık için sayısız faydası vardır. Vajina zarlarının sağlıklı kalması için su çok önemlidir.

İşlevlerini düzgün şekilde yerine getirebilmesi için tüm organlarımızın suya ihtiyaçları vardır. Bunun en basit yolu ise her gün yeterli miktarda su içmektir. Ayrıca su vajinanın kuruluğunu doğal olarak önler ve kötü kokuları azaltır.

7. Tatlı patates

Tatlı patates sadece geleneksel patatese bir alternatif değil aynı zamanda vajina sağlığı için de inanılmaz derecede etkili bir yiyecektir.

Tatlı patateste yüksek miktarda A vitamini bulunur. Bu vitamin rahim duvarını güçlendirir ve enerji seviyesini yükselten hormonların üretimini tetikler.

8. Yeşil çay

Yukarıda kızılcık suyundan bahsetmiştik ancak birçok kadın daha az tatlı bir şeyler tercih edebilir. Eğer öyleyse yeşil çay içmeyi düşünebilirsiniz. Bu içecek idrar yolu enfeksiyonlarına karşı harika bir yardımcıdır.

Eğer vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon varsa yeşil çay bununla mücadelede size yardımcı olur. Aynı zamanda da enfeksiyon oluşmasını engeller.

Vajina sağlığı sadece hijyenden ibaret değildir

Çoğu zaman vajina hakkında her şeyi bildiğinizi zannedebilirsiniz fakat bir kez daha düşünmelisiniz. Rutin kontrollere ek olarak iyi bir hijyen, jinekoloğunuz ile iletişim ve sağlıklı bir beslenme çok önemlidir.

Gördüğünüz gibi buradaki sekiz yiyecek ve içecek dengeli beslenmenin bir parçasıdır. Bunları daha çok tüketmeye başlamak genel sağlığınız iyi bir fikir olacaktır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Buggio L., Somigliana E., Borghi A., Vercelli P., Probiotics and vaginal microecology: fact or fancy? BMC Womens Health, 2019.
  • Wang Y., Singh AP., Nelson HN., Kaiser AJ., et al., Urinary clearance of cranberry flavonol glycosided in humans. J Agric Food Chem, 2016. 64 (42): 7931-7939.
  • Cai T., Gacci M., Mattivi F., Mondaini N., et al., Apple consumption is related to better sexual quality of life in young women. Arch Gynecol Obstet, 2014. 290 (1): 93-8.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.